Faux pas značky Budiš: Na fľaši je kontroverzný slogan z nemeckej hymny (FOTO)

Faux pas značky Budiš: Na fľaši je kontroverzný slogan z nemeckej hymny (FOTO)

30.04.2019 10:10 | Reklama | mk

Značka Budiš sa už niekoľko rokov hrdí vtipnou reklamnou komunikáciou, ktorá je aj na etiketách fliaš. Mimoriadne úspešné boli karikatúry hasičov, chatárov. Tento raz to však značke nevyšlo.
AKTUALIZÁCIA: Spoločnosť aj reklamná agentúra sa za faux pas ospravedlnili. 


Spoločnosť Budiš je partnerom MS v hokeji, ktoré začínajú 10. mája. Voda Budiš má v súčasnosti kampaň ako „oficiálna voda slovenského hokeja“ a na trh prišla so špeciálnou „ľadovou edíciu“. Na etiketách sú karikatúry hráčov rôznych národností.

Foto: Budiš

Na jednej z nich je zobrazený nemecký hokejista v tirolských krátkych nohaviciach a za ním je slogan Deutschland deutschland über alles. Je to kontroverzný slogan z nemeckej hymny, ktorý pripomína hrôzy druhej svetovej vojny, keď sa používala ako začiatok oficiálnej hymny nacistického Nemecka, aj preto sa dnes táto časť hymny nepoužíva. Je to podobne, ako keby pri Slovákoch použili slogan "Rež a rúbaj do krve", ktorú používali za vojnového slovenského štátu gardisti.

Na kontroverznú etiketu upozornili viacerí ľudia na facebooku, kde sa šíri fotka etikety. Napríklad Jana žijúca v Nemecku, ktorá firme Budiš napísala toto: „Viete, aké nehorázne faux-pas je vytlačiť na fľaše prvú strofu piesne..., ktorú tak sprznili v čase nacizmu, že z nej ľudí dodnes striasa? Športovci sa určite nepotešia. Tú chybu už v zahraničí párkrát zažili, športovci odmietajú spievať, dištancujú sa a sťažujú sa. Buď to robil totálny chumaj a amatér, alebo nemáte absolútne rešpekt voči obetiam nacizmu, alebo oboje.“

 

Text piesne, ktorá sa stala podkladom pre nemeckú hymnu, napísal básnik August Heinrich Hoffmann von Fallersleben v roku 1841, hudba je od rakúskeho skladateľa Josepha Haydna. Za hymnu Weimarskej republiky bola vyhlásená v roku 1922. V časoch nacistického Nemecka pieseň poslúžila pre nacistickú ideológiu aj preto ju spojenci, ktorí kontrolovali povojnové Nemecko, zakazovali spievať. Federálny prezident Theodor Heuss vyhlásil v roku 1952 pieseň opäť za ​​nemeckú národnú hymnu. Avšak s dodatkom, že pri oficiálnych príležitostiach by sa mala spievať iba tretia sloha. V roku 1991 bola tretia sloha oficiálne vyhlásená za národnú hymnu Nemcov. Čiže sloha začínajúca "Deutschland deutschland über alles" sa z úcty k obetiam nacizmu nepoužíva. Stalo sa však, že na niektorých oficiálnych podujatiach, hlavne športových, prvú slohu pustili, na čo vždy reagovali Nemci pobúrene.

Aktualizácia: Spoločnosť Budiš s reklamnou agentúrou Wiktor Leo Burnett, ktorá navrhovala etikety, sa hlboko ospravedlňujeme za vzniknutú situáciu. Sme si plne vedomí toho, že neznalosť nás neospravedlňuje a preto za vzniknutú situáciu preberáme plnú zodpovednosť,“ pre Omediach.com Vladimír Krescanko, Segment Marketing Manažér Nealko zo spoločnosti Budiš. V snahe o nápravu stiahli zo skladu všetky etikety s predstaviteľom Nemecka.  Viac: Celé stanovisko Budiš a Wiktor Leo Burnett.

pošli na vybrali.sme.sk


Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

1. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

2. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

3. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

4. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

5. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

6. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

7. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

8. Internet zaplavila nová výzva, pridávajú sa k nej policajti, hasiči, záchranári z celého sveta (FOTO)

Na sociálnych sieťach sa šíri nové šialenstvo, výzva #Tetrischallenge, ku ktorej sa pridávajú policajti, záchranári a ďalšie bezpečnostné zložky, ktoré zverejňujú fotky svojich áut a ich obsahu.

Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

9. Pripravuje sa televízny seriál Pán prsteňov, na Novom Zélande sa už tešia (VIDEO)

Televízny seriál na motívy románu Pán prsteňov britského spisovateľa J.R.R. Tolkiena sa bude natáčať na Novom Zélande, kde vznikla aj rovnomenná úspešná filmová trilógia režiséra Petra Jacksona.

Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

10. Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnili vyhlásenie, v ktorom naliehajú na slovenskú prezidentku, aby nepodpísala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy tlačového zákona, ktoré v utorok prijal parlament, pretože by slovenským politikom poskytli automatické právo na odpoveď v médiách, ak by uvedené správy boli „nepravdivé alebo zavádzajúce“.

Najčítanejšie