Vedia všetko, všade boli a všetko odskúšali. Ako na platených diskutérov? M. Šmýkal Foto:nora-jakub.sk

Vedia všetko, všade boli a všetko odskúšali. Ako na platených diskutérov?

11.12.2015 13:30 | Internet | mk

Novodobí podomoví obchodníci zaplavujú diskusné fóra.

 

 

Sú vždy pripravení a ochotní poradiť, pomôcť, ale aj dobehnúť a predať. Nenápadní diskutéri, ktorí zabijú každú verejnú diskusiu, len aby predali či odpromovali svoj produkt.

Jeden z najčítanejších diskusných webov modrykonik.sk má s takýmito diskutérmi dlhoročné skúsenosti. Ak podozrivo aktívneho diskutéra admin odhalil, nepomohlo, ak ho upozornil ani keď mu zablokoval konto. Vrátil sa s novým nickom a väčším odhodlaním. Dnes má web Modrý koník pre takýchto diskutérov špeciálne privítanie. Už niekoľko týždňov majú skrytí diskutéri, SEO a PR agentúry špeciálne označenie. Aby v tom bolo jasno.

 

Ako sa bojuje s platenými diskutérmi hovorí Mário Šmýkal, komunitný manažér Modrýkoník.sk

 

Ako ste zistili, že šlo o platených ci skrytých diskutérov?

Vieme to zistiť na základe viacerých parametrov, ktoré sledujeme. Jedná sa o dlhodobý proces, ktorý tvorí crowdsourcing našich používateľov, náš interný systém aj komunitní manažéri. Sledujeme typ príspevkov, periodicitu ich zverejňovania, spôsob komunikácie, históriu diskutéra a niekoľko ďalších parametrov. Po spojení všetkých informácií vieme zistiť, či ide alebo nejde o nepovolenú reklamu.

No napriek tomu, môže sa stať, že označíte niekoho aj neprávom?

Ak by sa aj stalo, že sme niekoho označili neprávom, označenie vieme stiahnuť. Avšak podľa parametrov, ktoré sledujeme, nepredpokladám, že niekoho označíme neprávom. Nakoniec o tom totiž nerozhoduje počítač, ale človek.

Odporúčame aj: Skupina falošných diskutérov vychvaľuje politikov Smeru

Ak by ste ich chceli rozdeliť do viacerých kategórií, aké by to boli?

Kategórií je mnoho. Propaguje sa snáď všetko, čo sa týka tehotenstva, materstva, rodín a ľudí. Propagujú sa e-shopy, turistické kancelárie, finančné poradenstvo, nápoje, jedlo, sexuálne služby, čokoľvek. Okrem komerčných príspevkov a propagovania výrobkov a služieb sú aj diskutéri, ktorí vstupujú do diskusií, aby ovplyvňovali ich smerovanie a zastupovali rôzne témy.

Máte aj nejakých superborcov? Čo promovali?

Aktuálne sme takto označili približne dvadsať profilov. Celkovo to je zhruba 60 značiek a stovky príspevkov. Niekedy sa jedná o samotné firmy, kto profily vytvára, inokedy sú to SEO a PR agentúry. Aktuálne je rekordérom nick fazulka7, ktorý prispieval v takmer 50 témach. Som presvedčený, že ho určite ešte niekto prekoná.

Aké spôsoby na vyčistenie diskusii ste skúšali?

Možností je veľa. Snažili sme sa používateľom dohovárať, komunikovať s nimi, blokovať im príspevky a blokovať aj profily. Už dlhodobo však vieme, že blokácia nie je riešením. Blokácie ich o priestor u nás nepripravujú, ale im len komplikujú prácu. Vždy sa vrátia, vždy nanovo a vždy ako nezávislý reálny používateľ. Teraz tomu bránime tým, že nezmažeme žiaden príspevok ani nezablokujeme účet, ale označíme všetky zverejnené príspevky ako nedôveryhodné, čím získa značka opačný efekt. Bude tak spájaná s nekalou činnosťou, o čom ju následne informujeme. Vo výsledku to znamená, že čím viac budú prispievať, tým viac si budú robiť zle. Okrem toho nie sú funkčné ani odkazy, ktoré u nás propagujú, čiže stráca sa aj SEO význam prispievania.

Aké sú výsledky po prvých dňoch?

Všetkých diskutérov sme identifikovali správne a priznávajú to, pripadne sa ospravedlňujú. Zatiaľ sme premazali zhruba 20% príspevkov.Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Neurologička, staršia zvláštna agentka Sayer Altairová, skúma mysle psychopatov. Po strelnom zranení je konečne zase v teréne. Do služby ju povolali, keď agent FBI vo voľnom čase pri prechádzke so psom špeciálne vycvičeným na hľadanie mŕtvol spadol do jaskyne plnej ľudských kostí...

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Americky prezident Donald Trump prvýkrát potvrdil, že Spojené štáty v roku 2018 vykonali kybernetický útok proti ruskej Agentúre pre výskum internetu (AII).

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Muž čelí obžalobe zo šírenia poplašnej správy spočívajúcej v tom, že v Česku zaútočia teroristi.

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu.

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraničné médiá z toho, že sa pred nadchádzajúcim druhým kolom hlasovania o budúcom poľskom prezidentovi miešajú do volieb.

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Od júla 2020 nastáva zmena v top manažmente spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Očakávaná obnova a rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky známeho domčeka deduška Večerníčka sa začala 6. júla 2020.

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

Najčítanejšie