Manningová, ktorá stojí za WikiLeaks, a Snowden navrhnutí na Nobelovu cenu Foto: amnesty.org

Manningová, ktorá stojí za WikiLeaks, a Snowden navrhnutí na Nobelovu cenu

04.02.2014 13:33 | Internet | mk

Zástupcovia viacerých európskych Pirátskych strán sa spojili a predložili svoj návrh na Nobelovú cenu mieru. K nominácii sa pripája aj Slovenská Pirátska strana.

 

 

Členovia Európskeho parlamentu zo Švédskej pirátskej strany a zástupcovia národného parlamentu z Islandskej Pirátskej strany spoločne nominovali amerických whistleblowerov Chelsea Manningovú a Edwarda Snowdena na Nobelovu cenu za mier.

Nobelova cena za mier, dotovaná 900 tisíc eurami, sa udeľuje každoročne už od 10. decembra 1901 v Oslo tým, ktorí „vykonali všetko, čo je v ich silách pre priateľstvo medzi národmi a za zrušenie či zmenšenie existujúcich armád."

Slovenská pirátska strana sa pripája k podpore nominácie oboch whistleblowerov. "Je načase, aby bol naplnený skutočný význam tejto mierovej ceny a najmä v duchu Nobelovho odkazu. To časté zneucťovanie jej ušľachtilej myšlienky nie práve najšťastnejšími nomináciami by malo skončiť a symbolické by bolo, keby ju práve teraz dostali Manningová a Snowden. Bol by to silný odkaz a výrazná podpora aktuálnych demokratizačných procesov vo svete a určite aj pre Slovensko", povedal Milan Gvoth, líder slovenských Pirátov.

Celý text nominácie na Nobelovú cenu mieru

Chelsea Elizabeth Manning (1987) je vojačkou americkej armády. V roku 2013 bola odsúdená k 35 rokom vo vojenskom vezení za zverejnenie stoviek tisíc dokumentov na webe WikiLeaks.

Edward Joseph Snowden (1983) je americký počítačový špecialista, bývalý zamestnanec CIA a bývalý spolupracovník NSA (Národnej bezpečnostnej agentúry), ktorý viacerým médiám zverejnil prísne tajné dokumenty NSA, čo spustilo ďalšiu sériu únikov z NSA, odhaľujúcu prevádzkové detaily o operačných podrobnostiach hromadného sledovania NSA a ostatných členov takzvanej Five Eyes alliancie (združenie "Päť očí"), spolu s celou radou korporátnych a medzinárodných partnerov.

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

1. Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

Svetová novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) dnes zverejnila pravidelný Index slobody tlače. Slovensko sa na rebríčku opäť prepadlo oproti minulému roku o 8 priečok. Je na 35 mieste.

RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

2. RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

RTVS v súvislosti s úmrtím prvej internej televíznej hlásateľky Blaženy Kočtúchovej a teatrológa Jaroslava Blaha mení program.

 

Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

3. Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

Slovenská sporiteľňa získala ocenenie Hypotéka roka, ktoré udeľuje týždenník Trend v spolupráci s Fincentrom. V hodnotení odbornej poroty dominovala vo všetkých hodnotených kritériách, spravidla s vysokým odstupom.

DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

4. DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

V sobotu spustila obchodná sieť DM vo vybraných filiálkach testovanie ekologickej služby – plniacich staníc na pracie a čistiace prostriedky.

V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

5. V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

 Na šírení xenofóbie v ČR sa výrazne podieľali konšpiračné weby.

Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

6. Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

Dôvod vzniku požiaru katedrály Notre-Dame v Paríži je stále neznámy. Francúzske úrady vyhlásili, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmysel a podpaľačstvo.

Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

7. Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

Hoci počet tragických dopravných nehôd na Slovensku dlhodobo klesá, vlani na našich cestách napriek tomu zomrelo až 229 osôb. Podľa niektorých odborníkov sú za poklesom týchto čísel modernejšie a bezpečnejšie autá, keďže podobný trend môžeme sledovať v takmer všetkých krajinách Európskej únie.

Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

8. Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame vyvolal na internete záplavu lživých správ a sprisahaneckých teórií.

Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

9. Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

Jedným z najobľúbenejších a najprimitívnejších hoaxov, ktoré už roky šíria konšpirátori je hrozba chemtrails – ide o teóriu, že lietadla do ovzdušia rozprašujú rôzne škodlivé baktérie, vírusy a iné látky s cieľom poškodzovať krajinu, civilizáciu.

4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

10. 4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

Rýchle dáta nepoznajú hranice. V čoraz väčšom počte krajín môžu Štvorkári využívať už aj rýchly 4G medzinárodný roaming. Pred letnou sezónou operátor sprístupnil rýchle 4G dáta v roamingu v ďalších 21 krajinách.

Najčítanejšie