Harry Potter sa vracia na stránky kníh, do kina aj divadla

Harry Potter sa vracia na stránky kníh, do kina aj divadla

17.08.2016 16:43 | Marketing | ČTK, mk

Päť rokov po tom, čo do kín prišla posledná časť filmového prepisu dobrodružstva čarodejníckeho učňa Harryho Pottera, môžu jeho fanúšikovia zajasať.

Vychádza ďalšie knižné pokračovanie Harryho Pottera – Harry Potter a Prekliate dieťa (prvá a druhá kniha), na jeseň príde nový potterovský film do kín a v Londýne sa hrá aj špeciálne divadelné predstavenie. Kniha vyšla 31. júla najprv v USA, Veľkej Británii a v Kanade - v deň na fiktívne 36. narodeniny Harryho Pottera. Tamojšie kníhkupectvá mali nočné slávnostné zahájenie predaja.

"Vyzerá to, že (autorka kníh o Harrym Potterovi J.K.) Rowlingová si oddýchla a teraz sa vo veľkom štýle vracia späť do Potterovho sveta," citovala agentúra Reuters dvadsaťsedemročného Andrewa Simsa, spoluzakladateľa fanúšikovskej stránky Hypable. "Z tých, ktorí čítali knižku ako deti alebo dospievajúci, sú teraz dvadsiatnici a tridsiatnici. Všetci sme vyrástli s Harrym a terajší slávnostné zahájenie predaja knihy nás budú vracať do detstva," dodal.

Na Slovensku získala práva na tzv. špeciálne vydanie scenára zo skúšok vydavateľstvo IKAR. Slovenský preklad knihy síce ešte nie je hotový, no už je v ponuke s možnosťou online objednávok.
Prekliate dieťa je na Slovensku už dostupné v angličtine.

Scenár Prekliateho dieťaťa sa popisuje ako ôsmy príbeh Harryho Pottera a je v americkom knižnom rebríčku knihou s najväčším počtom predbežných objednávok od roku 2007. V príbehu tridsaťsedemročný Harry a jeho žena Ginny majú syna Albusa, ktorý sa chystá študovať na Rokforte. Potomka Scorpiusa má Harryho niekdajší násilnícky rival Draco. Osudy oboch mladíkov sú stredobodom príbehu.

Tento rok v novembri tiež mieri na do kín film Fantastické zvery a ich výskyt natočený podľa rovnomennej knihy Rowlingovej. Dej sa odohráva v New Yorku v roku 1926, a hoci vychádza z potterovských príbehov, privádza na scénu nové postavy aj nové zápletky. Slovenská premiéra filmu je naplánovaná na 17. novembra, v USA a v Británii o deň neskôr.

Kníh o čarodejníckej sirote s kľukatou jazvou na čele sa vo svete predalo viac ako 450 miliónov kópií, preložené boli do 78 jazykov. Filmy na motívy kníh o Harrym zarobili vyše sedem miliárd dolárov.

pošli na vybrali.sme.sk


Televízia v americkej Alabame stopla diel seriálu pre deti so sobášom zvierat-gayov (VIDEO)

1. Televízia v americkej Alabame stopla diel seriálu pre deti so sobášom zvierat-gayov (VIDEO)

Alabamska verejnoprávna televízia (Alabama Public Television - APT) odmietla odvysielať diel obľúbeného kresleného seriálu pre deti Arthur, v ktorom sa koná sobáš potkana s jeho priateľom hrabošom.

RTVS v súvislosti s úmrtím Dušana Mitanu mení program

2. RTVS v súvislosti s úmrtím Dušana Mitanu mení program

V stredu vo veku 72 rokov zomrel známy spisovateľ, scenárista a dramatik Dušan Mitana.

Známe osobnosti filmového sveta zverejnili manifest k eurovoľbách

3. Známe osobnosti filmového sveta zverejnili manifest k eurovoľbách

Európski filmoví tvorcovia na festivale v Cannes zverejnili manifest, ktorým podporujú dôležitosť volieb do Európskeho parlamentu.

Česká televízia čelí v súvislosti s hokejom útokom na svoj web

4. Česká televízia čelí v súvislosti s hokejom útokom na svoj web

Web Českej televízie (ČT) sa dnes stal terčom internetových útokov, ktoré obmedzili jeho funkčnosť.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí spolu s českým vítajú koniec bojov v Game of Thrones

5. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí spolu s českým vítajú koniec bojov v Game of Thrones

Ministerstvo zahraničných vecí víta ukončenie dlhoročnej občianskej vojny v Západozemí, oznámilo dnes na oficiálnej stránke na facebooku české ministerstvo zahraničných vecí.

DIGI priniesla finále Game of Thrones do kina

6. DIGI priniesla finále Game of Thrones do kina

Neopakovateľná atmosféra jedinečného zážitku na veľkom plátne. Také bolo finále epického seriálu, ktoré priniesla DIGI SLOVAKIA svojim zákazníkom, partnerom a fanúšikom seriálu.

Nadácia Orange už po desiaty raz ocení prácu neziskových organizácií

7. Nadácia Orange už po desiaty raz ocení prácu neziskových organizácií

Pracujú na lepšom Slovensku, pracujú na krajšom svete okolo nás.

Posledný diel Hry o tróny rozhodne, kto zasadne na Železný trón

8. Posledný diel Hry o tróny rozhodne, kto zasadne na Železný trón

Koniec Hry o tróny, kultového fantasy seriálu z produkcie HBO, nastane už tieto dni. Káblová televízia HBO vysiela poslednú šiestu epizódu záverečnej ôsmej série príbehu súperiacich šľachtických rodov na fiktívnom kontinente Západozemí.

Začalo sa s natáčaním druhej minisérie Mária Terézia, s novou hlavnou predstaviteľkou

9. Začalo sa s natáčaním druhej minisérie Mária Terézia, s novou hlavnou predstaviteľkou

Druhá miniséria Mária Terézia, ktorá je pokračovaním projektu štyroch verejnoprávnych televízií, má za sebou prvú oficiálnu klapku. Filmový štáb minulý týždeň natáčal v Arcibiskupskom zámku a záhradách v Kroměříži. Na druhej sérii spolupracujú RTVS, Česká televízia, rakúska ORF, Beta Film Mníchov, Maya production Praha a MR Film.

Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

10. Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

Špeciána volebná kalkulčka vám pomôže, ktorý politický subjekt je nabližšie k vašim názorom a hodnotám.

Najčítanejšie