Brigitte - inteligentná a šarmantná Macronova pravá ruka Foto: B. MAcron

Brigitte - inteligentná a šarmantná Macronova pravá ruka

10.05.2017 18:07 | Marketing | ČTK

Brigitte Macronovú (64), bývalú profesorku na prestížnom gymnáziu, Francúzi pokladajú za veľmi inteligentnú a šarmantnú ženu. Keď sa bývalý investičný bankár Macron rozhodol kandidovať na prezidentský úrad, opustila svoju prácu a podriadila svoj život jeho kariére. Je jeho najdôležitejšou poradkyňou a po jeho zvolení prezidentom sa stala veľmi neortodoxnou prvou dámou Francúzska.

 

 

Priateľ Macronovej, spisovateľ Philipp Besson, sa pre tlač vyjadril, že Brigitte "bude zásobovať spoločnosť literárnymi referenciami". Medzi hosťami jej "salónov" totiž patria aj také kultúrne veličiny, ako je spisovateľ Michel Houellebecq či herec Pierre Arditi.

"Brúsime a precvičujeme si navzájom svoje mysle," citovala napríklad Brigitte francúzskeho renesančného mysliteľa Michela de Montaigne, aby priblížila svoj vzťah s Macronom. Dvojica sa podľa priateľov vyžíva v intelektuálnych konfrontáciách a zdieľa vášeň pre literatúru.

Po postupe Emmanuela Macrona do druhého kola prezidentských volieb sa jeho manželstvo s o 25 rokov staršou ženou, ktorá má dnes už sedem vnúčat, stalo témou číslo jedna svetových médií: "Nie sme typický pár. Ale sme pár, ktorý existuje," komentoval to Macron. A Francúzi samotní na jeho zväzok pozerajú zhovievavo a s toleranciou.

Úloha Brigitte v pozadí Macronovej raketovej politickej kariéry je podľa jeho blízkych absolútne kľúčová. Už v čase, keď bol ministrom hospodárstva, sa zúčastnila zasadania jeho kabinetu a počas kampane niekoľkokrát vystúpila na mítingoch.

Reprofoto France 2

Podľa členov Macronovho hnutia Vpred! (En Marche!) Chodí Brigitte na pravidelné týždenné stretnutia, kde sa diskutuje o programových otázkach: "Keď chceš niečo povedať Emmanuelovi, odovzdaj to cez Brigitte," citoval týždenník L'Express senátora Françoise Patrie. Mala tiež veľký podiel na choreografii jeho kampane a pripravovala ho na zásadné prejavy.

"Nikdy nebol ako ostatní žiaci. Vždy sa radšej bavil s profesormi ako so seberovnými," prezradila Brigitte v tlači o mužovi, ktorého prvýkrát stretla v La Providence v roku 1992.

Na tejto súkromnej prestížnej strednej škole v severofrancúzskom Amiens sa skrížili ich cesty. Ona bola extrovertná učiteľka francúzštiny a latinčiny, vysoká opálená blondína s vlasmi v štýle Brigitte Bardotovej, pochádzajúca z váženej rodiny miestnych výrobcov čokolády, vydatá od dvadsiatich rokov za miestneho bankára, matka troch detí, ktorá často nosí krátke šaty.

On bol pätnásťročný hĺbavý chlapec, iný, než jeho spolužiaci, medzi ktorých patrila aj Laurence, dcéra pani Auziérovej (ako sa Brigitte vtedy volala). Raz sa vraj vrátila domov zo školy a hovorila o spolužiakovi, ktorý je "úplný šialenec, čo vie všetko o všetkom".

Brigitte samotná sa s ním zoznámila v dramatickom krúžku. Oslovil ju, či by s ním nechcela napísať divadelnú hru. "Kúsok po kúsku si ma získavala jeho inteligencia," opisovala neskôr Brigitte. "Dodnes som nezmerala všetku jej hĺbku." Preskočila medzi nimi iskra.

Keď všetko vyšlo najavo, poslala Macronova rodina Emannuela na štúdie do Paríža. V tej dobe spolu trávili podľa jeho slov dlhé hodiny telefonovaním.

"Mňa sa nezbavíte, vrátim sa a vezmem si vás. Keď sa pre niečo rozhodnem, potom to tiež urobím," citovala ho Brigitte podľa týždenníka Paris Match. A to aj urobil, ona sa rozviedla a vzali sa v roku 2007.

S dnešným veľkým záujmom médií sa Brigitte dokáže celkom dobre vyrovnať. Známemu bulvárnemu fotografovi ponúkla exkluzívny fotografie z dovolenky. "Sú to obyčajní a normálni ľudia, to je všetko, čo môžem povedať," opísal ich potom paparazzi.

"Som súčasťou všetkého, čo sa okolo neho deje, už dvadsať rokov," povedala Brigitte novinárom vlani v októbri počas zasadnutia v Štrasburgu. "Vždy vás prekvapuje, keď sa manželky objavujú po boku svojich náprotivkov. Ale toto je miesto, kam patríme," dodala.Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Neurologička, staršia zvláštna agentka Sayer Altairová, skúma mysle psychopatov. Po strelnom zranení je konečne zase v teréne. Do služby ju povolali, keď agent FBI vo voľnom čase pri prechádzke so psom špeciálne vycvičeným na hľadanie mŕtvol spadol do jaskyne plnej ľudských kostí...

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Americky prezident Donald Trump prvýkrát potvrdil, že Spojené štáty v roku 2018 vykonali kybernetický útok proti ruskej Agentúre pre výskum internetu (AII).

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Muž čelí obžalobe zo šírenia poplašnej správy spočívajúcej v tom, že v Česku zaútočia teroristi.

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu.

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraničné médiá z toho, že sa pred nadchádzajúcim druhým kolom hlasovania o budúcom poľskom prezidentovi miešajú do volieb.

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Od júla 2020 nastáva zmena v top manažmente spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Očakávaná obnova a rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky známeho domčeka deduška Večerníčka sa začala 6. júla 2020.

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

Najčítanejšie