Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká Foto: FaceApp

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

17.07.2019 17:01 | Internet | mk

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

 

Aplikácia robí doslova zázraky: odstráni vrásky, prirobí make-up, zmení farbu vlasov, okolie, či ukáže, ako bude dotyčný vyzerať v dôchodku. Umožňuje upravovať novú fotku, či vybrať si ju z archívu fotografií telefónu či facebooku, následne ju upravuje v cloude.
Za aplikáciou FaceApp, ktorá zaplavila sociálne siete cez rôzne sponzorované odkazy, je ruská spoločnosť Wireless Lab.

Aplikácia je dnes najsťahovanejšou aplikáciou na svete, z Google Play si ju stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí. Podľa webu techcrunch.com ide o pochybnú vírusovú aplikáciu, ktorá vyvoláva viacero otáznikov ohľadom bezpečností. "Ich prístup k vašim fotografiám vytvára väčšie bezpečnostné riziko, ako kedykoľvek predtým. Pomocou technológie na optické rozpoznávanie znakov môžete automaticky zobraziť obrovské množstvo informácií nad rámec „fotografií ľudí“," upozorňuje Techcrunch.com.  Napríklad biometrické údaje.

Zdroj: FaceApp

 

Naviac, je tu ďalšia hrozba, na ktorú upozorňuje web galpost.com. Aplikáciu vlastní spoločnosť, ktorá pôsobí v rámci ruskej legislatívy. To znamená, že ruské tajné služby môžu mať prístup k dátam, ktoré spoločnosť Wireless Lab zhromažďuje. Vzhľadom na súčasné spôsoby ruskej propagandy ich využitie je naozaj široké.  „Ak sa obávate, že vás môžu úmyselne špehovať ruské spravodajské služby, alebo v podstate nechcete posielať Rusku údaje, mali by ste sa takýmto službám a aplikáciám vyhnúť,“ cituje Galpost.com mimovládnu organizáciu Laboratórium digitálnej bezpečnosti.

Aplikácia sa dostáva k veľkému množstvu dát zhormaždených na facebooku ale aj v telefóne. Podľa obchodných podmienok spoločnosť „môže zdieľať obsah používateľa a informácie s podnikmi, ktoré sú legálne súčasťou rovnakej skupiny spoločností, ako je spoločnosť FaceApp.“  Podmienky aplikácie v podstate dávajú FaceApp prístup na použitie, úpravu, prispôsobenie a publikovanie všetkých obrázkov, ktoré ponúkate výmenou za jeho bezplatnú aplikáciu. Poskytujete tak spoločnosti FaceApp trvalú, neodvolateľnú ... bezplatnú licenciu na používanie, prispôsobenie, publikovanie, distribúciu obsahu používateľa ... vo všetkých formátoch médií ... pri uverejňovaní alebo inom zdieľaní.

 Super worth trading all your personal information to a Russian company for the opportunity to turn your face 20 years older. What a deal!! #FaceAppChallenge pic.twitter.com/SYgWFsamug

"To, čo sme sa naučili v posledných rokoch o vírusových aplikáciách Facebook, je, že údaje, ktoré zbierajú, nie sú vždy použité na účely, ktoré by sme mohli predpokladať. A to, že zozbierané údaje nie sú vždy bezpečné a bezpečne súkromne uložené. Akonáhle sa niečo nahrá do cloudu, stratili ste kontrolu nad tým, čomu ste poskytli právnu licenciu na svoj obsah," píše Forbes.

S pochybnou aplikáciou sa hrá už aj Peter Pellegrini, predseda vlády členskej krajiny NATO.

Zaujíma Vás zákulisie médií? Sledujte nás aj na našom facebooku.

pošli na vybrali.sme.sk


Fico začal predvolebnú debatu so Závodským kritikou rádia (VIDEO)

Fico začal predvolebnú debatu so Závodským kritikou rádia (VIDEO)

Rádio Expres dnes odvysielalo poslednú predvolebnú diskusiu s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. Bývalý premiér sa rozprával s moderátorom Braňom Závodským.

Finálna predvolebná debata priniesla Markíze rekord (VIDEO)

Finálna predvolebná debata priniesla Markíze rekord (VIDEO)

Záverečná zo série piatich predvolebných diskusií pod názvom Voľby 2020, ktorú vysielala v utorok Markíza, sa v utorok stala najsledovanejším programom dňa v rámci ponuky všetkých slovenských staníc.

365.bank posiela ľudí voliť (VIDEO)

365.bank posiela ľudí voliť (VIDEO)

Od štvrtku a počas najbližších troch dní 365.bank zásadne a netradične mení rétoriku. V komunikácii neprezentuje žiadne produkty, namiesto toho vyzýva ľudí, aby išli voliť. Ísť voliť je totiž podľa nej dôležitejšie, než riešiť výšku úrokových sadzieb na sporení či predbiehať sa s ostatnými bankami, ktorá je najlepšia.

Nominácie na slovenských Oscarov sú známe (VIDEO)

Nominácie na slovenských Oscarov sú známe (VIDEO)

Najviac nominácií na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za uplynulý rok získal film Amnestie. 

Aktivisti sa zamkli o bránu Úradu vlády (VIDEO)

Aktivisti sa zamkli o bránu Úradu vlády (VIDEO)

Členovia a členky z hnutia Extinction Rebellion Slovakia sa zamkli o Úrad vlády, aby upozornili na naliehavosť klimatickej krízy.

Facebook zrušil Kulturblog a ďalších 6 stránok, ktoré propagovali kotlebovcov

Facebook zrušil Kulturblog a ďalších 6 stránok, ktoré propagovali kotlebovcov

Facebook v noci z utorka na stredu zrušil sedem facebookových stránok, ktoré boli napojené na Kotlebovu ĽSNS. Spoločnosť nespresnila, o ktoré stránky ide, no dnes ráno už nie je online napríklad stránka Kulturblog.

Mimovládky reagujú na útoky kotlebovcov a ďalších politikov v predvolebných debatách (VIDEO)

Mimovládky reagujú na útoky kotlebovcov a ďalších politikov v predvolebných debatách (VIDEO)

Zástupcovia viacerých významných mimovládnych organizácií napísali otvorený list, v ktorom reagujú na neustále útoky politikov a hlavne teraz v predvolebnom období.

Grendel k prípadu s Ruttkayovou: Kočner je v base, jeho opičky však stále makajú (VIDEO)

Grendel k prípadu s Ruttkayovou: Kočner je v base, jeho opičky však stále makajú (VIDEO)

Prokurátorka Beáta Vítková z Krajskej prokuratúry v Bratislave podala návrh na obžalobu poslanca za hnutie OĽANO Gábora Grendela pre ohrozenie bankového tajomstva Mariána Kočnera. Urobila tak napriek tomu, že komunikácia z Kočnerovej Threemy dokazuje, že novinárka Martina Ruttkayová svedčila proti Grendelovi na objednávku Mariána Kočnera.

Pellgrini prerušil hospitalizáciu, aby mohol ísť do televíznych debát a do Ruska (VIDEO)

Pellgrini prerušil hospitalizáciu, aby mohol ísť do televíznych debát a do Ruska (VIDEO)

Predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý je od soboty hospitalizovaný v nemocnici v Bratislave, sa rozhodol hospitalizáciu prerušiť. 

Najčítanejšie