Šéfredaktor sa ospravedlnil za kontroverznú karikatúru so Židom Zdroj: Topky.sk

Šéfredaktor sa ospravedlnil za kontroverznú karikatúru so Židom

10.05.2016 14:15 | Internet | mk

Pobúrenie ale aj antisemitské hlášky vyvolala karikatúra, ktorú minulý týždeň zverejnili topky.sk.


Na karikatúre s názvom Eurofondy vs. pokuty za kvóty je zobrazený tučný európsky úradník, ktorému zhrbení a vychudnutí zástupcovia Slovenska, Maďarska a Poľska prinášajú peniaze.
Podľa Topky.sk karikatúra reaguje na návrh Európskej komisie podľa ktorého sa štáty, ktoré odmietnu prijať utečencov, budú môcť „vykúpiť" pokutami. „Bruselské rozhodnutie" na karikatúre stelesňuje podľa Topky.sk predseda EP Martin Schulz, ktorý kritizoval postoj krajín V4 k utečeneckej kríze.

Karikatúra na Topky.sk, ktorá nemá autora

Hoci karikatúra mala byť ironickým komentárom ku kvótam s Bruselu, stala sa antisemitskou karikatúrou. Úradník je už na prvý pohľad nakreslený tak, ako za vojnového Slovenského štátu boli zobrazovaní Židia, ako nepriatelia štátu – tučný a s veľkými ušami a zakrývaným nosom. "Žida" v karikatúre videla aj väčšina čitateľov, ktorí na obrázok reagovali - niektorí pobúrene, iní s nadšením, pričom nechýbali aj antisemitské komentáre.

Za druhej svetovej vojny boli podobné zobrazenia súčasťou fašistickej ideológie, ktorých cieľom bolo vyvolávať nenávisť voči Židom.

Nápis na stene počas vojnového Slovenského štátu. Foto:ustrcr.cz

Podobnú karikatúru po vzore originálu antisemitskej karikatúry použili nedávno aj kotlebovské noviny a vychádzajú v rôznych antisemitských médiách aj v súčasnosti.

„Anonymný karikaturista Topiek sa zaručene inšpiroval nacistickými kresbami, ktoré takto znázorňovali Židov. Podobné karikatúry sa objavovali pred Druhou svetovou vojnou a mali jasne ukázať na nepriateľa. Tým bol vždy tučný, vypasený Žid s veľkým nosom. Brusel podľa neho riadia Židia, ktorí však spolupracujú s Arabmi a na všetko dopláca Slovensko a jeho susedia," píše slovensko-židovský časopis Delet.

Topky.sk po kritických reakciách karikatúru stiahli. „Ospravedlňujeme sa za nevhodné spracovanie tejto témy. Cieľom karikatúry v žiadnom prípade nebolo šírenie anitsemitizmu ani vytváranie súvislosti s karikatúrou z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré v nej niektorí kritici na internete hľadali. Karikatúra, ktorá u mnohých kritikov na internete vyvolala neželané asociácie, bola okamžite stiahnutá a redakcia bude v budúcnosti venovať zvýšenú pozornosť interpretácii podobných kontroverzných tém," napísal šéfredaktor spravodajstva topky.sk Branislav Karvaš.

pošli na vybrali.sme.sk


Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

1. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

2. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

3. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

4. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

5. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

6. O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

Aktuálny ročník O2 Dobrej veci v boji o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha už pozná svojich víťazov. Akadémie, ktorých cieľom je budovať kladný vzťah detí k športu a motivovať ich k nemu cez všeobecnú pohybovú prípravu, získalo pre nadchádzajúci školský rok až 40 základných škôl po celom Slovensku.

Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

7. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

8. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

9. V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

Štyria policajti z Moskvy boli prepustení v súvislosti s júnovým zadržaním investigatívneho novinára Ivana Golunova.

Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

10. Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

Novým tajným agentom s označením 007 bude po Danielovi Craigovi prvýkrát v dejinách bondoviek žena a černoška, ​​britská herečka Lashana Lynchová. Tvrdí to britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý sa odvoláva na zdroj z filmového priemyslu.

Najčítanejšie