Foto: V.R. na blogu Foto: V.R. na blogu

Repčík sa naťahuje s matičiarmi o pesničky

15.10.2012 22:30 | Rádio | mk

Šéf miestneho odboru Matice slovenskej a riaditeľ SOZA Vladimír Repčík si cez blog posielajú odkazy o autorských poplatkoch za matičný ples v Komárne. 

 

 

„Vážení priatelia zo SOZY, ... vaša organizácia nám práve likviduje jeden veľký sen. Chcete od nás 975 € za skladby, ktoré sme si sami zložili, aj sami odspievali. Nemáme na to. Končíme," napísal v pondelok Jozef Černek predseda Miestneho odboru Matice slovenskej v Komárne na blogu v otvorenom liste, ktorý adresoval SOZA. Posťažoval sa, že majú pri Matici dramaticky krúžok a že ťažko hľadajú peniaze na činnosť. „Preto sme vo februári robili ten ples. Chceli sme deťom vyzbierať - cez tombolu, pár eur. Na plese nám deti zahrali vlastné skladby a ešte Na kráľovej holi... Áno, priznali sme akciu až po akcii, naša vina, nevedeli sme, že sa máme prihlásiť vopred, aj keď si hráme len naše veci." Ako ďalej Černek píše, SOZA im vyrubila poplatok 975 eur. No na akcii sa vyzbieralo len 300 eur, ktoré išli deťom na kostýmy. „Jednoducho nemáme na to, aby sme vám zaplatili."
Foto: Dom MS v Komárne
Podvečer zareagoval na list na svojom čerstvo zriadenom blogu Vladimír Repčík. Tvrdí, že SOZA postupovala štandartne a ohradil sa proti tvrdeniu, že autorská odmena za ples ohrozuje činnosť detí v krúžku. Odmenu má podľa Repčíka uhradiť miestny odbor matice. Články, ktoré o plese vyšli, dávajú za pravdu Repčíkovi. Bol to oficiálny matičný ples. Podľa februárových článkov o plese v SME, na stránke www.ahojkomarno.sk sa na plese zúčastnilo a "výborne bavilo" 138 ľudí. Medzi hosťami boli ľudia z vedenia matice, napríklad predseda Marián Tkáč a primátor Komárna Anton Marek. Do tanca podľa tlačovej správy hrala hudobná formácia Vegett a folkórny súbor Dunaj. Výťažok z plesu si mali rozdeliť dva umelecké súbory, folklórny súbor Dunaj a Dramatický krúžok Gymnázia Ľudovíta J. Šuleka. "O účinkovaní dramatického krúžku nie je ani zmienka," upozornil na blogu Repčík.

Podľa Repčíka šlo o štandardné kultúrne podujatie s použitím chráneného hudobného repertoáru, ktoré však organizátor podujatia vopred nenahlásil napriek tomu, že mu to zákon ukladá. V dotazníku, ktorý slúži na vysporiadanie autorskej odmeny, sa ani o jednom hudobnom telese nezmieňuje. Medzi účinkujúcimi uvádza len súbor Dramaťák a jeho použitý repertoár. Neuvádza výšku konzumného, iba cenu vstupenky, počet hostí a kapacitu sály - teda údaje, ktoré slúžia na výpočet autorskej odmeny.

"Je preto úplne pochopiteľné, že ak toto kultúrne podujatie nebolo nahlásené vopred a sú k dispozícii informácie o účinkovaní hudobných skupín, ochranný zväz v prípade tohto plesu postupoval úplne štandardne a právom považoval použitý repertoár za chránený," napísal Repčík. Vyrúbených 975 nemá teda zaplatiť dramatický krúžok ale Miestny odbor Matice slovenskej. 

Repčík a SOZA nepatria medzi najobľúbenejšie inštitúcie po kauze výberu poplatkov za spev detí v obciach Pohorelá a Heľpa, ktorá otvorila diskusiu o výbere poplatkov ochrannými zväzmi. Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Počas pandémie sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, kedy je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa O2 spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Formula 1 potvrdila začiatok odloženej sezóny, prinášame podrobný program

 

Nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1, ktorý bol odložený kvôli pandémiu koronavírusu, odštartuje za mesiac v Rakúsku. Dnes o tom informovalo vedenie šampionátu a súčasne zverejnilo kalendár úvodných ôsmich pretekov sezóny.

Majstrovstvá, ktoré mali pôvodne odštartovať v marci, začnú 5. júla Veľkou cenou Rakúska. Týždeň nato sa na okruhu vo Spielbergu pôjde znova, potom sa formula presunie do Maďarska. Nasledovať budú dva preteky v Silverstone a Veľké ceny Španielska, Belgicka a Talianska, kde by sa malo ísť 6. septembra.

Podľa vyhlásenia na webe Formuly 1 sa zatiaľ všetky preteky pôjdu bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Konečný program seriálu by mal byť zverejnený v najbližších týždňoch. Uskutočniť sa má 15 až 19 závodov a majstrovstvá by malo skončiť v decembri.

"V posledných týždňoch sme neustále rokovali so všetkými partnermi vrátane stajní a Medzinárodnej automobilovej federácie, aby sme pripravili úvodnú časť kalendára pre sezónu 2020 a mohli za čo najbezpečnejších podmienok začať pretekať," uviedol na webe šéf seriálu Chase Carey.

"Sezóna síce odštartuje bez divákov na pretekoch, ale veríme, že v najbližších mesiacoch bude situácia už natoľko bezpečná, že ich budeme môcť znova privítať späť. Sme presvedčení, že návrat Formuly 1 urobí radosť športovým fanúšikom na celom svete," dodal.

Zatiaľ známy program sezóny Formuly 1:

5. júla: Veľká cena Rakúska (Red Bull Ring, Spielberg),
12. júla: Veľká cena Štajerska (Red Bull Ring, Spielberg),
19. júla: Veľká cena Maďarska (Hungaroring, Budapešť),
2. augusta: Veľká cena Británia (Silverstone),
9. augusta: Jubilejný Veľká cena k výročiu 70 rokov F1 (Silverstone),
16. augusta: Veľká cena Španielska (Circuit de Catalunya, Barcelona),
30. augusta: Veľká cena Belgicka (Spa-Francorchamps),
6. septembra: Veľká cena Talianska (Monza).

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Kremeľ dnes obvinil ukrajinskú firmu vyvíjajúcu počítačové hry z glorifikácie nacizmu.

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predstúpi v piatok 5. júna o 9:00 pred parlament so správou o stave republiky, prvou od svojho nástupu do funkcie.

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

Pandémia rapídne zasiahla mediálne odvetvie po celom svete a niektoré lokálne vydavateľstvá museli v posledných týždňoch pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ku škrtaniu rozpočtov a v niektorých prípadoch aj k ukončeniu činnosti.

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

Spoločnosť UPC okrem rôznych žánrových balíčkov ponúka tiež Nemecký, Maďarský a po novom aj Ruský balíček

Železnice majú novú hovorkyňu

Železnice majú novú hovorkyňu

Od 1. júna majú Železnice Slovenskej republiky novú hovorkyňu.

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Najčítanejšie