Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká Foto: FaceApp

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

17.07.2019 17:01 | Internet | mk

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

 

Aplikácia robí doslova zázraky: odstráni vrásky, prirobí make-up, zmení farbu vlasov, okolie, či ukáže, ako bude dotyčný vyzerať v dôchodku. Umožňuje upravovať novú fotku, či vybrať si ju z archívu fotografií telefónu či facebooku, následne ju upravuje v cloude.
Za aplikáciou FaceApp, ktorá zaplavila sociálne siete cez rôzne sponzorované odkazy, je ruská spoločnosť Wireless Lab.

Aplikácia je dnes najsťahovanejšou aplikáciou na svete, z Google Play si ju stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí. Podľa webu techcrunch.com ide o pochybnú vírusovú aplikáciu, ktorá vyvoláva viacero otáznikov ohľadom bezpečností. "Ich prístup k vašim fotografiám vytvára väčšie bezpečnostné riziko, ako kedykoľvek predtým. Pomocou technológie na optické rozpoznávanie znakov môžete automaticky zobraziť obrovské množstvo informácií nad rámec „fotografií ľudí“," upozorňuje Techcrunch.com.  Napríklad biometrické údaje.

Zdroj: FaceApp

 

Naviac, je tu ďalšia hrozba, na ktorú upozorňuje web galpost.com. Aplikáciu vlastní spoločnosť, ktorá pôsobí v rámci ruskej legislatívy. To znamená, že ruské tajné služby môžu mať prístup k dátam, ktoré spoločnosť Wireless Lab zhromažďuje. Vzhľadom na súčasné spôsoby ruskej propagandy ich využitie je naozaj široké.  „Ak sa obávate, že vás môžu úmyselne špehovať ruské spravodajské služby, alebo v podstate nechcete posielať Rusku údaje, mali by ste sa takýmto službám a aplikáciám vyhnúť,“ cituje Galpost.com mimovládnu organizáciu Laboratórium digitálnej bezpečnosti.

Aplikácia sa dostáva k veľkému množstvu dát zhormaždených na facebooku ale aj v telefóne. Podľa obchodných podmienok spoločnosť „môže zdieľať obsah používateľa a informácie s podnikmi, ktoré sú legálne súčasťou rovnakej skupiny spoločností, ako je spoločnosť FaceApp.“  Podmienky aplikácie v podstate dávajú FaceApp prístup na použitie, úpravu, prispôsobenie a publikovanie všetkých obrázkov, ktoré ponúkate výmenou za jeho bezplatnú aplikáciu. Poskytujete tak spoločnosti FaceApp trvalú, neodvolateľnú ... bezplatnú licenciu na používanie, prispôsobenie, publikovanie, distribúciu obsahu používateľa ... vo všetkých formátoch médií ... pri uverejňovaní alebo inom zdieľaní.

 Super worth trading all your personal information to a Russian company for the opportunity to turn your face 20 years older. What a deal!! #FaceAppChallenge pic.twitter.com/SYgWFsamug

"To, čo sme sa naučili v posledných rokoch o vírusových aplikáciách Facebook, je, že údaje, ktoré zbierajú, nie sú vždy použité na účely, ktoré by sme mohli predpokladať. A to, že zozbierané údaje nie sú vždy bezpečné a bezpečne súkromne uložené. Akonáhle sa niečo nahrá do cloudu, stratili ste kontrolu nad tým, čomu ste poskytli právnu licenciu na svoj obsah," píše Forbes.

S pochybnou aplikáciou sa hrá už aj Peter Pellegrini, predseda vlády členskej krajiny NATO.

Zaujíma Vás zákulisie médií? Sledujte nás aj na našom facebooku.

pošli na vybrali.sme.sk


Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

1. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

2. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

3. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

4. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

5. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

6. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

7. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

8. Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

Na sociálnych sieťach sa šíri nové šialenstvo, výzva #Tetrischallenge, ku ktorej sa pridávajú policajti, záchranári a ďalšie bezpečnostné zložky, ktoré zverejňujú fotky svojich áut a ich obsahu.

Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

9. Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

Televízny seriál na motívy románu Pán prsteňov britského spisovateľa J.R.R. Tolkiena sa bude natáčať na Novom Zélande, kde vznikla aj rovnomenná úspešná filmová trilógia režiséra Petra Jacksona.

Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

10. Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnili vyhlásenie, v ktorom naliehajú na slovenskú prezidentku, aby nepodpísala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy tlačového zákona, ktoré v utorok prijal parlament, pretože by slovenským politikom poskytli automatické právo na odpoveď v médiách, ak by uvedené správy boli „nepravdivé alebo zavádzajúce“.

Najčítanejšie