Slováci preferujú pravidelné investovanie, prezradil prieskum Foto: Poštová banka

Slováci preferujú pravidelné investovanie, prezradil prieskum

08.08.2019 15:26 | Marketing | Komerčný článok

Najviac Slovákov, až 64 percent, je ochotných pravidelne investovať sumu do 100 eur mesačne. Jednorazovo sú ochotní dať najčastejšie na tento účel do 2 500 eur.

 

Takmer polovica – až 48 % ľudí - má k dispozícii voľné peňažné prostriedky vo výške menšej ako 2 500 eur. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si dala spraviť Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky (PPSS) začiatkom leta 2019.

Na vytvorenie dostatočnej rezervy pre prípad potreby – straty práce či dlhodobej práceneschopnosti – je to však málo. Podľa Martina Kaňu, predsedu predstavenstva Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti, by mal mať človek nasporených toľko peňazí, koľko potrebuje minimálne na zaplatenie bežných potrieb počas šiestich mesiacov. „Medzi nevyhnutné výdavky patria napríklad náklady na bývanie, školu, výdavky na dopravu, stravu či výživné, povinné zmluvné poistenie za auto,“ dodáva Martin Kaňa. Suma 2 500 eur preto vo väčšine prípadov na dostatočnú rezervu nestačí.

 

Aj z údajov Poštovej banky je zrejmé, že okrem študentov, ktorí viac míňajú ako im prichádza na účet, majú dôchodcovia na bežných účtoch našetrenú rezervu na približne jeden mesiac a pracujúci na dva mesiace.

Možno aj preto Slováci uprednostňujú skôr pravidelné investovanie nižších súm. Vyplynulo to z prieskumu PPSS. „Mesačnú frekvenciu uprednostňuje najviac ľudí, väčšina z nich by investovala do 100 eur mesačne. Investovanie menšej sumy raz za mesiac uprednostňuje až 48 percent oslovených,“ vysvetľuje Martin Kaňa.

 

Napriek tomu, že pravidelné investovanie Slovákov vyplýva najmä z ich finančnej reality, ide o správny prístup. „Pravidelným investovaním sa totiž vyhnú nesprávnemu načasovaniu investície a získajú možnosť vyššieho zhodnotenia ako pri pevných úrokových sadzbách bankových produktov,“ vysvetľuje Martin Kaňa.

PPSS má aj preto všetky svoje fondy nastavené tak, aby ich mohli bez problémov využiť aj tí, ktorí si môžu dovoliť investovať iba menšie sumy. Pri výbere programu pravidelného investovania si môžu záujemcovia nastaviť mesačné platby už od 10 eur.

Výber konkrétneho fondu, v rámci programu pravidelného investovania, závisí od rizikového profilu investora. Teda, či ide o nováčika alebo skúseného investora. Dôležité je i to, akú mieru rizika je schopný znášať.

 

Najobľúbenejším spomedzi fondov PPSS je Náš prvý realitný. Ide o fond s nízkou mierou rizika na úrovni 2 zo 7-stupňovej škály. Jeho medziročná výkonnosť na konci júla 2019 dosiahla 2,94 % po očistení o poplatky za správu, čo je výrazne viac než ponúkajú klasické vkladové produkty bánk. Ešte vyšší bol výnos ďalšieho realitného fondu - Office real estate, ktorý klientom za ostatný rok zarobil 3,35 %.

Najvýkonnejší fond PPSS je Aktívny fond, ktorý od začiatku roka zhodnotil investované prostriedky o 18,25 percenta. Ide však o najrizikovejší z ponúkaných fondov s mierou rizika 6 zo 7-stupňovej škály.Maďarský provládny podnikateľ kúpil polovicu nezávislej mediálnej skupiny Index.hu

Maďarský provládny podnikateľ kúpil polovicu nezávislej mediálnej skupiny Index.hu

Maďarský podnikateľ Miklós Vaszily, ktorý už riadi provládnu stanicu TV2, dnes oznámil, že kúpil päťdesiatpercentný podiel v holdingovej spoločnosti Indamedia. Tá kontroluje reklamné príjmy pre nezávislý spravodajský portál Index.hu.

