Samo Trnka si môže vydýchnuť.  Jeho Gašparovič prešiel bez ujmy

Samo Trnka si môže vydýchnuť. Jeho Gašparovič prešiel bez ujmy

08.04.2013 11:06 | Internet | mk

Aktualizácia: Členovia rady sa rozhodli, že satirickou reláciou o tom, ako sa prezident so svojim hovorcom chystá na prezidentský prejav, sa zaoberať nebudú. 

"Expresívnejšie výroky odzneli aj na adresu francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Európsky súd vtedy rozhodol, že šlo o satiru. Na základe uvedeného si myslím, že sťažnosť je neopodstatnená," povedal člen rady Peter Škultéty. Členovia rady s ním súhlasili.

Pôvodná správa: 8. apríla 2013:
V januári 2013 na TV SME.sk v rubrike Trnkovo úplne vážne bolo zverejnené satirické video, parodizujúce prípravu na prezidentov príhovor s názvom „Unikol záznam zo zákulisia prezidentovho príhovoru."

Dvojica komikov Samo Trnka a Pavel Graus zahrali skeč o tom, ako hovorca pripravuje prezidenta na slávnostný príhovor k svojim občanom. Nie je to spravodajský formát, tvorcovia nešetrili expresívnymi výrazmi, zveličovaním. Padali aj ostré nadávky a vulgarizmy.

Rada pre vysielanie a retransmisiu do programu utorkového zasadnutia zaradila sťažnosť od nemenovanej diváčky, ktorú video pohorošilo. „Pozrela som si tú nekonečnú aroganciu, zvrhlosť autorov videa hanobiacich tým najprimitívnejším spôsobom hlavu štátu. Dovolím si týchto ľudí označiť za nebezpečných, zvrhlých a najpodlejších sluhov prisluhujúcich tým najpodlejším, ohrozujúcich ľudské a osobné práva a vôbec morálnu bezpečnosť jednotlivca v našej Slovenskej republike.Sťažovateľka je presvedčená, že video spôsobom svojho spracovania a svojím obsahom zasiahlo do ľudskej dôstojnosti a základných práv a slobôd Ivana Gašparoviča.

„Podľa smernice aplikovanej do zákona o vysielaní a retransmisii rada dohliada už aj na niektoré druhy internetovéo vysielania," povedal pre Omédiách.com predseda rady Miloš Mistrík. Hodnotiť paródiu pred zasadnutím rady nechcel.

Rada zaradila sťažnosť do programu. V utorok sa rozhodne, či členovia začnú, alebo nezačnú správne konanie.

V podkladoch pre členov rady sa píše okrem iného aj nasledujúce:

Ako je zrejmé z uvedeného, prezident Gašparovič bol vo videu vykreslený ako senilná, nesvojprávna, „dementná“ a trucovitá osoba, ktorá sa riadi pokynmi svojho hovorcu Trubača, príp. predsedu vlády R. Fica, a je v podstate „bábkou“ v ich rukách. Navyše, svojím správaním a vystupovaním im robí hanbu. Vykreslený bol ako osoba, ktorú treba vodiť, hovoriť (resp. prikazovať) jej, čo má robiť a hovoriť, ako má sedieť pred kamerou. Keď sa vzoprie, treba na ňu vulgárne nakričať a vynadať jej, aby poslúchala.

V rámci videa boli za účelom karikovania osoby Ivana Gašparoviča použité aj také výrazové prostriedky, ktoré možno hodnotiť ako pomerne expresívne a vulgárne:

- vulgárne označenie ko..t starý - napriek tomu, že slovo ko...t bolo vypípané, a teda predmetné slovo nezaznelo v plnom znení, myslíme si, že je zrejmé, že sa jedná o ťažký vulgarizmus kokot vo význame mužského pohlavného údu;

- vulgárne výrazy, ktoré zazneli na adresu postavy prezidenta Gašparoviča v súvislosti s jej neschopnosťou predniesť pripravený príhovor – ide o výrazy pi..u si pamätá a nakopať do gulí. Slovo pi...u bolo vo videu vypípané, avšak domnievame sa, že je zrejmé, že sa jedná o slovo piča, vulgárne označenie pre ženský pohlavný orgán. Slovo bolo použité v rámci frázy v zmysle, že prezident si nič nepamätá.

Slovo gule použité v rámci frázy nakopať do gulí je vulgárnym označením pre mužské semenníky;

- autori videa nechali postavu prezidenta I. Gašparoviča, sadnúť si na kolík, resp. vopchali jej kolík do konečníka. Vo videu je to zdôvodnené tým, že inak by sa za kamerou krčil a mohol by ujsť;

- dehonestujúce označenie postavy prezidenta Gašparoviča ako šaša, ktorého „Havel vyj...al, Mečiar s ním vytrel topánky a Ficovi vošiel do riti“. Slovo vyj...al bolo vypípané, myslíme si však, že je zrejmé, že ide o vulgárny výraz vyjebať v predmetnom kontexte v zmysle odvolať, prepustiť, zbaviť funkcie.

