Kampaň Prihlásime vás... je neetická, zneužila kampaň Hlavného mesta Foto: Moj Box

Kampaň Prihlásime vás... je neetická, zneužila kampaň Hlavného mesta

09.07.2018 12:07 | Reklama | mk

Súkromná firma použila prvky kampane Hlavného mesta Bratislavy na propagáciu svojej služby. Vymyslela si aj podobné logo.

 

V máji Hlavné mesto Bratislava spustilo kampaň na podporu prihlasovania trvalých pobytov obyvateľov v Bratislave. „Je to nefér voči našim obyvateľom i mestu, ktorému chýbajú financie na cesty a iné nutné potreby. Keď niekde žijem, mal by som sa podieľať na tom, kde žijem. Bratislava je dlhodobo podfinancovaná,“ povedal pri štarte kampane primátor Ivo Nesrovnal.

Kampaň má niekoľko vizuálov s rôznymi sloganmi: Kto chce čistejšie mesto, nech sa prihlási!, Kto chce viac zelene, nech sa prihlási!, Kto chce lepšiu MHD, nech sa prihlási! Základným prvkom vizuálu je hlásiaca ruka a v rohu je logo Bratislavy.

Zakrátko sa objavila v uliciach Bratislavy iná kampaň, so sloganom „Prihlásime vás na trvalý pobyt v Bratislave“ s odkazom na MojPobox.sk.

Foto: MojBox

 

Táto nápadne pripomína vizuál kampane Hlavného mesta. Na bilbordoch je logo veľmi podobné logu Bratislavy, podobné grafické prvky – tiež využíva kreslený motív cesty na pozadí modrej oblohy v kontexte motívu ruky.
Spoločnosť MojBox sa na facebooku pochválila, že kampaň má 60 bilbordov.

Arbitrážna komisia Rada pre reklamu sa na poslednom zasadnutí reklamou spoločnosti MojBox zaoberala a označila ju za neetickú. RPR súhlasí s názorom sťažovateľa, že reklama navodzuje dojem, že stránka www.mojpobox.sk a spoplatnené služby, ktoré ponúka sú zastrešené a odobrené autoritou mesta Bratislava a spoločnosť sa snaží od ľudí vylákať až 108 € ročne, namiesto kolku v hodnote 5€, ktorý by ľudia na túto službu potrebovali na miestnom úrade.

Sporná reklama podobne ako reklama mesta komunikuje možnosť prihlásenia si trvalého pobytu v Hlavnom meste, avšak v danom prípade sa jedná o komerčnú službu za ktorú si zákazník platí, ak ju chce využívať. „AK RPR sa nestotožnila s argumentáciou zadávateľa, že reklama využíva vlastné a úplne odlišné prvky, naopak, AK RPR je toho názoru, že na základe celkového vizuálu reklamy ale aj jeho námetu, jednotlivých prvkov a ich umiestnenia z ktorých je reklama zložená, môže dôjsť k zámene, zavádzaniu, či zmeteniu spotrebiteľa a reklamu preto považuje za v rozpore s Kódexom,“ píše v rozhodnutí RPR.

pošli na vybrali.sme.sk


Súťaž Marketér roka 2018 pozná nominácie

1. Súťaž Marketér roka 2018 pozná nominácie

Odborná porota zverejnila mená nominovaných marketingových profesionálov na cenu Marketér roka.

4G sieť na Slovensku oslavuje piate výročie

2. 4G sieť na Slovensku oslavuje piate výročie

Telekom ju od začiatku zrýchlil dvanásťnásobne, sprístupnil pokrytie po celej krajine a päťkrát získal certifikát Best in Test.

Trump označil za svoj úspech údajný pokles obľuby médií v USA. Pravda je iná

3. Trump označil za svoj úspech údajný pokles obľuby médií v USA. Pravda je iná

Americký prezident Donald Trump považuje za jeden zo svojich najväčších úspechov v najvyššej štátnej funkcii zníženie obľuby médií medzi Američanmi.

Zomrel herec, ktorý stvárnil kráľa v Troch orieškoch pre Popolušku (VIDEO)

4. Zomrel herec, ktorý stvárnil kráľa v Troch orieškoch pre Popolušku (VIDEO)

Vo veku 87 rokov zomrel vo štvrtok v Drážďanoch nemecký filmový a divadelný herec Rolf Hoppe.

Jana Vaľová na streche a redaktorka, ktorá sa stratila

5. Jana Vaľová na streche a redaktorka, ktorá sa stratila

Pred voľbami vyšlo vo vydavateľstve Penty niekoľko článkov, ktoré vyzerali ako skryté PR pre primátorku a kandidátku v komunálnych voľbách Janu Vaľovú. Viaceré ju jednostranne ospevovali, chválili, či urobili z nej takmer historickú osobnosť Humenného. Úplnou špecialitkou z tejto kategórie bol rozhovor s kandidátkou na primátorku Humenného v poslednom vydaní pred voľbami v lifestylovom časopise Madam Eva. Pokračovanie.

Slovenská sporiteľňa v kampani vyzýva k zodpovednému správaniu sa počas Vianoc

6. Slovenská sporiteľňa v kampani vyzýva k zodpovednému správaniu sa počas Vianoc

Už pravidelne viaceré organizácie upozorňujú pred Vianocami na nezodpovedné zadlžovanie niektorých ľudí, ktorí potom počas roka nedokážu dlhy splácať.

Kočnerove zmenky, ktoré sa týkajú Markízy, sú falošné, tvrdí znalkyňa

7. Kočnerove zmenky, ktoré sa týkajú Markízy, sú falošné, tvrdí znalkyňa

Stanovisko znalkyne, ktorá na základe požiadavky NAKA skúmala zmenky predložené v kauze falšovania zmeniek voči televízii Markíza dokazuje, že zmenky nie sú autentické.

Orange Sport exkluzívne prinesie špičkové zápasy zo série XFN

8. Orange Sport exkluzívne prinesie špičkové zápasy zo série XFN

Televízna stanica Orange Sport do svojho programu zaraďuje ďalší exkluzívny obsah. Fanúšikovia bojového umenia si budú môcť už 18. novembra vychutnať prvý z dvoch očakávaných X Fight Nights turnajov tejto jesene a zimy.

Seznam.cz: Reportáž o Babišovi ml. bola etická

9. Seznam.cz: Reportáž o Babišovi ml. bola etická

Redakce pořadu Zvláštní vyšetřování, který v pondělí večer přinesl rozhovor se synem premiéra Andreje Babiše, postupovala ve všech ohledech eticky a výhradně s ohledem na veřejný zájem.

Najčítanejšie