Ringier dostal pokutu za rozhovor s Majkom Spiritom o jeho vzťahu k marihuane

Ringier dostal pokutu za rozhovor s Majkom Spiritom o jeho vzťahu k marihuane

Licenčná rada prvýkrát pokutovala noviny za video na internete.

 

 


Rada pre vysielanie a retransmisiu prvýkrát pokutovala vydavateľstvo za videoobsah na internete. Sankciu vo výške 500 eur dala vydavateľstvu Ringier Axel Springer Slovakia ako poskytovateľovi audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie. V lete 13. 7. 2012 na internetovej stránke www.cas.sk v sekcii tivi.sk v bola odvysielaná reportáž a rozhovor so spevákom - Majk Spirit na Slávikovi: Chcel šokovať, keď ďakoval za rastlinku?

Redaktorka tivi.sk na túto tému priniesla so spevákom rozhovor, kde okrem iného povedal, že by "zakázal alkohol a povolil marihuanu."

Podľa rady odvysielaním reportáže bolo porušené ustanovenie zákona, ktoré zakazuje otvorenú alebo skrytú formu propagácie alkoholizmu, fajčenia, užívania omamných látok, jedov a prekurzorov alebo zľahčovania následkov ich užívania.

V relácii Slávik 2011, ktorá bola odvysielaná vo februári na JOJ, spevák Majk Spirit v ďakovnej reči ďakuoval "vesmíru aj za to, že stvoril zázračnú zelenú rastlinu, ktorá mi pomáha pri písaní textov." Pokutu za ďakovnú reč Majka Spirita už dostala aj JOJ.

Je to pravdepodobne historicky prvá pokuta za video na internete, ktoré nebolo pôvodne vysielané klasicky v televízii. Internetové video sa reguluje od konca roku 2009, kedy bol novelizovaný zákon o vysielaní a retransmisii na základe Európskej smernice o audiovizuálnych službách.

Vydavateľstvo sa zatiaľ k sankcii nevyjadrilo.