4 tipy, ako mať Vianoce udržateľné. Ekologicky aj finančne Foto: 365.bank

4 tipy, ako mať Vianoce udržateľné. Ekologicky aj finančne

05.12.2019 09:20 | Marketing | Komerčný článok

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatky pokoja, no pri pohľade na preplnené obchody, parkoviská a všadeprítomné davy ľudí v predvianočnom období sa opak stáva pravdou. Môžu byť pre nás obdobím stresu, zhonu či konzumu a ich skutočný význam sa vytráca. Máme preto pre vás 4 tipy, ako prežiť Vianoce pohodovo, ale najmä udržateľne. Či už z pohľadu nášho životného prostredia alebo peňaženky.

 

1. Uprednostnime kvalitu darčekov pred kvantitou. Recyklujme obaly

Je pekné svojich blízkych niečím prekvapiť a potešiť, no s počtom vianočných darčekov to netreba preháňať. Lepšie je kúpiť menej vecí, ale kvalitnejších. Vyberajme ich s rozumom a ak je to možné, uprednostnime výrobky miestnych výrobcov (slovenské alebo z okolitých krajín). Namiesto hmotných darov môžeme venovať aj zážitok.

„Pri kúpe darčeka je tiež dobré vyhnúť sa takým, ktoré boli vyrobené v krajinách, kde sú nespravodlivé podmienky a kde sa nedodržiavajú ekologické štandardy pri výrobe. Vyberme darček s trvalou hodnotou, vyrobený z prírodných alebo z recyklovaných materiálov. Môžeme tiež darovať predmet z niektorej z chránených dielní, darček urobený doma, z druhej ruky alebo jedlé darčeky,“ hovorí Katarína Bednáriková z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.

Pri balení darčekov sa dá využiť recyklovaný baliaci papier, prípadne obaly alebo darčekové tašky z uplynulých Vianoc, ktoré si môžme opäť odložiť do budúceho roka. Namiesto baliaceho papiera môžeme použiť novinový, resp. vrecúška alebo textil.

2. Vianočný stromček si môžeme aj prenajať

Umelý či živý, stromček je symbolom Vianoc. Ak už máme doma umelý stromček, je dobré používať ho čo najdlhšie. Ak sa len rozhodujeme, po akom type siahneme, lepšia voľba je zadovážiť si živý stromček, ideálne v kvetináči. Môžeme si ho pritom aj prenajať. Takýto stromček jednoducho po Vianociach vrátime a požičiame si ho o rok znova. Kupované vianočné stromčeky v kvetináči v obchodoch nám pritom doma počas roka alebo po vysadení v záhrade nemusia prežiť, pretože môžu mať narušenú koreňovú sústavu.

Ozdoby na stromček nemusíme každý rok kupovať nové podľa aktuálnych trendov, pokojne siahnime do zásob z minulých rokov, prípadne si môžeme z prírodných drevín alebo sušeného ovocia vytvoriť aj vlastné. Kreatívne povahy, ktoré preferujú netradičné verzie vianočného „stromčeka“, si ho radi aj vyrobia. A to z paliet, suchého dreva, kartónu či z kníh.

3. Stanovme si rozpočet a odľahčime svoju peňaženku

Vianoce predstavujú každoročne nemalú položku pre našu peňaženku. Ako postupovať, aby boli udržateľné aj pre naše financie? Stanovme si presný rozpočet a snažme sa ho nepresiahnuť. Samotnými nákupmi vieme za určitých podmienok získať peniaze k dobru.

„Zistime, či môžeme vo svojej banke dostať napríklad odmenu za platby kartou alebo cash back z nákupu a plaťme radšej bezhotovostne. Zaokrúhľujme si svoje platby na hor a popri míňaní aj niečo ušetríme. Na záver nepodľahnime rôznym lákavým ponukám si peniaze požičať, aby sa nám naopak Vianoce zbytočne nepredražil“, radí Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank.

4. Navarme len toľko, koľko naozaj zjeme

Niektorí ľudia dávajú počas vianočného obdobia zabrať nielen svojim peňaženkám, ale aj tráveniu. Dôležité je navariť len toľko, koľko budeme schopní zjesť a nemusíme mať chladničku preplnenú jedlom, s ktorým nemáme čo spraviť. Vyhneme sa tak nielen nechceným kilám navyše, ale aj zbytočnému odpadu. Ak to predsa len s vianočnými pochúťkami preženieme, môžeme sa podeliť so susedmi či s kamarátmi.

