Ubráňte sa hackerom. Ako a kde bezpečne ukladať heslá Ilustr. reprofoto: Youtube/FBI

Ubráňte sa hackerom. Ako a kde bezpečne ukladať heslá

16.05.2019 10:09 | Internet | Komerčný článok

Neprejde ani mesiac bez toho, aby sme sa nedočítali o závažnom úniku dát z najznámejších onlinových služieb.

bezpečnosťou už mali problém giganti Facebook aj Instagram a kedysi populárnu e-mailovú službu Yahoo hackeri zosadili z popredných priečok najnavštevovanejších webov. Stratila totiž dôveru svojich používateľov.

Neznamená to však, že na sociálne siete a internet musíte rezignovať. Ak chcete svoje fotografie, videá a osobné údaje uchovať v bezpečí, mali by ste dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Jano1975 alebo monika1234 sú skrátka zlé heslá

Žiadne mená najbližších rodinných príslušníkov, domácich miláčikov, ani dátumy narodenia nemajú vo vašich heslách čo hľadať. Potenciálni útočníci ich zadajú hneď po tom, ako škodlivý softvér automaticky otestuje niektoré z najpoužívanejších slov a číselných kombinácií.

Odporúča sa používať dlhé heslá zložené z nič nehovoriacich zhlukov malých i veľkých písmen, čísel a špeciálnych znakov. Napríklad “>BzJ59Ss_a”.

V neposlednom rade, jedno heslo by ste nikdy nemali používať na viacerých weboch. To je to najhoršie, čo môžete spraviť. Stačí, aby útočník uhádol heslo v službe, ktorú ste použili raz pred piatimi rokmi a už bude mať prístup do vášho Gmailu, odkiaľ vám môže vyresetovať takmer všetky ostatné heslá, ktoré máte.

 

Ako si všetky heslá zapamätať?

Používať 10 rôznych hesiel v desiatich rôznych službách síce znie ako bezpečné riešenie, no v praxi si ich nezapamätáte ani s tou najtrénovanejšou hlavou. Našťastie, moderná technika to dokáže za vás.

Prehliadače Chrome a Safari dokážu heslá uložiť prostredníctvom tzv. automatického dopĺňania. Dostatočne silné heslá vám často dokonca sami navrhnú a zosynchronizujú s počítačom aj mobilom.

Ak nechcete ukladať heslá v prehliadačoch, skúste špeciálne aplikácie ako LastPass, KeePass alebo 1Password pre Windows, macOS, Android aj iPhone. Vaše heslá uložia v zašifrovanej podobe a chránia ich napríklad aj odtlačkom prsta či skenom tváre.

To môže jednoznačne rozptýliť obavy z toho, že máte všetky heslá uložené na jednom mieste. Aj bez toho ale ide o lepšiu voľbu. Chránite sa totiž najmä pred útokmi zvonku. Svoj smartfón alebo počítač si totiž vo vlastnom vrecku či taške postrážite jednoduchšie, ako virtuálne dáta pred útokmi neznámych osôb z druhého konca sveta.

 

Prichádza dvojfaktorová autentifikácia

 Našťastie, viaceré weby si už uvedomili, že prosté meno a heslo nemusí stačiť. Preto ponúkajú možnosť dodatočného overenia cez SMS. Po správnom vyplnení hesla sa ešte k vášmu kontu nedostanete, no systém odošle krátky kód na telefónne číslo uvedené vo vašom profile.

Číselná kombinácia dorazí na zariadenie, ku ktorému pravdepodobne nebude mať prístup ani ten najšikovnejší útočník - na váš mobil s vaším telefónnym číslom a SIM kartou. Bezpečnostný kód zadáte do počítača a až potom je všetko vyhodnotené ako bezpečné.

Nemusíte sa báť. Google, Facebook aj banky túto službu ponúkajú zadarmo a za prijaté SMS-ky nič neplatíte.

 

6+1 rád pre bezpečnosť hesiel na internete

Používajte dostatočne silné heslá plné malých i veľkých písmen a špeciálnych znakov.

  1. Heslá pre sociálne siete, Wi-Fi routre a internet banking pravideľne obmieňajte (min. raz za pol roka).

  2. Heslá si nemusíte pamätať, urobí to za vás mobil, prehliadač či špeciálne aplikácie.

  3. Chráňte svoj mobil a notebook PIN kódom, heslom alebo odtlačkom prsta či skenom tváre.

  4. Deťom alebo menej zdatným používateľom vytvorte konto s obmedzeným prístupom (bez práv pre inštalovanie aplikácií) a nepúšťajte ich ani k svojim e-mailom.

  5. Ak sa dá, používajte tzv. dvojfaktorovú autentifikáciu - po zadaní hesla bude nutné odpísať aj kód zaslaný v SMS správe na váš mobil.

BONUS: Ak sa chcete extra poistiť pred online útokom, s LTE internetom TO.doma si môžete objednať komplexný bezpečnostný softvér s integrovaným antivírom ESET Smart Security už od 2,99€ mesačne.

pošli na vybrali.sme.sk


Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

1. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

2. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

3. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

4. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

5. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

6. O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

Aktuálny ročník O2 Dobrej veci v boji o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha už pozná svojich víťazov. Akadémie, ktorých cieľom je budovať kladný vzťah detí k športu a motivovať ich k nemu cez všeobecnú pohybovú prípravu, získalo pre nadchádzajúci školský rok až 40 základných škôl po celom Slovensku.

Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

7. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

8. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

9. V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

Štyria policajti z Moskvy boli prepustení v súvislosti s júnovým zadržaním investigatívneho novinára Ivana Golunova.

Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

10. Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

Novým tajným agentom s označením 007 bude po Danielovi Craigovi prvýkrát v dejinách bondoviek žena a černoška, ​​britská herečka Lashana Lynchová. Tvrdí to britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý sa odvoláva na zdroj z filmového priemyslu.

Najčítanejšie