Šéf Martinusu: Dúfam, že idem urobiť najväčšiu chybu v mojom živote Foto: FB M. Meško

Šéf Martinusu: Dúfam, že idem urobiť najväčšiu chybu v mojom živote

14.03.2020 22:26 | Marketing | mk

Šéf kníhkupectva Martinus Michal Meško chce chrániť svojich zamestnancov a zákazníkov a preto, ešte pred rozhodnutím krízového štábu, sa rozhodol zatvoriť všetky prevádzky a to nielen cez víkend, ale aj cez týždeň. Viaceré obchodné centrá mu však prevádzky odmietajú nechať zatvoriť.

 "Možno budeme všetci za bláznov. Možno robíme zbytočnú paniku. Možno. Viem, že naše rozhodnutie samotné nezvráti exponenciálny nábeh krivky vírusu. Ale ak tomu môžeme svojou štipkou pomôcť, tak to robíme. Nechcem tu mať o 2 týždne taliansky scenár, fakt nie, napísal Meško. 

"Neviem presne povedať, koľko nás to bude stáť. V odhadoch sme sa dostali na stratu 35-50 tisíc eur týždenne. Máme za sebou dobrý rok, robili sme si vankúše, nejaký čas to zvládneme. Minimálne prvý týždeň pôjde všetkým zamestnancom, ktorí kvôli tomu budú musieť zostať doma, plný plat, bez potreby brať si dovolenku."

Robíme to však aj kvôli našim zákazníkom. Kvôli ich rodinám. Stále ich k nám za deň zavítajú tisícky, po celom Slovensku, zo všetkých kútov. No všetci sme súčasťou jednej krajiny a jedného sveta, ktorý teraz čelí obrovskej hrozbe. Naše zdravotníctvo je v stave v akom je, o tom teraz nemá zmysel viesť filozofické debaty. Ale sú tam ľudia, ktorí už dnes padajú od únavy, robia v provizórnych podmienkach, riskujú 100x viac ako my a my im potrebujeme pomôcť aspoň tým, že koronu spomalíme. Teraz. Všetci. Spoločne... Rád sa budem v tomto celom mýliť. A bodaj by to bola moja najdrahšia biznisová chyba v živote," napísal Meško vo štvrtok.

Dnes píše, že sú rozhodnutí nechať zatvorené, no niektorí sa mu vyhrážajú právnikmi.

Z nemenovaného obchodného centra mu prišiel takýto mail: "S poľutovaním konštatujem, že Vám súhlas so skrátením otváracích hodín nemôžem udeliť, keďže zatiaľ prijaté obmedzenia sa na Vás ako prevádzku nevzťahuje a Našou povinnosťou je pristupovať k všetkým prevádzkam jednotne. A preto Vás chcem požiadať, aby ste naďalej dodržiavali ustanovenia Nájomnej zmluvy a v pondelok dňa 16.03.2020 riadne a včas otvorili." Podpísaný bol pod tým právnik.

Odporúčame: Martinus: Najlepšie knihy roka 2019

Naopak majiteľ budovy na Obchodnej v Bratislave Meškovi odpovedal, že rozumie, drží palce – a že ak to bude znamenať, že bude meškať s platením nájomného, nemá si s tým robiť starosti.

Po príkaze na zatvorenie prevádzok od vlády niektorí zdržanliví podľa Meška zmenili svoj názor a povolili zatvorenie. Niektorí povedali rezolútne "nie".

"Zatiaľ ich nemenujem, lebo verím, že dostanú rozum a nebudeme sa pri globálnej pandémii hrať na písmenká v zmluve, ak chce niekto chrániť svojich zamestnancov a zákazníkov, keď už oni to vidia inak. Uvedomujem si celý kontext, celé domino, ktoré nás čaká. Aj dopady na obchodné centrá, ich ďalšie vzťahy, zmluvy, investorov, iné prevádzky, všetko. Uvedomujem. Lenže akoby si stále niektorí neuvedomovali, že to domino príde. Ono už začína padať. A čím neskôr zareagujeme, tým budú tie kocky väčšie. Teraz už nehráme o to, že by sme to zvrátili. Už hráme len o maximálne zmiernenie následkov, sploštenie tej krivky šírenia a teda náporu na zdravotný systém," napísal v piatok Meško.