Ak je to možné, nakupujme jedlo bez obalu a použime základné nespracované suroviny od lokálnych predajcov. Nákup si nenosme v plastových ani v papierových jednorazových taškách, ale zadovážme si vlastné, látkové alebo trendy sieťové tašky, ktoré použijeme opakovane počas celého roka.Aby boli porady na diaľku efektívne, musia mať pravidlá

Aby boli porady na diaľku efektívne, musia mať pravidlá

Vplyvom aktuálnej situácie ohľadne koronavírusu mnohí ľudia pracujú z domu. Efektívna práca na diaľku sa však nezaobíde bez efektívnych porád. Na čo sa zamerať a, naopak, čomu sa vyhnúť, aby sme dosiahli žiaduci výsledný efekt?

V neľahkých časoch koronakrízy médiám vo viacerých štátoch Európy pomáha štát

V neľahkých časoch koronakrízy médiám vo viacerých štátoch Európy pomáha štát

Súčasťou balíčkov vládnej pomoci v koronavirovej kríze je v niektorých európskych krajinách aj podpora médiám a vydavateľstvom. Inde mediálne domy o pomoc štátu ešte len žiadajú. Napríklad v Taliansku alebo Maďarsku sú médiá čiastočne oslobodené od platenia daní.

Koronavírus sa zneužíva na šírenie nepravdivých správ a dezinformácií

Koronavírus sa zneužíva na šírenie nepravdivých správ a dezinformácií

V čase, keď mnohí bojujú dňom i nocou za záchranu životov ľudí nakazených novým koronavírusom, niektoré organizácie a jednotlivci zneužívajú aktuálnu krízu na politickú či komerčnú manipuláciu.

Irak odobral Reuters dočasne licenciu za článok o manipulácii s počtom nakazených

Irak odobral Reuters dočasne licenciu za článok o manipulácii s počtom nakazených

Irak pozastavil agentúre Reuters na tri mesiace činnosť. Bagdad sa tak rozhodol kvôli štvrtkovej správe, v ktorej agentúra uviedla, že iracké vládne údaje o koronavírusoch sú podhodnotené.

Lunter opäť otvoril reštauráciu a bistrá

Lunter opäť otvoril reštauráciu a bistrá

Banskobystrický výrobca tofu a rastlinných nátierok spoločnosť Lunter začala od začiatku apríla opäť variť obedové menu vo svojich gastro prevádzkach v Banskej Bystrici a Bratislave. Rozbiehajú aj donášku.

Google, Facebook a ďalšie platformy pozitívne reagujú na výzvu Komisie zastaviť podvody a chrániť spotrebiteľov

Google, Facebook a ďalšie platformy pozitívne reagujú na výzvu Komisie zastaviť podvody a chrániť spotrebiteľov

Európska komisia víta odpovede online platforiem Allegro, Amazon, AliExpress, Bing, CDiscount, Ebay, Facebook, Google, Rakuten, Wish a Yahoo, ktoré súhlasili s prijatím opatrení na zastavenie podvodov a reklám propagujúcich falošné výrobky proti koronavírusu.

Cez víkend sa bude hackovať koronakríza (VIDEO)

Cez víkend sa bude hackovať koronakríza (VIDEO)

Slovensko sa tento víkend (3. – 5. apríla) zapojí do globálneho boja proti pandémii COVID-19.

Tvárou kampane #spolumamenato je šéf Slovenskej sporiteľne v rúšku (VIDEO)

Tvárou kampane #spolumamenato je šéf Slovenskej sporiteľne v rúšku (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa spolu so svojimi partnermi reklamnou agentúrou Zaraguza a mediálnou agentúrou Wavemaker spustila kampaň, ktorou reaguje na aktuálnu situáciu ohľadom nákazy koronavírusom. Tvárou kampane je šéf Slovenskej sporiteľne Peter Krutil, ktorý sa už dlhšie prihovára zamestanancom ale aj klientom na vlastnom vlogu. Teraz netradične, v rúšku.

Slovanet na apríl rozšíril bezplatné TV vysielanie

Slovanet na apríl rozšíril bezplatné TV vysielanie

Telekomunikačný operátor Slovanet v spolupráci s vysielateľmi zabezpečil aj na apríl 14 televíznych kanálov rôzneho žánrového zamerania, ktoré bezplatne sprístupnil všetkým zákazníkom digitálnej televízie IPTV cez optické siete bez ohľadu na zakúpený balík.

Zrušili trest smrti vrahovi, ktorý investigatívnemu novinárovi pred kamerami odrezal hlavu

Zrušili trest smrti vrahovi, ktorý investigatívnemu novinárovi pred kamerami odrezal hlavu

Pakistanský súd zrušil trest smrti britskému teroristovi, ktorý v roku 2002 s ďalšími ozbrojencami uniesol a brutálne zavraždil novinára denníka Wall Street Journal Daniela Pearla.

Najčítanejšie