Šéfredaktor sa ospravedlnil za kontroverznú karikatúru so Židom Zdroj: Topky.sk

Šéfredaktor sa ospravedlnil za kontroverznú karikatúru so Židom

10.05.2016 14:15 | Internet | mk

Pobúrenie ale aj antisemitské hlášky vyvolala karikatúra, ktorú minulý týždeň zverejnili topky.sk.


Na karikatúre s názvom Eurofondy vs. pokuty za kvóty je zobrazený tučný európsky úradník, ktorému zhrbení a vychudnutí zástupcovia Slovenska, Maďarska a Poľska prinášajú peniaze.
Podľa Topky.sk karikatúra reaguje na návrh Európskej komisie podľa ktorého sa štáty, ktoré odmietnu prijať utečencov, budú môcť „vykúpiť" pokutami. „Bruselské rozhodnutie" na karikatúre stelesňuje podľa Topky.sk predseda EP Martin Schulz, ktorý kritizoval postoj krajín V4 k utečeneckej kríze.

Karikatúra na Topky.sk, ktorá nemá autora

Hoci karikatúra mala byť ironickým komentárom ku kvótam s Bruselu, stala sa antisemitskou karikatúrou. Úradník je už na prvý pohľad nakreslený tak, ako za vojnového Slovenského štátu boli zobrazovaní Židia, ako nepriatelia štátu – tučný a s veľkými ušami a zakrývaným nosom. "Žida" v karikatúre videla aj väčšina čitateľov, ktorí na obrázok reagovali - niektorí pobúrene, iní s nadšením, pričom nechýbali aj antisemitské komentáre.

Za druhej svetovej vojny boli podobné zobrazenia súčasťou fašistickej ideológie, ktorých cieľom bolo vyvolávať nenávisť voči Židom.

Nápis na stene počas vojnového Slovenského štátu. Foto:ustrcr.cz

Podobnú karikatúru po vzore originálu antisemitskej karikatúry použili nedávno aj kotlebovské noviny a vychádzajú v rôznych antisemitských médiách aj v súčasnosti.

„Anonymný karikaturista Topiek sa zaručene inšpiroval nacistickými kresbami, ktoré takto znázorňovali Židov. Podobné karikatúry sa objavovali pred Druhou svetovou vojnou a mali jasne ukázať na nepriateľa. Tým bol vždy tučný, vypasený Žid s veľkým nosom. Brusel podľa neho riadia Židia, ktorí však spolupracujú s Arabmi a na všetko dopláca Slovensko a jeho susedia," píše slovensko-židovský časopis Delet.

Topky.sk po kritických reakciách karikatúru stiahli. „Ospravedlňujeme sa za nevhodné spracovanie tejto témy. Cieľom karikatúry v žiadnom prípade nebolo šírenie anitsemitizmu ani vytváranie súvislosti s karikatúrou z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré v nej niektorí kritici na internete hľadali. Karikatúra, ktorá u mnohých kritikov na internete vyvolala neželané asociácie, bola okamžite stiahnutá a redakcia bude v budúcnosti venovať zvýšenú pozornosť interpretácii podobných kontroverzných tém," napísal šéfredaktor spravodajstva topky.sk Branislav Karvaš.

pošli na vybrali.sme.sk


Apple predstavil veľké novinky: novú TV aj spravodajskú službu a kreditnú kartu (VIDEO)

1. Apple predstavil veľké novinky: novú TV aj spravodajskú službu a kreditnú kartu (VIDEO)

Americká spoločnosť Apple dnes predstavila detaily svojej novej spravodajskej predplatiteľskej služby Apple News Plus, hernej predplatiteľskej služby Apple Arcade a nové kreditné karty. Spoločnosť tiež plánuje spustiť novú videoslužbu, ktorá by mala konkurovať Netflix, Amazonu a káblovej televízii.

Obvinený z vraždy hovoril vo výpovedi o otrávení televíznej redaktorky

2. Obvinený z vraždy hovoril vo výpovedi o otrávení televíznej redaktorky

Ján Kuciak možno nie je jediný novinár, ktorý sa stal obeťou vraždiaceho komanda Mariana Kočnera.

Majiteľ Markízy zvažuje majetkové zmeny vrátane predaja celej spoločnosti

3. Majiteľ Markízy zvažuje majetkové zmeny vrátane predaja celej spoločnosti

Spoločnosť Central European Media Enterprises (CME), ktorá prevádzkuje aj TV Markíza a českú TV Nova, začala revíziu strategických možností, vrátane prípadného predaja spoločnosti.

Šéf Penty tvrdí, že SMS o odj... čuráka nesúvisí s Kuciakom

4. Šéf Penty tvrdí, že SMS o odj... čuráka nesúvisí s Kuciakom

Haščák pre Aktuality.sk: Penta v roku 2017 takmer kúpila Markízu

Europoslanci sa budú zaoberať právnym štátom na Slovensku po vražde novinára

5. Europoslanci sa budú zaoberať právnym štátom na Slovensku po vražde novinára

Európsky parlament sa dnes večer bude zaoberať správou skupiny europoslancov, ktorá vlani navštívila Slovensko kvôli vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Vnučka výtvarníka Milera nemá licenciu ku Krtkovi, potvrdil to súd

6. Vnučka výtvarníka Milera nemá licenciu ku Krtkovi, potvrdil to súd

Smlouva, na jejímž základě poskytuje Karolína Milerová povolení k výrobě produktů s populární pohádkovou postavičkou Krtečkem, je neplatná.

Najväčšie hoaxy v zdravotníctve: Aká je pravda o očkovaní a autizme? (VIDEO)

7. Najväčšie hoaxy v zdravotníctve: Aká je pravda o očkovaní a autizme? (VIDEO)

Polícia SR pripravila rozhovor o očkovaní a hoaxoch pri téme očkovania s doktorom Mariánom Jánošom.

Kočner sa pochválil, že do sledovania novinárov investoval za rok 200 tisíc

8. Kočner sa pochválil, že do sledovania novinárov investoval za rok 200 tisíc

Marian Kočner, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, mesiace predtým platil sledovanie novinárov, medzi ktorými bol aj zavraždený novinár.

Peter Tóth, ktorý pre Kočnera sledoval novinárov, vypovedá na NAKA (VIDEO)

9. Peter Tóth, ktorý pre Kočnera sledoval novinárov, vypovedá na NAKA (VIDEO)

Bývalý siskár a komentátor denníka SME a ďalších médií Peter Tóth prišiel dnes vypovedať na Národnú kriminálnu agentúru v Nitre.

Internet oslavuje 30 rokov. Pamätáte si ešte tieto webové stránky?

10. Internet oslavuje 30 rokov. Pamätáte si ešte tieto webové stránky?

Pred 30-timi rokmi sme spoznali internet tak, ako funguje doteraz. Za úplne prvou webovou stránkou stál britský inžinier Tim Berners-Lee a na adrese info.cern.ch ju nájdete aj dnes.

Najčítanejšie