Študenti preferujú Apple Pay, menej sporia a potrpia si na zľavy a benefity Ilustr.foto: 365.bank

Študenti preferujú Apple Pay, menej sporia a potrpia si na zľavy a benefity

02.09.2020 10:20 | Marketing | Komerčný článok

Účet v banke majú takmer traja zo štyroch mladých ľudí. Študenti využívajú najmä digitálne služby, predovšetkým mobilnú aplikáciu, ale aj digitálne peňaženky. Kladú pritom dôraz na výhodné ceny a nízke poplatky, ktoré sú pre tretinu z nich dokonca dôvodom aj na zmenu banky. Keďže september je mesiac, ktorý vďaka návratu do škôl patrí práve študentom, pozreli sme sa bližšie na to, ako bankujú a na čo sa môžu zamerať pri výbere alebo zmene svojho bankového účtu.

„Ideálny účet pre študenta je taký, ktorý je bez poplatku, optimálne aj bez podmienok, ako je napríklad pravidelné dokladanie štúdia či minimálny zostatok, alebo objem transakcií na účte, a zároveň taký, ktorý klienta odmení a prinesie mu služby nad rámec tých základných. To môžu byť napríklad platby mobilom a hodinkami, finančné odmeny či nástroje na vyrovnanie spoločného účtu so spolužiakmi, ale aj ďalšie, ktoré zodpovedajú potrebám mladého človeka, radí Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank.

Podľa jej slov by sa študenti pri založení svojho prvého účtu alebo pri zmene toho existujúceho mali poobzerať aj po ponukách klasických bežných účtov, ktoré sú zadarmo. V tomto prípade totiž nemusia dokladovať štúdium ani spĺňať ďalšie podmienky a účet bez poplatku budú mať aj po skončení školy.

Mladí ľudia vo veku od 15 do 26 rokov sú otvorení digitálnym službám, využívajú mobilné aplikácie aj internet banking a čoraz väčšej obľube sa tešia aj digitálne peňaženky, predovšetkým platby mobilom. Dokonca sú viac cash less, pretože vyberajú až o 20 % menej hotovosti než ostatní.

„Na svojich mladých klientoch vidíme veľký sklon k platbám prostredníctvom Apple Pay, pričom táto služba je u ľudí vo veku do 25 rokov až dvojnásobne populárnejšia než Google Pay. Zaujímavosťou je, že s narastajúcim vekom sa bilancia otáča práve v prospech Google Pay. Toto rozloženie môže súvisieť so statusom, na ktorom si mladí vo svojom veku zakladajú,“ spresňuje Gáliková.

Na rozdiel od starších klientov však študenti menej sporia, a to až o polovicu. Môže to spôsobovať nižší príjem či vreckové, prípadne jeho nepravidelnosť v podobe sezónnych brigád a podobne. Práve preto sú sporiace produkty dôležitou súčasťou výbavy bežného účtu študenta.

Štruktúra výdavkov študentov sa podobá tej v prípade ostatných klientov. Najčastejšie nakupujú potraviny, pohonné hmoty, platia v reštauráciách, nakupujú oblečenie či elektrospotrebiče. Objem ich výdavkov je však približne o 30 % nižší než v prípade klientov, ktorí nie sú študentmi.

Zaujímavosťou, ktorú reflektujú hlavne mladí ľudia, sú aj finančné odmeny. Tie síce preferujú aj starší klienti, no v tomto smere ešte stále dominujú mladí. Hlavne pokiaľ ide o finančné benefity za založenie účtu. Obe skupiny klientov využívajú aj odmeňovacie cash back programy. Dokonca práve finančné podmienky vrátane poplatkov a iných výhod sú pre tretinu študentov dôvodom na zmenu banky.Do kín prichádza film krajina ve stínu (VIDEO)

Do kín prichádza film krajina ve stínu (VIDEO)

Čiernobiela snímka, nakrútená na klasický pás, zaznamenáva skutočný príbeh z obdobia 30. až 50. rokov minulého storočia. Je kronikou toho, ako sa pokojné medziľudské vzťahy v malej obci v pohraničí premenia, keď okolo prejde veľká história.

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

Piatkový útok v Paríži, pri ktorom útočník posekal dvoch ľudí neďaleko niekdajšieho sídla redakcie satirického časopisu Charlie Hebdo, mohol súvisieť s karikatúrami proroka Mohameda, ktoré predtým zverejnil Charlie Hebdo.

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

Muž a žena dnes boli zranení v Paríži pri útoku, ktorého vyšetrovanie prevzal protiteroristický úrad prokuratúry. Útočník vyzbrojený pravdepodobne sečnou alebo bodnou zbraňou oboch ľudí vážne zranil na ulici pred ich pracoviskom.

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál najmladšieho operátora 4ka sa šíri aj z nových vysielačov, ktoré v ostatnom kvartáli pribudli v  mnohých mestách. Plný komfort modernej 4G siete je tak dostupný pre tisícky nových zákazníkov ako zo západného, tak aj stredného či východného Slovenska.

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

""Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či nenosí… Keď dôjde sem, tak bude mať rúško! A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Najčítanejšie