Foto: V.R. na blogu Foto: V.R. na blogu

Repčík sa naťahuje s matičiarmi o pesničky

15.10.2012 22:30 | Rádio | mk

Šéf miestneho odboru Matice slovenskej a riaditeľ SOZA Vladimír Repčík si cez blog posielajú odkazy o autorských poplatkoch za matičný ples v Komárne. 

 

 

„Vážení priatelia zo SOZY, ... vaša organizácia nám práve likviduje jeden veľký sen. Chcete od nás 975 € za skladby, ktoré sme si sami zložili, aj sami odspievali. Nemáme na to. Končíme," napísal v pondelok Jozef Černek predseda Miestneho odboru Matice slovenskej v Komárne na blogu v otvorenom liste, ktorý adresoval SOZA. Posťažoval sa, že majú pri Matici dramaticky krúžok a že ťažko hľadajú peniaze na činnosť. „Preto sme vo februári robili ten ples. Chceli sme deťom vyzbierať - cez tombolu, pár eur. Na plese nám deti zahrali vlastné skladby a ešte Na kráľovej holi... Áno, priznali sme akciu až po akcii, naša vina, nevedeli sme, že sa máme prihlásiť vopred, aj keď si hráme len naše veci." Ako ďalej Černek píše, SOZA im vyrubila poplatok 975 eur. No na akcii sa vyzbieralo len 300 eur, ktoré išli deťom na kostýmy. „Jednoducho nemáme na to, aby sme vám zaplatili."
Foto: Dom MS v Komárne
Podvečer zareagoval na list na svojom čerstvo zriadenom blogu Vladimír Repčík. Tvrdí, že SOZA postupovala štandartne a ohradil sa proti tvrdeniu, že autorská odmena za ples ohrozuje činnosť detí v krúžku. Odmenu má podľa Repčíka uhradiť miestny odbor matice. Články, ktoré o plese vyšli, dávajú za pravdu Repčíkovi. Bol to oficiálny matičný ples. Podľa februárových článkov o plese v SME, na stránke www.ahojkomarno.sk sa na plese zúčastnilo a "výborne bavilo" 138 ľudí. Medzi hosťami boli ľudia z vedenia matice, napríklad predseda Marián Tkáč a primátor Komárna Anton Marek. Do tanca podľa tlačovej správy hrala hudobná formácia Vegett a folkórny súbor Dunaj. Výťažok z plesu si mali rozdeliť dva umelecké súbory, folklórny súbor Dunaj a Dramatický krúžok Gymnázia Ľudovíta J. Šuleka. "O účinkovaní dramatického krúžku nie je ani zmienka," upozornil na blogu Repčík.

Podľa Repčíka šlo o štandardné kultúrne podujatie s použitím chráneného hudobného repertoáru, ktoré však organizátor podujatia vopred nenahlásil napriek tomu, že mu to zákon ukladá. V dotazníku, ktorý slúži na vysporiadanie autorskej odmeny, sa ani o jednom hudobnom telese nezmieňuje. Medzi účinkujúcimi uvádza len súbor Dramaťák a jeho použitý repertoár. Neuvádza výšku konzumného, iba cenu vstupenky, počet hostí a kapacitu sály - teda údaje, ktoré slúžia na výpočet autorskej odmeny.

"Je preto úplne pochopiteľné, že ak toto kultúrne podujatie nebolo nahlásené vopred a sú k dispozícii informácie o účinkovaní hudobných skupín, ochranný zväz v prípade tohto plesu postupoval úplne štandardne a právom považoval použitý repertoár za chránený," napísal Repčík. Vyrúbených 975 nemá teda zaplatiť dramatický krúžok ale Miestny odbor Matice slovenskej. 

Repčík a SOZA nepatria medzi najobľúbenejšie inštitúcie po kauze výberu poplatkov za spev detí v obciach Pohorelá a Heľpa, ktorá otvorila diskusiu o výbere poplatkov ochrannými zväzmi. EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile rozširujú svoje partnerstvo s Discovery Inc. Bude aj Eurosport 4K

Slovak Telekom, Digi Slovakia a T-Mobile Czech Republic, nadviazali strategické partnerstvo so spoločnosťou Discovery, vďaka ktorému operátori ponúknu divákom okrem prémiového obsahu dostupného na kanáloch Eurosport 1, Eurosport 2, Discovery Channel, TLC, Travel Channel, Animal Planet, Fine Living, Investigation Discovery, Discovery Science a Discovery Turbo Extra taktiež špeciálny vzdelávací obsah dostupný cez VOD služby a Eurosport 4K.

Slovenské domácnosti si preladili

Slovenské domácnosti si preladili

Po viac ako 7 mesiacoch prác a viac ako roku informovania verejnosti, si slovenské domácnosti preladili svoje televízne prijímače. Proces uvoľňovania 700 MHz frekvencií, využívaných pre šírenie televízneho signálu cez anténu, je ukončený.

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Strategické oddelenie Orange Slovensko má nového šéfa. Od 1. júna pozíciu Senior manažéra zodpovedného za strategické oddelenie zastáva Martin Mosný.

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Jedna z najčastejších „zaručených správ“, ktorá sa v pravidelných intervaloch šíri nielen na sociálnych sieťach, je, že okolo škôl sa pohybuje podozrivá dodávka, ktorá striehne a unáša deti alebo sa ich pokúša uniesť.

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Pandémia koronavírusu donútila mnohých Slovákov siahnuť po finančných rezervách. Na horšie časy však podľa štatistík* nemyslia štyria z desiatich ľudí, a tak naštartovať ich fungovanie môže byť o čosi náročnejšie. Kedy si začať vytvárať úspory do rezervy, ako správne postupovať a hlavne ako vytrvať? Pozreli sme sa aj na to, ako sa psychicky vyrovnať so zhoršenou finančnou situáciou.

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Alexandra Mihók-Kvietková odchádza z pozície generálnej riaditeľky mediálneho domu KOŠICE:DNES. Vo vedení firmy zostávajú šéfredaktor Dušan Karolyi a obchodný riaditeľ Marko Duditš.

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

V tendri na digitálnu agentúru, ktorá sa bude starať o obraz značky ŠKODA na sociálnych sieťach, vyhrala agentúra Socialists.

Najčítanejšie