Prihláste sa do grantového projektu Nápad pre folklór a získajte až 2500 eur Foto: PB

Prihláste sa do grantového projektu Nápad pre folklór a získajte až 2500 eur

11.04.2019 21:38 | Marketing | PR

Budúcnosť folklóru je aj v našich rukách.

 

Voňavé jedlá, zvuk píšťalky, chytľavé tance a výšivky. Farebnosť a originalita slovenských folklórnych tradícií nemusí nevyhnutne patriť do múzea alebo zážitkov prastarých rodičov. Ľudové remeslá dokážu stále živo komunikovať aj so súčasným umením, vedia inšpirovať aj mladšie generácie, vzbudiť ich zvedavosť a fantáziu. Stačí im venovať priestor a podporu.

Každý z nás niekedy navštívil aspoň jeden jarmok, salaš, vinobranie či stavanie mája. Atmosféra takýchto miest je vždy veľmi nákazlivá a dokáže nás vytrhnúť z každodennej reality. Bez ohľadu na to aký veľký folklórny fanúšik ste, tradície majú čaro, ktoré sa vám ľahko dostane pod kožu. Aj vďaka minuloročnému grantovému programu Nápad pre folklór ožili Vlčkovské kroje či izba ľudových tradícií v Základnej a materskej škole v Dolnej Strehovej. Spomedzi 290 prihlásených projektov sa našli aj také, ktoré spojili to najlepšie z oboch svetov. Tradičného a súčasného. Napríklad tanec kombinujúci odzemok s breakdance alebo videohra inšpirovaná ľudovými výšivkami.

To je len malá ukážka z 39 projektov, ktoré boli v roku 2018 podporené prostredníctvom grantového programu Nadácie Poštovej banky. Ak máte aj vy nápad a chcete prispieť k zachovaniu tradícií na Slovensku, prihláste svoj projekt do grantu Nápad pre folklór a získajte podporu až 2 500 €.

„Poštová banka je presvedčená, že folklór je dar budúcim generáciám. Naše kultúrne dedičstvo nie je len o tom, aby sme sa mali na čo pozerať v múzeu alebo skanzene. Kultúra a história je to, čo nás všetkých spája. Vďaka nej vieme, kto sme a kam patríme. Nadácia Poštovej banky sa už dlhodobo snaží o spájanie generácií. Avšak tentoraz cez naše korene, ktorých súčasťou je aj tradičná ľudová kultúra a umenie. Aj preto naďalej podporujeme projekty, ktoré sa zaoberajú našou ľudovou tvorbou, jej výskumom, propagáciou a prezentáciou,“ uvádza Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Prihlásiť sa môžu aktívni občania, verejnoprospešné organizácie, školy, škôlky, samosprávy či kultúrne inštitúcie, ktoré chcú podporiť tvorbu folklórneho diela, podujatie zamerané na remeselné tradície, zberateľskú a výskumnú činnosť, realizáciu vzdelávacích kurzov v regióne, alebo tvorbu učebných pomôcok či vytvorenie internetovej stránky prezentujúcej lokálne kultúrne tradície. Prihlásiť projekty môžete do 17.5.2019 na webe www.napadprefolklor.sk .

Nápady bude hodnotiť odborná komisia zložená z členov zaoberajúcich sa ľudovou kultúrou. V tejto fáze programu Nadácia podporí projekty v maximálnej hodnote 29 000 €. Zapojená bude aj verejnosť, ktorá následne rozhodne o tom, kto získa mimoriadnu prémiu 1 000 €.

 

pošli na vybrali.sme.sk


Do 17 slovenských miest ide Roadshow - Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ

1. Do 17 slovenských miest ide Roadshow - Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ

Kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spúšťajú spoločnú akciu - roadshow s názvom "Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ".

Facebook oznámil uzavretie množstva falošných účtov a stránok

2. Facebook oznámil uzavretie množstva falošných účtov a stránok

Internetový gigant Facebook v prvom štvrťroku tohto roka celosvetovo zrušil mnoho falošných užívateľských účtov a celkom osem koordinovaných sietí s pôvodom napríklad v Severnom Macedónsku, Kosove či v Rusku.

Andrej Kiska: Sledovanie novinárov nemôžme tolerovať!

3. Andrej Kiska: Sledovanie novinárov nemôžme tolerovať!

Prezident Andrej Kiska dnes zverejnil stanovisko, v ktorom reagoval na informácie o tom, ako dal Marian Kočner sledovať viacerých známych novinárov a ich rodiny.

Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO)

4. Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO)

Na sociálnych sieťach známych influencerov a youtuberov pribudli neobvyklé videá, fotky a statusy, v ktorých známe tváre nepromujú žuvačky, nápoje, či aplikácie, ale mladým vysvetľujú, prečo je dôležité ísť k eurovoľbám.

K vražde novinárky sa prihlásila Nová IRA

5. K vražde novinárky sa prihlásila Nová IRA

K zodpovednosti za vraždu novinárky Lýry McKeeovej pri nepokojoch v severoírskom meste Londonderry sa dnes prihlásila radikálna republikánska organizácie Nová IRA.

PRIESKUM: Zverejnili poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia mandátov v budúcom Európskom parlamente

6. PRIESKUM: Zverejnili poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia mandátov v budúcom Európskom parlamente

Európsky parlament zverejnil štvrtú a poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia 751 poslaneckých kresiel v povolebnom pléne EP založenú na vnútroštátnych prieskumoch.

MS mimo mantinelov: Chápeme, že hokej je viac ako hra (VIDEO)

7. MS mimo mantinelov: Chápeme, že hokej je viac ako hra (VIDEO)

Spoločnosť Orange Slovensko, ktorá je oficiálnym partnerom MS v hokeji 2019, prichádza s novou imidžovou kampaňou. Odohráva sa v prostredí bratislavskej školy, kde vládne šikana. Deťom pri nej pomáha súdržnosť a vzájomná pomoc, ktoré poznajú zo športu.

Kniha, ktorá letí už desaťročia

8. Kniha, ktorá letí už desaťročia

Jeden z najpopulárnejších amerických povojnových románov. Klasika modernej literatúry, ktorú si treba prečítať. Román Kto chytá v žite je svetový fenomén. Salinger ho napísal ešte v roku 1951, no odvtedy ho preložili do takmer všetkých svetových jazykov. Každý rok sa z neho predá okolo 250 000 výtlačkov a doteraz sa predalo 65 miliónov kníh.

Vraha bulharskej novinárky odsúdili na 30 rokov

9. Vraha bulharskej novinárky odsúdili na 30 rokov

Bulharský súd dnes poslal na 30 rokov za mreže vraha novinárky Viktorie Marinovovej.

Zomrel autor hudby k filmom o Vinnetouovi (VIDEO)

10. Zomrel autor hudby k filmom o Vinnetouovi (VIDEO)

Vo veku 91 rokov zomrel skladateľ filmovej hudby Martin Böttcher, oznámila dnes agentúre DPA jeho dcéra Betsy Schlüterová. Skladateľ zomrel v noci z piatka na sobotu.

Najčítanejšie