Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká Foto: FaceApp

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

17.07.2019 17:01 | Internet | mk

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

 

Aplikácia robí doslova zázraky: odstráni vrásky, prirobí make-up, zmení farbu vlasov, okolie, či ukáže, ako bude dotyčný vyzerať v dôchodku. Umožňuje upravovať novú fotku, či vybrať si ju z archívu fotografií telefónu či facebooku, následne ju upravuje v cloude.
Za aplikáciou FaceApp, ktorá zaplavila sociálne siete cez rôzne sponzorované odkazy, je ruská spoločnosť Wireless Lab.

Aplikácia je dnes najsťahovanejšou aplikáciou na svete, z Google Play si ju stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí. Podľa webu techcrunch.com ide o pochybnú vírusovú aplikáciu, ktorá vyvoláva viacero otáznikov ohľadom bezpečností. "Ich prístup k vašim fotografiám vytvára väčšie bezpečnostné riziko, ako kedykoľvek predtým. Pomocou technológie na optické rozpoznávanie znakov môžete automaticky zobraziť obrovské množstvo informácií nad rámec „fotografií ľudí“," upozorňuje Techcrunch.com.  Napríklad biometrické údaje.

Zdroj: FaceApp

 

Naviac, je tu ďalšia hrozba, na ktorú upozorňuje web galpost.com. Aplikáciu vlastní spoločnosť, ktorá pôsobí v rámci ruskej legislatívy. To znamená, že ruské tajné služby môžu mať prístup k dátam, ktoré spoločnosť Wireless Lab zhromažďuje. Vzhľadom na súčasné spôsoby ruskej propagandy ich využitie je naozaj široké.  „Ak sa obávate, že vás môžu úmyselne špehovať ruské spravodajské služby, alebo v podstate nechcete posielať Rusku údaje, mali by ste sa takýmto službám a aplikáciám vyhnúť,“ cituje Galpost.com mimovládnu organizáciu Laboratórium digitálnej bezpečnosti.

Aplikácia sa dostáva k veľkému množstvu dát zhormaždených na facebooku ale aj v telefóne. Podľa obchodných podmienok spoločnosť „môže zdieľať obsah používateľa a informácie s podnikmi, ktoré sú legálne súčasťou rovnakej skupiny spoločností, ako je spoločnosť FaceApp.“  Podmienky aplikácie v podstate dávajú FaceApp prístup na použitie, úpravu, prispôsobenie a publikovanie všetkých obrázkov, ktoré ponúkate výmenou za jeho bezplatnú aplikáciu. Poskytujete tak spoločnosti FaceApp trvalú, neodvolateľnú ... bezplatnú licenciu na používanie, prispôsobenie, publikovanie, distribúciu obsahu používateľa ... vo všetkých formátoch médií ... pri uverejňovaní alebo inom zdieľaní.

 Super worth trading all your personal information to a Russian company for the opportunity to turn your face 20 years older. What a deal!! #FaceAppChallenge pic.twitter.com/SYgWFsamug

"To, čo sme sa naučili v posledných rokoch o vírusových aplikáciách Facebook, je, že údaje, ktoré zbierajú, nie sú vždy použité na účely, ktoré by sme mohli predpokladať. A to, že zozbierané údaje nie sú vždy bezpečné a bezpečne súkromne uložené. Akonáhle sa niečo nahrá do cloudu, stratili ste kontrolu nad tým, čomu ste poskytli právnu licenciu na svoj obsah," píše Forbes.

S pochybnou aplikáciou sa hrá už aj Peter Pellegrini, predseda vlády členskej krajiny NATO.

Zaujíma Vás zákulisie médií? Sledujte nás aj na našom facebooku.RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie