Prihláste sa do grantového projektu Nápad pre folklór a získajte až 2500 eur Foto: PB

Prihláste sa do grantového projektu Nápad pre folklór a získajte až 2500 eur

11.04.2019 21:38 | Marketing | PR

Budúcnosť folklóru je aj v našich rukách.

 

Voňavé jedlá, zvuk píšťalky, chytľavé tance a výšivky. Farebnosť a originalita slovenských folklórnych tradícií nemusí nevyhnutne patriť do múzea alebo zážitkov prastarých rodičov. Ľudové remeslá dokážu stále živo komunikovať aj so súčasným umením, vedia inšpirovať aj mladšie generácie, vzbudiť ich zvedavosť a fantáziu. Stačí im venovať priestor a podporu.

Každý z nás niekedy navštívil aspoň jeden jarmok, salaš, vinobranie či stavanie mája. Atmosféra takýchto miest je vždy veľmi nákazlivá a dokáže nás vytrhnúť z každodennej reality. Bez ohľadu na to aký veľký folklórny fanúšik ste, tradície majú čaro, ktoré sa vám ľahko dostane pod kožu. Aj vďaka minuloročnému grantovému programu Nápad pre folklór ožili Vlčkovské kroje či izba ľudových tradícií v Základnej a materskej škole v Dolnej Strehovej. Spomedzi 290 prihlásených projektov sa našli aj také, ktoré spojili to najlepšie z oboch svetov. Tradičného a súčasného. Napríklad tanec kombinujúci odzemok s breakdance alebo videohra inšpirovaná ľudovými výšivkami.

To je len malá ukážka z 39 projektov, ktoré boli v roku 2018 podporené prostredníctvom grantového programu Nadácie Poštovej banky. Ak máte aj vy nápad a chcete prispieť k zachovaniu tradícií na Slovensku, prihláste svoj projekt do grantu Nápad pre folklór a získajte podporu až 2 500 €.

„Poštová banka je presvedčená, že folklór je dar budúcim generáciám. Naše kultúrne dedičstvo nie je len o tom, aby sme sa mali na čo pozerať v múzeu alebo skanzene. Kultúra a história je to, čo nás všetkých spája. Vďaka nej vieme, kto sme a kam patríme. Nadácia Poštovej banky sa už dlhodobo snaží o spájanie generácií. Avšak tentoraz cez naše korene, ktorých súčasťou je aj tradičná ľudová kultúra a umenie. Aj preto naďalej podporujeme projekty, ktoré sa zaoberajú našou ľudovou tvorbou, jej výskumom, propagáciou a prezentáciou,“ uvádza Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Prihlásiť sa môžu aktívni občania, verejnoprospešné organizácie, školy, škôlky, samosprávy či kultúrne inštitúcie, ktoré chcú podporiť tvorbu folklórneho diela, podujatie zamerané na remeselné tradície, zberateľskú a výskumnú činnosť, realizáciu vzdelávacích kurzov v regióne, alebo tvorbu učebných pomôcok či vytvorenie internetovej stránky prezentujúcej lokálne kultúrne tradície. Prihlásiť projekty môžete do 17.5.2019 na webe www.napadprefolklor.sk .

Nápady bude hodnotiť odborná komisia zložená z členov zaoberajúcich sa ľudovou kultúrou. V tejto fáze programu Nadácia podporí projekty v maximálnej hodnote 29 000 €. Zapojená bude aj verejnosť, ktorá následne rozhodne o tom, kto získa mimoriadnu prémiu 1 000 €.

 

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie