6 rád ako sa chrániť na Facebooku, aby ste nedopadli ako Dominika Cibulková

6 rád ako sa chrániť na Facebooku, aby ste nedopadli ako Dominika Cibulková Reprofoto FB

Prinášame vám rady odborníka na ochranu informácií na Facebooku a ďalších sieťach.

 

 

Sociálne siete sú jedným z miest, na ktorom sa internetoví surferi delia o svoje osobné údaje dobrovoľne a mnohokrát nezodpovedným spôsobom. Ako ľahko ohroziť bezpečnosť svojich blízkych ukázala nedávno Dominika Cibulková. Tá tradične na Facebooku popisuje nelen to, čo má alebo nemá oblečené, kde sa nachádza, ukazuje čo má v izbe, ale nedávno zverejnila aj doklady svojho priateľa.

Okrem fotky priateľa, ktorou sa chcela pochváliť, sa státisíce ľudí, ktorí ju sledujú na Facebooku, dozvedeli, aké má jej priateľ rodné číslo, adresu aj číslo občianskeho preukazu a rovnako údaje z vodičského preukazu. Čo úplne stačí pri niektorých transakciách.

Dnes je desiate výročie Európskeho dňa na ochranu osobných údajov.

Ako si chrániť osobné údaje radí špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET Ondrej Kubovič:

1.)  Začnite s preverením všeobecných bezpečnostných nastavení v sociálnych sieťach, kde ste registrovaní. Uistite sa, že vaše fotky alebo príspevky vidia len tí ľudia, pre ktorých sú určené. Viditeľné pre všetkých, i neregistrovaných surferov, by nemali byť obzvlášť fotky vašich detí.

2.) Svoju lokalitu nezdieľajte s celým svetom. Sociálne siete častokrát automaticky označia pri príspevku na sociálnej sieti geografické miesto, na ktorom sa momentálne nachádzate. Nevýhodu tejto funkcionality si odskúšala aj ešte manželka jazdca Formule 1 Jensona Buttona, ktorej údajne vďaka sociálnej sieti ukradli počas dovolenky vo Francúzsku zásnubný prsteň v hodnote 250-tisíc libier.

3.) Prezrite si všetky online skupiny, do ktorých ste sa prihlásili. Niektoré z nich môžu byť poriadne staré. A zastaralé môžu byť aj ich nastavenia. Ak sú verejné, ich obsah si môže prezrieť v podstate ktokoľvek.

4.) Nastavte si vyššiu úroveň sebacenzúry. Pred tým, než napíšete na web komentár alebo vypublikujete fotku, predstavte si, že by ste to predtým ukázali svojej starkej. Ak je vám táto predstava nepríjemná, je vhodné nechať si svoj komentár alebo fotku len pre seba. Internet zatiaľ nezabúda.

FB D. Cibulková

5.) S každou fotkou alebo videom narábajte ako policajný vyšetrovateľ. Dobre si prezrite, či tento materiál neodhaľuje napríklad tajnú skrýš náhradných kľúčov od domu alebo kreditnú kartu. Samozrejme naozaj nikdy na internet nedávajte fotku svojho pasu, občianskeho preukazu alebo vodičáku. Ani ak ste Dominika Cibulková.

6.) Aby ste ochránili všetky svoje údaje, vytvárajte si do svojich sociálnych sietí silné heslá a pravidelne ich meňte. Ak to sociálna sieť povoľuje, začnite na prístup do nej používať aj dvojfaktorovú autentifikáciu. Facebook, Twitter a LinkedIn tento bezpečnostný prvok poskytujú, Instagram zatiaľ nie. Na prístup do sociálnej siete budete následne zadávať nie len svoje prihlasovacie meno a heslo ale aj jednorazový kód. Ten vám buď príde ako SMS alebo ho získate z mobilnej aplikácie. Ak by vám potom aj niekto ukradol heslo do sociálnej siete, bez vášho mobilu sa do nej nebude môcť dostať.