Faux pas značky Budiš: Na fľaši je kontroverzný slogan z nemeckej hymny (FOTO)

Faux pas značky Budiš: Na fľaši je kontroverzný slogan z nemeckej hymny (FOTO)

30.04.2019 10:10 | Reklama | mk

Značka Budiš sa už niekoľko rokov hrdí vtipnou reklamnou komunikáciou, ktorá je aj na etiketách fliaš. Mimoriadne úspešné boli karikatúry hasičov, chatárov. Tento raz to však značke nevyšlo.
AKTUALIZÁCIA: Spoločnosť aj reklamná agentúra sa za faux pas ospravedlnili. 


Spoločnosť Budiš je partnerom MS v hokeji, ktoré začínajú 10. mája. Voda Budiš má v súčasnosti kampaň ako „oficiálna voda slovenského hokeja“ a na trh prišla so špeciálnou „ľadovou edíciu“. Na etiketách sú karikatúry hráčov rôznych národností.

Foto: Budiš

Na jednej z nich je zobrazený nemecký hokejista v tirolských krátkych nohaviciach a za ním je slogan Deutschland deutschland über alles. Je to kontroverzný slogan z nemeckej hymny, ktorý pripomína hrôzy druhej svetovej vojny, keď sa používala ako začiatok oficiálnej hymny nacistického Nemecka, aj preto sa dnes táto časť hymny nepoužíva. Je to podobne, ako keby pri Slovákoch použili slogan "Rež a rúbaj do krve", ktorú používali za vojnového slovenského štátu gardisti.

Na kontroverznú etiketu upozornili viacerí ľudia na facebooku, kde sa šíri fotka etikety. Napríklad Jana žijúca v Nemecku, ktorá firme Budiš napísala toto: „Viete, aké nehorázne faux-pas je vytlačiť na fľaše prvú strofu piesne..., ktorú tak sprznili v čase nacizmu, že z nej ľudí dodnes striasa? Športovci sa určite nepotešia. Tú chybu už v zahraničí párkrát zažili, športovci odmietajú spievať, dištancujú sa a sťažujú sa. Buď to robil totálny chumaj a amatér, alebo nemáte absolútne rešpekt voči obetiam nacizmu, alebo oboje.“

 

Text piesne, ktorá sa stala podkladom pre nemeckú hymnu, napísal básnik August Heinrich Hoffmann von Fallersleben v roku 1841, hudba je od rakúskeho skladateľa Josepha Haydna. Za hymnu Weimarskej republiky bola vyhlásená v roku 1922. V časoch nacistického Nemecka pieseň poslúžila pre nacistickú ideológiu aj preto ju spojenci, ktorí kontrolovali povojnové Nemecko, zakazovali spievať. Federálny prezident Theodor Heuss vyhlásil v roku 1952 pieseň opäť za ​​nemeckú národnú hymnu. Avšak s dodatkom, že pri oficiálnych príležitostiach by sa mala spievať iba tretia sloha. V roku 1991 bola tretia sloha oficiálne vyhlásená za národnú hymnu Nemcov. Čiže sloha začínajúca "Deutschland deutschland über alles" sa z úcty k obetiam nacizmu nepoužíva. Stalo sa však, že na niektorých oficiálnych podujatiach, hlavne športových, prvú slohu pustili, na čo vždy reagovali Nemci pobúrene.

Aktualizácia: Spoločnosť Budiš s reklamnou agentúrou Wiktor Leo Burnett, ktorá navrhovala etikety, sa hlboko ospravedlňujeme za vzniknutú situáciu. Sme si plne vedomí toho, že neznalosť nás neospravedlňuje a preto za vzniknutú situáciu preberáme plnú zodpovednosť,“ pre Omediach.com Vladimír Krescanko, Segment Marketing Manažér Nealko zo spoločnosti Budiš. V snahe o nápravu stiahli zo skladu všetky etikety s predstaviteľom Nemecka.  Viac: Celé stanovisko Budiš a Wiktor Leo Burnett.

pošli na vybrali.sme.sk


Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

1. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

2. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

3. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

4. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

6. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

7. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

8. Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

Najmenej 33 ľudí zahynulo pri požiari v známom japonskom štúdiu animovaného filmu Kyoto Animation Studio v japonskom Kjóte.

Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

9. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

10. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Najčítanejšie