4ka: Spolu to dokážeme. Dáta na to!

4ka: Spolu to dokážeme. Dáta na to!

Ku každému paušálu SLOBODA+ alebo SLOBODA DÁTA prináša mobilný operátor 4ka od 1. apríla zadarmo balík NEKONEČNO NA DOMA. „Dnes, viac ako inokedy je dôležité, aby rodina držala spolu. Chceme rodine našich zákazníkov uľahčiť tieto chvíle, keď trávime čas doma viac ako inokedy a preto im dávame dáta zadarmo,“ vysvetľuje generálny riaditeľ 4ky Juraj Ondriš.

Miloš Zeman bude v nedeľu naživo hovoriť o koronavíruse

Miloš Zeman bude v nedeľu naživo hovoriť o koronavíruse

Prezident Miloš Zeman v neděli okomentuje opatření, která vláda přijala v souvislosti s epidemií koronaviru, v rozhovoru pro server Blesk.cz.

V súvislosti s úmrtím herečky Evy Krížikovej mení RTVS program (VIDEO)

V súvislosti s úmrtím herečky Evy Krížikovej mení RTVS program (VIDEO)

Vo veku 85 rokov dnes v nemocnici v Malackách zomrela legendárna divadelná, filmová, televízna a rozhlasová herečka Eva Krížiková.

Alexej Fulmek: Situácia je veľmi vážna

Alexej Fulmek: Situácia je veľmi vážna

Súčasná kríza spôsobená koronavírusom sa bolestne začína dotýkať aj niektorých médií. V niektorých vydavateľských domoch sa už začalo prepúšťať, znižujú sa platy, rušia sa aj niektoré tituly.

Zomrela herečka Eva Krížiková (VIDEO)

Zomrela herečka Eva Krížiková (VIDEO)

Zomrela známa herečka a popredná členka Činohry SND Eva Krížiková. O úmrtí informovalo Slovenské národné divadlo.

Končí niekoľko webov: hokej.sk, infospravy.sk, mobil.sk, auto.sk a ďalšie

Končí niekoľko webov: hokej.sk, infospravy.sk, mobil.sk, auto.sk a ďalšie

Súčasná kríza spôsobená koronavírusom má v médiách ďalšie obete.

Dostupnejší LTE internet, menej obmedzení. SWAN reaguje na súčasnú situáciu

Dostupnejší LTE internet, menej obmedzení. SWAN reaguje na súčasnú situáciu

Telekomunikačný operátor SWAN v reakcii na mimoriadnu situáciu kvôli šíriacemu sa koronavírusu upravuje svoj obľúbený LTE internet pre domácnosti. Vyššie rýchlosti budú odteraz k dispozícii v nových lokalitách po celom Slovensku, potešia sa všetci, ktorí aktuálne potrebujú viac dát, ako inokedy.

Nemecké médiá tvrdo kritizujú Orbána: Hanebne využíva koronavírus a ničí demokraciu

Nemecké médiá tvrdo kritizujú Orbána: Hanebne využíva koronavírus a ničí demokraciu

Nemecké médiá dnes tvrdo kritizujú maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý vďaka novému kontroverznému zákonu môže v čase núdzového stavu krajinu riadiť pomocou dekrétov.

Unikla mapa nakazených aj s ulicami. Matovič s tým nemá problém, myslí si, že by pomohla (VIDEO)

Unikla mapa nakazených aj s ulicami. Matovič s tým nemá problém, myslí si, že by pomohla (VIDEO)

V pondelok Národnému centru zdravotníckych informácií unikla mapa, ktorá ukazovala, ako sa šíri nákaza po Slovensku aj s podrobnými informáciami - na mape boli vyznačení nakazení, s údajmi o veku, pohlaví ale aj s podrobnejšími informáciami o tom, kde nakazení žije – presne v ktorej časti mesta aj s ulicami.

Najčítanejšie