Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch Ilustr. foto

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

16.09.2020 11:06 | Hoaxy | ČTK, mk

Čínska firma Zhenhua Data Technology, ktorá sa na svojom už vypnutom webe označovala za pioniera vo využívaní dát pre hybridné vojnu, vplyvných ľudoch zo západu, ktorý z čínskej firmy unikol.

Medzi sledovanými sú napríklad profily približne 700 prominentných Čechov. V databáze sú politici, diplomati, pracovníci bezpečnostných inštitúcií, akademici a podnikatelia aj ich detí. Profily majú aj niektoré inštitúcie. Upozornil na to dnes server Aktuálně.cz, podľa ktorého je databáza súčasťou rozsiahleho súboru informácií o Prípadom sa zaoberá Bezpečnostná informačná služba (BIS). Téme sledovania ľudí aj z ďalších krajín sa dnes venujú aj viaceré západné médiá.

"V tejto chvíli získané dáta analyzujeme, takže by bolo predčasné ich obsah komentovať. Pokiaľ Čína vytvára databázy ľudí, ktorí ju v Českej republike zaujímajú, bolo by logické, keby medzi nimi figurovalo aj moje meno," povedal serveru riaditeľ BIS Michal Koudelka. Podľa neho ide o ďalší dôkaz toho, že čínske spravodajské služby sa snažia získať informácie akoukoľvek formou. "To je riziko, na ktoré dlhodobo upozorňujeme," doplnil Koudelka.

Systém firmy Zhenhua, ktorá pracuje aj pre čínsku armádu, podľa Aktuálně.cz k menám "záujmových osôb" priraďovala fotografie, odkazy na profily na sociálnych sieťach, analyzovala ich príspevky, mediálne zmienky o nich aj ich príbuzenské vzťahy, dokonca aj informácie o deťoch.

V uniknutej databáze sú však aj členovia britskej kráľovskej rodiny či britský premiér Boris Johnson. V Česku spolu s Koudelkom napríklad prezident Miloš Zeman, minister obrany Ľubomír Metnar (za ANO), minister kultúry a bývalý šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) alebo podpredseda ANO Jaroslav Faltýnek.

Súbor údajov sa zo serverov spoločnosti Zhenhua dostal k západným médiám prostredníctvom čínskeho whistleblowera. Sedem stoviek mien Čechov z databázy je pravdepodobne len časťou zhromaždených informácií, pretože sa zatiaľ podarilo obnoviť zhruba štvrť milióna z 2,4 milióna záznamov o jednotlivých ľuďoch. Na otázky novinárskeho konzorcia, ktoré sa databázami zaoberá, firma Zhenhua neodpovedala. Na záujem reagovala vypnutím webu.

Databázou sa aktuálne zaoberá skupina médií, medzi ktorými je Australian Financial Review, britský Daily Telegraph, kanadský Globe and Mail, indický Express alebo americký Washington Post.

Medzi monitorovaných z ČR patrí tiež mnoho súčasných či bývalých poslancov a senátorov, napríklad predsedníčka poslaneckého výboru pre obranu Jana Černochová (ODS). V databáze je tiež bývalý minister spravodlivosti Robert Pelikán, niekdajší šéf úradu vlády či analytického odboru Pražského hradu Radek Augustin, skorší šéf štátnej správy z ministerstva vnútra Josef Postránecký, podpredseda Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) Petr Solska alebo riaditeľka sekcie pre radiačnú ochranu Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB) Karla Petrová. Premiér Andrej Babiš (ANO) v časti dát, ktorú sa podarilo expertom obnoviť, nie je.

K sledovaným inštitúciám patrí napríklad zahraničné ambasády v ČR, policajné akadémie, ministerstvo zdravotníctva, úrad stáleho predstaviteľa ČR pri NATO, ČVUT alebo Akadémie vied. Záznam mala čínska firma tiež pre ČSSD a mobilného operátora O2.Farár cez facebook pozýval ľudí na nočnú omšu, zasiahla polícia

Farár cez facebook pozýval ľudí na nočnú omšu, zasiahla polícia

 "Zajtra v nedeľu o 4:00 v kostole budem slúžiť hodovú svätú omšu za všetkých dobrodincov a po nej o 4:30 dám sväté prijímanie cez zakristiu veriacim. Môžte si zakúpiť kalendáre na rok 2021 aj prispieť na chod farnosti, vďaka.“

David Salinger a jeho kultové dielo v novom vydaní

David Salinger a jeho kultové dielo v novom vydaní

Majstrovský rozbor rodinných vzťahov. Ako tvrdí sám J.D. Salinger, „je to amatérsky film, ktorý citlivo zobrazuje nežné vzťahy matky a dvoch najmladších detí rodiny Glassovcov.“

Nadácia Orange ohlásila grantové programy, medzi ktorými je aj digitálna gramotnosť

Nadácia Orange ohlásila grantové programy, medzi ktorými je aj digitálna gramotnosť

 Nadácia Orange v dôsledku pandemickej situácie prehodnotila svoje programové priority a zamerala svoju činnosť na digitálnu gramotnosť, duševné zdravie a komunitný rozvoj.

Fľaša Kláštornej Kalcia získala zlato na Global Water Drinks Awards

Fľaša Kláštornej Kalcia získala zlato na Global Water Drinks Awards

Kláštorná Kalcia sa v stredu 21. októbra 2020 večer stala víťazom v kategórii BEST PET v súťaži balených vôd Global Water Drinks Awards 2020 a uspela v medzinárodnej konkurencii.

Z ruskej vlády odišiel námestník, ktorý mal na starosti médiá

Z ruskej vlády odišiel námestník, ktorý mal na starosti médiá

Ruský premiér Michail Mišustin uvoľnil z funkcie námestníka ministra digitalizácie, spojov a masovej komunikácie Alexeja Volina.

Operátori bezodplatne navyšujú dáta a volania pre učiteľov

Operátori bezodplatne navyšujú dáta a volania pre učiteľov

Ak učíte online a potrebujete sa pripojiť na internet cez mobil alebo ak komunikujete so žiakmi hlavne cez telefón, môžete cez riaditeľa požiadať o navýšenie dát a neobmedzené volania.

Minister obrany a predsedníčka strany si zahrali v sitcome RTVS (VIDEO)

Minister obrany a predsedníčka strany si zahrali v sitcome RTVS (VIDEO)

"Je len jedna Pumpa, na ktorej sa stretne taxikár Dano, pumpár Mišo, predsedníčka PS a minister obrany...

RTVS odvysiela finále 36.ročníka Košického zlatého pokladu

RTVS odvysiela finále 36.ročníka Košického zlatého pokladu

V sobotu budú známe mená víťazov 36. ročníka Košického zlatého pokladu.

Po fotkách, ktoré priniesol bulvárny Blesk, má český minister odstúpiť (FOTO)

Po fotkách, ktoré priniesol bulvárny Blesk, má český minister odstúpiť (FOTO)

Český bulvárny denník Blesk dnes priniesol fotografie ako dôkaz, že český minister zdravotníctva, ktorý je hlasom pandemických zákazov, tieto opatrenia sám nedodržiava.

Česká televízie predlžuje vysielanie špeciálneho programu ČT3

Česká televízie predlžuje vysielanie špeciálneho programu ČT3

V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu ČT3, jenž od března pomáhá starším lidem, kteří jsou nuceni zůstávat doma.

Najčítanejšie