Ministerstvo kultúry vyzýva SOZU, aby postupovala so zdravým rozumom Foto:MK SR

Ministerstvo kultúry vyzýva SOZU, aby postupovala so zdravým rozumom

25.10.2012 16:40 | Marketing | Tlačová správa

Ministstvo kultúry v tlačovom vyhlásení prehlásilo, že nemá dosah na riaditeľa SOZA. Organizáciu vyzýva, aby postupovala v jednotlivých prípadoch citlivo, so zdravým rozumom.

 

 

Tlačová správa MK SR:

Ministerstvo kultúry v súvislosti s udalosťami okolo Slovenského zväzu autorského (SOZA) chápe rozhorčenie verejnosti. SOZA je však nezávislým občianskym združením, ktoré nepatrí do zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR a ministerstvo kultúry má smerom k nemu iba zákonom obmedzené právomoci, ako je napríklad vykonávanie dohľadu. Nemá však žiadnu kompetenciu rozhodovať o tom, kto má stáť na čele akejkoľvek neziskovej organizácie.

Ministerstvo vykoná aj v tomto prípade dohľad, ako SOZA dodržiava svoje povinnosti. Verejné stanovisko k nedávnym krokom SOZA sme už viackrát zaujali, v prípade Pohorelej bola výsledkom našej iniciatívy legislatívna úprava, ktorá v budúcnosti zabráni opakovaniu podobnej situácie ako v prípade Pohorelej. Takisto sme pred pár dňami prišli s jasným stanoviskom, že stužkovú nepokladáme za verejné podujatie, keďže je podobne ako svadba nekomerčným podujatím pre uzavretú spoločnosť, a teda by za hudobnú produkciu na nej nemala SOZA vyberať poplatky. SOZA na základe našej výzvy svoj úmysel vyberať poplatky za stužkové nakoniec aj zastavila.

V najbližšom období poskytneme jednoznačný výklad toho, čo je a čo nie je verejné podujatie. Opakovane však vyzývame SOZA, aby konala v súlade s naším výkladom. A najmä aby postupovala v jednotlivých prípadoch citlivo, so zdravým rozumom. Väčší problém totiž nevidíme v aktuálnom znení autorského zákona, ale v tom, ako niektorí tento zákon aplikujú v praxi.

Okrem toho, čo je najpodstatnejšie, ministerstvo kultúry pripravuje zásadnú zmenu autorského zákona. Vzhľadom na to, že Európska komisia práve v tomto období predložila na odbornú diskusiu návrh európskej smernice o kolektívnej správe, ktorá bude aj pre našu republiku záväzná v oblasti ochrany a uplatňovania autorských práv, experti ministerstva kultúry sa tiež aktívne zúčastňujú na posudzovaní tejto smernice. Tá bude z pracovných skupín neskôr postúpená práve na zasadnutie Rady ministrov kultúry a v roku 2013 by mala byť schválená. Definitívne znenie tejto smernice bude jedným z východísk pri tvorbe nového autorského zákona na Slovensku.Hlavné správy vystúpili zo spolku so Slobodným vysielačom a Zem a Vek

Hlavné správy vystúpili zo spolku so Slobodným vysielačom a Zem a Vek

Ešte dopoludnia vo štvrtok pobehoval redaktor konšpiračných Hlavných správ (HS) po úrade vlády s mikrofónom HS a ďalšieho konšpiračného webu Zem a Vek a podvečer už Hlavné správy oznámili, že v spolku s webom Tibora Rostása a ďalšími podobnými webmi nechcú byť.

Mimoriadne vystúpenie Zuzany Čaputovej: Potrebujeme veriť, že obeť, ktorú teraz prinášame, má zmysel (VIDEO)

Mimoriadne vystúpenie Zuzany Čaputovej: Potrebujeme veriť, že obeť, ktorú teraz prinášame, má zmysel (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes vystúpila v RTVS s mimoriadnym prejavom v súvislosti s aktuálnou epidémiou.

Facebook investuje 3 milióny dolárov do nového fondu pre žurnalistiku o COVID-19

Facebook investuje 3 milióny dolárov do nového fondu pre žurnalistiku o COVID-19

Súčasná kríza spôsobená nákazou koronavírusom sa dotkla aj médií. Dnes Facebook Journalism Project a European Journalism Centre oznámili vytvorenie Európskeho podporného fondu pre žurnalistiku COVID-19, ktorý má novinárom v Európe pomôcť pokrývať dôležité správy vo chvíli, keď ich všetci najviac potrebujú.

Úrad vlády dnes zrušil akreditáciu redaktorovi Hlavných správ, ten ničil majetok ÚV (VIDEO)

Úrad vlády dnes zrušil akreditáciu redaktorovi Hlavných správ, ten ničil majetok ÚV (VIDEO)

Včera sme upozornili na to, že úrad vlády by mal zrušiť akreditáciu redaktorom webu Hlavné správy, pretože web nehľadá pravdu, ale funguje len preto, aby šíril proruské manipulácie, hoaxy a dezinformácie.

Novou hovorkyňou ministerstva vnútra je bývalá redaktorka TA3

Novou hovorkyňou ministerstva vnútra je bývalá redaktorka TA3

Minister vnútra SR Roman Mikulec má od dnes 9. apríla 2020 novú posilu v komunikačnom tíme.

Na Omediach.com máme rekord - viac ako 1,3 milióna zobrazení za mesiac

Web Omediach.com prešiel za posledný polrok výrazným nárastom.

Zuzana Čaputová požiadala RTVS o mimoriadne vystúpenie

Zuzana Čaputová požiadala RTVS o mimoriadne vystúpenie

Kancelária prezidentky SR požiadala RTVS v súvislosti s aktuálnou krízovou situáciou na Slovensku o možnosť mimoriadneho vystúpenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej vo vysielaní RTVS.

Zakladateľ Twitteru sľúbil miliardu dolárov na boj s koronavírusom

Zakladateľ Twitteru sľúbil miliardu dolárov na boj s koronavírusom

Zakladateľ a šéf sociálnej siete Twitter Jack Dorsey sľúbil, že poskytne na boj proti koronavírusu miliardu dolárov. To predstavuje viac ako štvrtinu jeho celkového majetku. Dorsey o tom informoval na svojom twitterovom účte.

4ka prináša rýchlu wifinu na doma i na chatu

4ka prináša rýchlu wifinu na doma i na chatu

Mobilný operátor 4ka prichádza s riešením pre všetkých, ktorí v tejto dobe potrebujú dáta pre svoje fungovanie či už doma alebo napríklad na chate. K novému paušálu SLOBODA DATA si môžu zákazníci cez e-shop objednať aj modem Huawei E5573.

Je nebezpečné, keď sa nám proruské Hlavné správy prihovárajú z úradu vlády

Je nebezpečné, keď sa nám proruské Hlavné správy prihovárajú z úradu vlády

Tlačové besedy z úradu vlády sledujú denne státisíce ľudí. Počas nich hovorkyňa opakovane vyvoláva spomedzi novinárov na otázky redaktora Hlavných správ a premiér Igor Matovič bez mihnutia oka mu odpovedá. Web Hlavné správy, ktorý je jedným z najväčších šíriteľov dezinformácií, proruskej propagandy a manipulácií, tak premiér legitimizuje a dáva na úroveň bežných médií. AKTUALIZÁCIA: Úrad vlády redaktorovi Hlavných správ zrušil akreditáciu (podrobnosti pod článkom).

Najčítanejšie