Ubráňte sa hackerom. Ako a kde bezpečne ukladať heslá Ilustr. reprofoto: Youtube/FBI

Ubráňte sa hackerom. Ako a kde bezpečne ukladať heslá

16.05.2019 10:09 | Internet | Komerčný článok

Neprejde ani mesiac bez toho, aby sme sa nedočítali o závažnom úniku dát z najznámejších onlinových služieb.

bezpečnosťou už mali problém giganti Facebook aj Instagram a kedysi populárnu e-mailovú službu Yahoo hackeri zosadili z popredných priečok najnavštevovanejších webov. Stratila totiž dôveru svojich používateľov.

Neznamená to však, že na sociálne siete a internet musíte rezignovať. Ak chcete svoje fotografie, videá a osobné údaje uchovať v bezpečí, mali by ste dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Jano1975 alebo monika1234 sú skrátka zlé heslá

Žiadne mená najbližších rodinných príslušníkov, domácich miláčikov, ani dátumy narodenia nemajú vo vašich heslách čo hľadať. Potenciálni útočníci ich zadajú hneď po tom, ako škodlivý softvér automaticky otestuje niektoré z najpoužívanejších slov a číselných kombinácií.

Odporúča sa používať dlhé heslá zložené z nič nehovoriacich zhlukov malých i veľkých písmen, čísel a špeciálnych znakov. Napríklad “>BzJ59Ss_a”.

V neposlednom rade, jedno heslo by ste nikdy nemali používať na viacerých weboch. To je to najhoršie, čo môžete spraviť. Stačí, aby útočník uhádol heslo v službe, ktorú ste použili raz pred piatimi rokmi a už bude mať prístup do vášho Gmailu, odkiaľ vám môže vyresetovať takmer všetky ostatné heslá, ktoré máte.

 

Ako si všetky heslá zapamätať?

Používať 10 rôznych hesiel v desiatich rôznych službách síce znie ako bezpečné riešenie, no v praxi si ich nezapamätáte ani s tou najtrénovanejšou hlavou. Našťastie, moderná technika to dokáže za vás.

Prehliadače Chrome a Safari dokážu heslá uložiť prostredníctvom tzv. automatického dopĺňania. Dostatočne silné heslá vám často dokonca sami navrhnú a zosynchronizujú s počítačom aj mobilom.

Ak nechcete ukladať heslá v prehliadačoch, skúste špeciálne aplikácie ako LastPass, KeePass alebo 1Password pre Windows, macOS, Android aj iPhone. Vaše heslá uložia v zašifrovanej podobe a chránia ich napríklad aj odtlačkom prsta či skenom tváre.

To môže jednoznačne rozptýliť obavy z toho, že máte všetky heslá uložené na jednom mieste. Aj bez toho ale ide o lepšiu voľbu. Chránite sa totiž najmä pred útokmi zvonku. Svoj smartfón alebo počítač si totiž vo vlastnom vrecku či taške postrážite jednoduchšie, ako virtuálne dáta pred útokmi neznámych osôb z druhého konca sveta.

 

Prichádza dvojfaktorová autentifikácia

 Našťastie, viaceré weby si už uvedomili, že prosté meno a heslo nemusí stačiť. Preto ponúkajú možnosť dodatočného overenia cez SMS. Po správnom vyplnení hesla sa ešte k vášmu kontu nedostanete, no systém odošle krátky kód na telefónne číslo uvedené vo vašom profile.

Číselná kombinácia dorazí na zariadenie, ku ktorému pravdepodobne nebude mať prístup ani ten najšikovnejší útočník - na váš mobil s vaším telefónnym číslom a SIM kartou. Bezpečnostný kód zadáte do počítača a až potom je všetko vyhodnotené ako bezpečné.

Nemusíte sa báť. Google, Facebook aj banky túto službu ponúkajú zadarmo a za prijaté SMS-ky nič neplatíte.

 

6+1 rád pre bezpečnosť hesiel na internete

Používajte dostatočne silné heslá plné malých i veľkých písmen a špeciálnych znakov.

  1. Heslá pre sociálne siete, Wi-Fi routre a internet banking pravideľne obmieňajte (min. raz za pol roka).

  2. Heslá si nemusíte pamätať, urobí to za vás mobil, prehliadač či špeciálne aplikácie.

  3. Chráňte svoj mobil a notebook PIN kódom, heslom alebo odtlačkom prsta či skenom tváre.

  4. Deťom alebo menej zdatným používateľom vytvorte konto s obmedzeným prístupom (bez práv pre inštalovanie aplikácií) a nepúšťajte ich ani k svojim e-mailom.

  5. Ak sa dá, používajte tzv. dvojfaktorovú autentifikáciu - po zadaní hesla bude nutné odpísať aj kód zaslaný v SMS správe na váš mobil.

BONUS: Ak sa chcete extra poistiť pred online útokom, s LTE internetom TO.doma si môžete objednať komplexný bezpečnostný softvér s integrovaným antivírom ESET Smart Security už od 2,99€ mesačne.

pošli na vybrali.sme.sk


Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

1. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

2. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

3. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

4. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

5. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

6. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

7. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

8. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

9. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

10. K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

Časopisy ako Vogue v Taliansku, Nemecku a Poľsku, L’Uomo Vogue, Elle v Poľsku a Glamour v Maďarsku vyzývajú na svojich stránkach čitateľov na účasť vo voľbách. Výzvu podporili modelky a modeli a osobnosti sveta módy, vrátane Vanessy Paradis či Joela Kinnamana.

Najčítanejšie