Prihláste sa do grantového projektu Nápad pre folklór a získajte až 2500 eur Foto: PB

Prihláste sa do grantového projektu Nápad pre folklór a získajte až 2500 eur

11.04.2019 21:38 | Marketing | PR

Budúcnosť folklóru je aj v našich rukách.

 

Voňavé jedlá, zvuk píšťalky, chytľavé tance a výšivky. Farebnosť a originalita slovenských folklórnych tradícií nemusí nevyhnutne patriť do múzea alebo zážitkov prastarých rodičov. Ľudové remeslá dokážu stále živo komunikovať aj so súčasným umením, vedia inšpirovať aj mladšie generácie, vzbudiť ich zvedavosť a fantáziu. Stačí im venovať priestor a podporu.

Každý z nás niekedy navštívil aspoň jeden jarmok, salaš, vinobranie či stavanie mája. Atmosféra takýchto miest je vždy veľmi nákazlivá a dokáže nás vytrhnúť z každodennej reality. Bez ohľadu na to aký veľký folklórny fanúšik ste, tradície majú čaro, ktoré sa vám ľahko dostane pod kožu. Aj vďaka minuloročnému grantovému programu Nápad pre folklór ožili Vlčkovské kroje či izba ľudových tradícií v Základnej a materskej škole v Dolnej Strehovej. Spomedzi 290 prihlásených projektov sa našli aj také, ktoré spojili to najlepšie z oboch svetov. Tradičného a súčasného. Napríklad tanec kombinujúci odzemok s breakdance alebo videohra inšpirovaná ľudovými výšivkami.

To je len malá ukážka z 39 projektov, ktoré boli v roku 2018 podporené prostredníctvom grantového programu Nadácie Poštovej banky. Ak máte aj vy nápad a chcete prispieť k zachovaniu tradícií na Slovensku, prihláste svoj projekt do grantu Nápad pre folklór a získajte podporu až 2 500 €.

„Poštová banka je presvedčená, že folklór je dar budúcim generáciám. Naše kultúrne dedičstvo nie je len o tom, aby sme sa mali na čo pozerať v múzeu alebo skanzene. Kultúra a história je to, čo nás všetkých spája. Vďaka nej vieme, kto sme a kam patríme. Nadácia Poštovej banky sa už dlhodobo snaží o spájanie generácií. Avšak tentoraz cez naše korene, ktorých súčasťou je aj tradičná ľudová kultúra a umenie. Aj preto naďalej podporujeme projekty, ktoré sa zaoberajú našou ľudovou tvorbou, jej výskumom, propagáciou a prezentáciou,“ uvádza Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Prihlásiť sa môžu aktívni občania, verejnoprospešné organizácie, školy, škôlky, samosprávy či kultúrne inštitúcie, ktoré chcú podporiť tvorbu folklórneho diela, podujatie zamerané na remeselné tradície, zberateľskú a výskumnú činnosť, realizáciu vzdelávacích kurzov v regióne, alebo tvorbu učebných pomôcok či vytvorenie internetovej stránky prezentujúcej lokálne kultúrne tradície. Prihlásiť projekty môžete do 17.5.2019 na webe www.napadprefolklor.sk .

Nápady bude hodnotiť odborná komisia zložená z členov zaoberajúcich sa ľudovou kultúrou. V tejto fáze programu Nadácia podporí projekty v maximálnej hodnote 29 000 €. Zapojená bude aj verejnosť, ktorá následne rozhodne o tom, kto získa mimoriadnu prémiu 1 000 €.

 

pošli na vybrali.sme.sk


Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

1. Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

Špeciána volebná kalkulčka vám pomôže, ktorý politický subjekt je nabližšie k vašim názorom a hodnotám.

Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

2. Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

Nemecký časopis Der Spiegel videonahrávku s politikom Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinzom-Christianom Strachom nezverejnil krátko pred voľbami do Európskeho parlamentu zámerne.

Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

3. Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

Víťazom 64. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia sa stal holandský spevák Duncan Laurence. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila so skladbou Friend of a Friend na jedenástom mieste.

Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

4. Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

...a pritom musel prežiť zverstvá nacizmu. Stretol Mengeleho a jeho život visel na vlásku.

 

Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

5. Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

Pápež František dnes vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi, ktorí sú v ťažkej situácii, ale už im nie je venovaná pozornosť.

Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

6. Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

Rakúsky vicekanclár a predseda protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache dnes oznámil odchod z oboch politických funkcií. Stalo sa to po tom, čo nemecké médiá zverejnili videonahrávku, na ktorej s údajnou príbuznou ruského oligarchu jedná o politickej podpore svojej strany výmenou za zabezpečenie štátnych zákaziek. Predseda ľudovcov vlády Sebastian Kurz podľa Stracheho rezignáciu na post vicekancelára prijal.

Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

7. Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

Voľby do Európskeho parlamentu sa v členských štátoch EÚ uskutočnia v dňoch 23. - 26. mája, na Slovensku prebehnú 25. mája.

Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

8. Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

nemecké médiá zverejnili sedemhodinový tajný videozáznam.

Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

9. Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

Nenechajte si ujsť najväčší herný festival spolu s pop-kultúrnym podujatím Y-CON a stretnite špeciálneho hosťa Vladimíra Furdíka alias Night Kinga z Game of Thrones.

Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

10. Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

V roku 1952 jedenásťročný Jozef Galus krátko pred obedom plával na drevenej doske v rieke Morava v blízkosti hradu Devín. Aj keď bolo zjavné, že je to dieťa, pohraničná hliadka začala strieľať. Na chlapca, ktorého možno len odvial prúd, hliadka strieľala z guľometu, samopalov a niekoľkých pušiek. Len z guľometu bolo proti nemu vystrelených 140 nábojov. Zabili ho za pár sekúnd. Ľudia, spoluzodpovední za tieto zločiny, ich doposiaľ pravidelne oslavovali s heslom "Neprejdú"- v uniformách, so symbolmi totalitného režimu, zbraňami - a to v priestoroch mesta. Pokračovanie.

Najčítanejšie