Ako si nepredražiť dovolenku? Máme pre vás týchto 7 tipov Foto: 365.bank

Ako si nepredražiť dovolenku? Máme pre vás týchto 7 tipov

08.07.2019 12:26 | Marketing | Komerčný článok

Už viete, kam pocestujete tento rok na dovolenku, alebo ste skôr last minute typ? Či už áno, alebo nie, v každom prípade existujú situácie, ktoré vám ju môžu nechcene predražiť. Na čo treba myslieť a ako sa zbytočne nepripraviť o eurá navyše? Prečítajte si 7 tipov a budete safe.

 

Chorvátsko, Taliansko, Bulharsko, Španielsko či Grécko a Maďarsko patria medzi najpreferovanejšie dovolenkové destinácie Slovákov. Podľa dát Eurostatu vycestujú našinci priemerne na 4 dni a minú okolo 420 eur. Najviac pritom utratia Švajčiari (1 163 eur) a najmenej Rumuni (209 eur).

Nech už je to kdekoľvek, pred cestami a počas nich by mal každý dovolenkár myslieť na týchto 7 tipov, aby sa mu dovolenka zbytočne nepredražila a aby mal svoje financie pod kontrolou.

Ubytovanie a letenky zaplaťte radšej kartou, nie prevodom na účet

Ak by letecká spoločnosť, s ktorou cestujeme, skrachovala alebo ak by nastal problém s poskytovateľom ubytovania, kde ste si vybavili rezerváciu, máte výhodu, ak ste za tieto služby zaplatil kartou. Banka v takýchto prípadoch vyšle žiadosť o vrátenie peňazí cez kartovú spoločnosť a vráti vám ich na účet. Ak by ste zaplatil prevodom, závisí vrátenie peňazí od vôle protistrany a tá môže byť otázna.

Sharing is caring, určite si však pozrite hodnotenia a recenzie o ubytovaní

Veľa ľudí, najmä millenials cestujú cez Airbnb. Pri hľadaní takéhoto ubytovania si dajte pozor na príliš lákavé ceny a pozrite si aj recenzie a hodnotenia. Nielenže sa vyhnete nesplneným očakávaniam, ale v prvom rade takto odhalíte možných podvodníkov.

Nezabudnite sa poistiť

Ešte predtým, ako niekam vycestujete, je dobré nezabudnúť si „pribaliť“ aj poistenie. V prípade úrazu by sa totiž vaša cesta mohla neželane predražiť. Poistenie vás vyjde pár eur a možno si ho založiť vo väčšine prípadov aj online.

Uprednostnite radšej platbu kartou, mobilom alebo hodinkami pred hotovosťou

K dovolenkám patria tiež rôzne väčšie či menšie nákupy. Tam, kde je to možné, zaplaťte kartou, ešte lepšie mobilom alebo hodinkami ako hotovosťou. Dokonca je dobré nechať kartu zamknutú v hotelovej izbe, pretože ak stratíte mobil, kartu môžete používať ďalej bez toho, aby ste ju museli zablokovať. Hoci je vhodné mať malú sumu peňazí pri sebe aj v hotovosti, bezpečnejšie je platiť bezhotovostne vždy, keď sa dá.

Plaťte kartou bez konverzie (t. j. v lokálnej mene)

Pokiaľ budete pri platení kartou vyzvaní na voľbu nákupu s konverziou alebo bez nej, výhodnejšie je vybrať možnosť bez konverzie, t. j. v lokálnej mene (nie v eurách). To iste platí aj pri platbe za letenky. Ak cestujete napríklad maďarskou spoločnosťou, zaplaťte letenky vo forintoch, nie v eurách.

Hotovosť vyberajte tiež bez konverzie

Podobná dilema môže nastať aj pri výberoch z bankomatov. Tu rovnako ako pri platbe kartou odporúčame zvoliť možnosť bez konverzie. V tomto prípade sa totiž použije kurz domácej banky klienta, spravidla výhodnejší ako ten, ktorý pri prepočte použije zahraničná banka.

Presvedčte sa, že ide naozaj o bankomat patriaci banke a nie súkromnej spoločnosti

Keď už musíte zamieriť do bankomatu, určite vyberajte hotovosť len z bankomatov bánk a nie súkromných spoločností, pretože tam vás môže vyjsť výber podstatne drahšie. Keby ste si z takéhoto typu bankomatu vybrali napríklad 100 eur, môže vás súkromná spoločnosť zinkasovať poplatkom vo výške pokojne aj 6 eur. Plus sa k tejto sume ešte pripočíta aj poplatok za výber hotovosti od banky, kde máte vedený účet. Výhodou 365 je, že výbery v zahraničí sú spoplatnené jednotnou a veľmi sympatickou cenou vo výške 2,5 eura. Apropo, ako spoznáte bankomat súkromnej spoločnosti? Tak, že na ňom nájdete len nápis ATM, teda nie je na nich uvedené logo žiadnej banky.

Ak ste sa dočítali až sem, zaslúžite si ešte dva bonusy na záver. Prvý možno poslúži tým, ktorí si svoju tohtoročnú destináciu ešte len vyberajú, a ostatným ako inšpirácia pri výbere tej budúcoročnej. Spravili sme si totiž u nás v 365 taký malý prieskum. Pozrite si nižšie, kam máme namierené tento rok my. ☺ Druhý bonus – keď si budete robiť svoje cestovateľské plány na budúci rok, nezabudnite si na tento účel ešte toto leto založiť v appke 365 sporenie. S ním vám to pôjde o čosi jednoduchšie.
Kam máme namierené?

Je veľa miest, kde budete môcť niekoho z nás toto leto stretnúť. Vyberáme:

Vittorio Veneto (Taliansko), Singapur a Langkawi (Malaysia), Zaton (Chorvátsko), Severný Cyprus, Štokholm (Švédsko), Poznaň (Poľsko), Rogoznica (Chorvátsko), Londýn (Anglicko), Tatranská Lomnica (Tatry), samozrejme letné festivaly Grape, či Pohoda a na záver tá najkrajšia „dovolenka“, materská ☺

Bon voyage!

pošli na vybrali.sme.sk


Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

1. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

2. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

3. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

4. Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

5. Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

Noviny regionálnej siete REGIONPRESS sú bezplatne distribuované až do 1,5 milióna domácností. Dokážu týždenne osloviť takmer pol milióna čitateľov.

Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

6. Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

Americký magazín The Hollywood Reporter zaradil nový film Pomaľované vtáča do výberu dvadsiatich najlepších snímok z filmových festivalov tohtoročnej jesene. Film sa dostal aj do nominácie na Oscara.

Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

7. Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

Štát Izrael existuje len sedem desaťročí, no za svoju krátku existenciu dokázal zúrodniť nehostinné miesta vďaka dômyselným zavlažovacím technológiám, vybudovať infraštruktúru, postaviť špičkové nemocnice a vzdelávať svoje obyvateľstvo na prestížnych univerzitách.

Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

8. Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

Americká herečka Felicity Huffmanova, známa zo seriálu Zúfalé manželky, bola odsúdená k 14 dňom väzenia, 250 hodinám verejnoprospešných prác a pokute 30.000 dolárov v korupčnom škandále s prijímacími testami na prestížnej americkej univerzite. Informovala o tom televízia CNN.

RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

9. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

10. Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

Vo veku 64 rokov zomrel americký fotograf Charlie Cole, ktorý sa preslávil fotkou osamoteného muža, ako stojí proti kolóne tankov. Informoval o tom dnes server BBC News.

Najčítanejšie