Rada chce riešiť sťažnosť na moderátora Sobotných dialógov Foto: Europecafe

Rada chce riešiť sťažnosť na moderátora Sobotných dialógov

14.04.2016 22:13 | Rádio | mk

Rada pre vysielanie a retransmisiu začala správne konanie voči RTVS v súvislosti s reláciou Sobotné dialógy, kde bol hosťom aj vtedajší minister školstva Juraj Draxler.

 


Predmetom diskusie bol pripravovaný štrajk pedagógov.
Rada bude v správnom konaní zisťovať, či RTVS neporušila ustanovenie zákona o objektívnosti a nestrannosti spravodajských a politicko-publicistických programov, oddeľovaní názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru.

 

Sťažovatelia namietali, že výkon moderátora Branislava Dobšinského bol zaujatý a predpojatý voči jednému z diskutujúcich – ministrovi školstva Jurajovi Draxlerovi: „Bolo síce namieste, keď sa moderátor kriticky staval voči výpovediam ministra školstva J. Draxlera, ale nebolo v poriadku, keď všetky vyjadrenia bývalého ministra M. Fronca, ako aj organizátora učiteľského štrajku B. Kočana bezvýhradne akceptovať," napísali v sťažnosti.  Sťažovatelia namietali, že moderátor zastával „proštrajkový" a „proopozičný" postoj, ktorý sa prejavoval častým prerušovaním a „manipulatívnym a drzým skákaním do reči" ministrovi, ako aj odborovému predákovi Pavlovi Ondekovi, a počínanie moderátora ohodnotili ako predvolebnú kampaň v prospech opozície.

Členovia rady sa rozhodli začať správne konanie, hoci odborníci z kancelárie im odporúčali prijať uznesenie, že sťažnosť jej neopodstatnená.

Odporúčame aj: Podráždený Fico takmer celú reláciu útočil na moderátora

Pracovníci kancelárie sa domnievajú sa, že moderátor nebol zaujatý. „Otázky moderátora na ministra považujeme v kontexte témy za legitímne (otázky týkajúce sa nízkych platov nastupujúcich učiteľov; otázky ohľadne nedodržania záväzku predchádzajúceho ministra Čaploviča týkajúceho sa tempa navyšovania platov do roku 2016; otázky týkajúce sa premiérovho vyhlásenia, že učitelia musia urobiť niečo pre štát; otázky, prečo vláda našla financie na sociálne balíčky, ale nie na školstvo, atď.)," píšu v podkladoch pre členov rady.

"Čo sa týka spôsobu vedenia diskusie, ktorý sťažovatelia označili ako „drzý" a „manipulatívny", vyššie uvedené situácie podľa nás ukazujú, že moderátor trval na odpovediach na konkrétne otázky v prípadoch, keď minister na otázku nereagoval, resp. priamej odpovedi sa vyhýbal. Takýto prístup však moderátor uplatňoval aj k ostatným diskutujúcim (resp. k hlavnému oponentovi ministra B. Kočanovi). Zároveň je potrebné uviesť, že minister Draxler dostal v rámci diskusie najväčší priestor na prezentáciu svojich postojov z prítomných diskutujúcich, čo môže byť jedným z dôvodov, že konfrontačných momentov moderátora s ním bolo viac ako s ostatnými diskutujúcimi," píšu zamestnanci kancelárie.

Odporúčame aj: Všetky rozhodnutia rady

Výsledky správneho konania budú známe na jednom z najbližších zasadnutí. Prípad budeme sledovať.Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Najčítanejšie