S ohľadom na to, že posudzované video bolo podľa našej mienky satirickým vyjadrením názoru jeho tvorcov na osobu prezidenta Ivana Gašparoviča a jeho pôsobnosť vo funkcii prezidenta SR, ktoré síce obsahovalo značne expresívne a vulgárne výrazové prostriedky smerujúce voči osobe prezidenta, ako aj s ohľadom na rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva v obdobných prípadoch týkajúcich sa interferencie práva na slobodu prejavu s právom na ochranu osobnosti, máme za to, že namietaným videom nedošlo k porušeniu ustanovenia zákona, odporúčajú úradníci kancelárie rady.

 

Prvýkrát rada pokutovala vydavateľstvo za video na internete na konci minulého roka. Sankciu vo výške 500 eur dala vydavateľstvu Ringier Axel Springer Slovakia, v súvislosti s komentovaním ďakovnej reči speváka Majka Spirita. Ten na Sláviku ďakoval "vesmíru aj za to, že stvoril zázračnú zelenú rastlinu, ktorá mi pomáha pri písaní textov."

Internetové video sa reguluje od konca roku 2009, kedy bol novelizovaný zákon o vysielaní a retransmisii na základe Európskej smernice o audiovizuálnych službách.

pošli na vybrali.sme.sk


Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

1. Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

Nielen na Slovensku ale aj v ČR sa v týchto dňoch objavila nezvyčajná bilbordová kampaň, ktorá ukazuje fotky mŕtvych vtákov.

Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

2. Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

Festival Dúhový PRIDE vyvrcholí 20. júla 2019 sprievodom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. V tejto súvislosti organizátori festivalu vyzývajú slovenských politikov a političky, aby prestali zneužívať tému práv LGBT ľudí v predvolebných kampaniach, hľadali riešenia problémov, ktoré ľudí naozaj trápia a prijali konečne legislatívu pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny.

Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

3. Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

Ako získať kompromitujúci materiál od neplnoletých osôb, je jednou z tém filmu s názvom Kto je ďalší?, ktorý ide do kín. Film je nakrútený podľa skutočných príbehov zo Slovenska, Kanady a Ruska. Ako námet slúžila aj reálna instagramová stránka, ktorá dodnes funguje.

Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

4. Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

Neznámy útočník v sobotu na sídlo ukrajinskej spravodajskej televízie 112 vypálil strelu z granátometu, nikto zranený nebol, budova ale bola poškodená. Prípad úrady vyšetrujú ako teroristický akt, napísala agentúra AP.

České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

5. České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

 Vydavatelství Vltava Labe Media loni prohloubilo ztrátu z 18 milionů na 83,6 milionu korun. Tržby vydavatele novin Deník klesly zhruba o desetinu na 1,46 miliardy korun. Vyplývá to účetní závěrky společnosti.

DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

6. DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

Spoločnosť DIGI SLOVAKIA si na letné obdobie pripravila zaujímavú ponuku. Výhodné zľavy na prvých 6 mesiacov pre nových zákazníkov, TV + Internet pod jednou strechou, ako aj rozprávková ponuka detských programov pre všetkých.

Súd odsúdil Ukrajincov za zabitie fotoreportérov

7. Súd odsúdil Ukrajincov za zabitie fotoreportérov

Taliansky súd v Pavii dnes poslal na 24 rokov do väzenia Ukrajinca s talianskym občianstvom Vitalija Markiva potom, čo ho uznal vinným z účasti na atentáte dvoch fotoreportérov v máji 2014 počas bojov medzi vládnymi vojskami a proruskými rebelmi na východe Ukrajiny.

Čo pozerať toto leto? Černobyľ, návrat Black Mirror či seriálová Hlava 22

8. Čo pozerať toto leto? Černobyľ, návrat Black Mirror či seriálová Hlava 22

Letné dni lákajú von, no poriadnu dávku seriálových noviniek si na tento mesiac pripravili aj najznámejšie streamovacie služby. Niektoré z nich by ste naozaj mali vidieť. Medzi klasickou zábavou a napätím sa totiž dajú nájsť aj seriály dokumentujúce udalosti, na ktoré by sa nikdy nemalo zabudnúť.

Litva zablokovala ruský Sputnik, predtým vyhostila šéfredaktora

9. Litva zablokovala ruský Sputnik, predtým vyhostila šéfredaktora

Litovská Rada pre vysielanie a retransmisiu zablokovala vysielanie miestnej redakcie ruského propagandistického webu Sputnik.

Politik odmietol vziať na volebnú cestu novinárku bez mužského sprievodu

10. Politik odmietol vziať na volebnú cestu novinárku bez mužského sprievodu

Republikánsky kandidát na guvernéra Mississippi Robert Foster odmietol vziať na predvolebnú cestu novinárku, ak nepríde v sprievode kolegov.

Najčítanejšie