Faux pas značky Budiš: Na fľaši je kontroverzný slogan z nemeckej hymny (FOTO)

Faux pas značky Budiš: Na fľaši je kontroverzný slogan z nemeckej hymny (FOTO)

30.04.2019 10:10 | Reklama | mk

Značka Budiš sa už niekoľko rokov hrdí vtipnou reklamnou komunikáciou, ktorá je aj na etiketách fliaš. Mimoriadne úspešné boli karikatúry hasičov, chatárov. Tento raz to však značke nevyšlo.
AKTUALIZÁCIA: Spoločnosť aj reklamná agentúra sa za faux pas ospravedlnili. 


Spoločnosť Budiš je partnerom MS v hokeji, ktoré začínajú 10. mája. Voda Budiš má v súčasnosti kampaň ako „oficiálna voda slovenského hokeja“ a na trh prišla so špeciálnou „ľadovou edíciu“. Na etiketách sú karikatúry hráčov rôznych národností.

Foto: Budiš

Na jednej z nich je zobrazený nemecký hokejista v tirolských krátkych nohaviciach a za ním je slogan Deutschland deutschland über alles. Je to kontroverzný slogan z nemeckej hymny, ktorý pripomína hrôzy druhej svetovej vojny, keď sa používala ako začiatok oficiálnej hymny nacistického Nemecka, aj preto sa dnes táto časť hymny nepoužíva. Je to podobne, ako keby pri Slovákoch použili slogan "Rež a rúbaj do krve", ktorú používali za vojnového slovenského štátu gardisti.

Na kontroverznú etiketu upozornili viacerí ľudia na facebooku, kde sa šíri fotka etikety. Napríklad Jana žijúca v Nemecku, ktorá firme Budiš napísala toto: „Viete, aké nehorázne faux-pas je vytlačiť na fľaše prvú strofu piesne..., ktorú tak sprznili v čase nacizmu, že z nej ľudí dodnes striasa? Športovci sa určite nepotešia. Tú chybu už v zahraničí párkrát zažili, športovci odmietajú spievať, dištancujú sa a sťažujú sa. Buď to robil totálny chumaj a amatér, alebo nemáte absolútne rešpekt voči obetiam nacizmu, alebo oboje.“

 

Text piesne, ktorá sa stala podkladom pre nemeckú hymnu, napísal básnik August Heinrich Hoffmann von Fallersleben v roku 1841, hudba je od rakúskeho skladateľa Josepha Haydna. Za hymnu Weimarskej republiky bola vyhlásená v roku 1922. V časoch nacistického Nemecka pieseň poslúžila pre nacistickú ideológiu aj preto ju spojenci, ktorí kontrolovali povojnové Nemecko, zakazovali spievať. Federálny prezident Theodor Heuss vyhlásil v roku 1952 pieseň opäť za ​​nemeckú národnú hymnu. Avšak s dodatkom, že pri oficiálnych príležitostiach by sa mala spievať iba tretia sloha. V roku 1991 bola tretia sloha oficiálne vyhlásená za národnú hymnu Nemcov. Čiže sloha začínajúca "Deutschland deutschland über alles" sa z úcty k obetiam nacizmu nepoužíva. Stalo sa však, že na niektorých oficiálnych podujatiach, hlavne športových, prvú slohu pustili, na čo vždy reagovali Nemci pobúrene.

Aktualizácia: Spoločnosť Budiš s reklamnou agentúrou Wiktor Leo Burnett, ktorá navrhovala etikety, sa hlboko ospravedlňujeme za vzniknutú situáciu. Sme si plne vedomí toho, že neznalosť nás neospravedlňuje a preto za vzniknutú situáciu preberáme plnú zodpovednosť,“ pre Omediach.com Vladimír Krescanko, Segment Marketing Manažér Nealko zo spoločnosti Budiš. V snahe o nápravu stiahli zo skladu všetky etikety s predstaviteľom Nemecka.  Viac: Celé stanovisko Budiš a Wiktor Leo Burnett.

pošli na vybrali.sme.sk


Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

1. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

2. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

3. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

4. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

5. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

6. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

7. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

8. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

9. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

10. K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

Časopisy ako Vogue v Taliansku, Nemecku a Poľsku, L’Uomo Vogue, Elle v Poľsku a Glamour v Maďarsku vyzývajú na svojich stránkach čitateľov na účasť vo voľbách. Výzvu podporili modelky a modeli a osobnosti sveta módy, vrátane Vanessy Paradis či Joela Kinnamana.

Najčítanejšie