Aktualizácia 15. 3. Martinus sa rozhodol zavrieť všetky prevádzky minimálne do 22. marca. "Po zvážení všetkých okolností sme sa rozhodli urobiť ťažké rozhodnutie, ktoré však považujeme za najsprávnejšie - až do odvolania zatvoríme všetky naše kníhkupectvá. Sme si istí, že je to zodpovedné voči našim zákazníkom aj kníhkupcom a ich rodinám," napísala spoločnosť s tým, že internetový obchod zostáva v prevádzke a e-knihy či audioknihy čakajú na okamžité stiahnutie bez toho, aby ľudia museli kamkoľvek chodiť.Posledný bohém. Jedinečná kniha o Karolovi Duchoňovi

Posledný bohém. Jedinečná kniha o Karolovi Duchoňovi

Karol Duchoň bol očarujúci spevák s nádhernou barytónovou farbou hlasu a unikátnym prejavom, aký sa nedá naučiť. Slovenský Tom Jones, ako Duchoňa často prezývali, by v apríli oslávil okrúhlych 70 rokov, no zomrel veľmi mladý.

Kuffovci podávajú trestné oznámenie na SME za vulgarizmus, Cynická obluda reaguje

Kuffovci podávajú trestné oznámenie na SME za vulgarizmus, Cynická obluda reaguje

Strana Aliancia za Slovensko, ktorej zástupcovia sa dostali na kandidátke ĽSNS do parlamentu, je pobúrená karikatúrou Cynickej obludy, na ktorú odkazoval portál denníka SME.

Koronavírus znížil predaj tlačených médií vo Francúzsku na polovicu

Koronavírus znížil predaj tlačených médií vo Francúzsku na polovicu

Koronavírus znížil predaj tlačených médií vo Francúzsku na polovicu.

Trh s reklamou minulý rok vzrástol o 12 percent, najviac zarábali televízie

Trh s reklamou minulý rok vzrástol o 12 percent, najviac zarábali televízie

Trh s reklamou vlani na Slovensku vzrástol o 12 percent na 2,2 miliardy eur. Najväčším tempom stúpli výdavky na reklamu na internete, najvýraznejší pokles naopak zaznamenali noviny.

Křetínský by s Mediaset mohli mať záujem o ProSieben

Křetínský by s Mediaset mohli mať záujem o ProSieben

Riaditeľ nemeckej spoločnosti ProSiebenSat.1 Media Max Conze nečakane odstúpil a z firmy odišiel. Medzi analytikmi sa špekuluje, že nemeckú mediálnu a rozhlasovú spoločnosť by sa mohol snažiť prevziať taliansky mediálny podnik Mediaset, ktorý by sa na tento účel spojil s českým miliardárom Danielom Křetínským.

Britské mesta prichádzajú kvôli nákaze o tlačené lokálne noviny

Britské mesta prichádzajú kvôli nákaze o tlačené lokálne noviny

Niektoré britské mestá kvôli prehlbujúcim sa negatívnym dopadom koronavírusu na mediálny priemysel prichádzajú o svoje jediné tlačené lokálne noviny.

Odomknuté portály Kozmix.sk a FenomenySveta.sk majú rekordnú návštevnosť, pripravili ďalšie aktivity

Odomknuté portály Kozmix.sk a FenomenySveta.sk majú rekordnú návštevnosť, pripravili ďalšie aktivity

Pred dvoma týždňami sa spoločnosť Agemsoft rozhodla odomknúť kompletný digitálny vzdelávací obsah na portáloch Fenomény sveta (www.fenomenysveta.sk) a Kozmix (moj.kozmix.sk), aby sme pomohli učiteľom a rodičom s domácim vzdelávaním detí.

Mimoriadny balík pomoci od Slovenskej sporiteľne: Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom

Mimoriadny balík pomoci od Slovenskej sporiteľne: Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom

Slovenská sporiteľňa prijíma vzhľadom na aktuálnu situáciu mimoriadne opatrenia, aby minimalizovala negatívny dopad súčasnej krízy na životy svojich klientov a pomohla Slovensku v boji s koronavírusom.

Otta: Zásoba filmov a neobmedzenej zábavy na celý deň aj noc! Prvých 30 dní zadarmo

Otta: Zásoba filmov a neobmedzenej zábavy na celý deň aj noc! Prvých 30 dní zadarmo

Mimoriadne opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy koronavírusu nás prinútili zostať doma. Niektorí z nás musíme zvládať home office, domácnosť a pritom starostlivosť o deti, ktoré by sa najradšej naháňali vonku, iných zasiahla nečakaná izolácia a nuda.

Antiturista od stand-up komika vás rozhodne pobaví!

Antiturista od stand-up komika vás rozhodne pobaví!

„Najzábavnejšia kniha od najzábavnejšieho muža Nórska,“ napísal nórsky denník Aftenposten. Novinka Antiturista od Are Kalvøho je zábavná, trefná, sarkastická. Výborne napísaná a osloví aj tých, čo nemusia veľmi turistické prechádzky.

Najčítanejšie