Reklama označila za tyranov detí len otcov, tí sa bránia Foto: Ligaotcov

Reklama označila za tyranov detí len otcov, tí sa bránia

28.02.2014 12:56 | Reklama | mk

Rada pre reklamu označila za neetickú aj kampaň so zľavou pri tankovaní od spoločnosti Shell a sexistickú reklamu s názvom "Vyplníme každý otvor".

 


Rozhlasová kampaň „Slovensko potrebuje dobrých otcov" je v rozpore s etickým kódexom reklamy. Rada pre reklamu dala za pravdu sťažovateľom, ktorí tvrdia, že kampaň zavádza verejnosť a predkladá jej nepravdivé informácie s cieľom šíriť poplašnú správu. „Vytvára mylný dojem, že páchateľmi násilia na deťoch sú výlučne otcovia. Zároveň zadávateľ nesprávne interpretuje výsledky prieskumu, ktoré boli v rámci kampane využité." Posolstvom kampane zadávateľov Profitmedia a mimovládnej organizácie Centrum Slniečko je prevencia domáceho násilia a týrania detí.

Podľa arbitrážnej komisie rady reklama môže v recipientovi vyvolať dojem, že až 36% našich – všetkých detí je týraných. Pritom prieskum bol robený len medzi deťmi 8. a 9. ročníkov ZŠ. Zároveň je komisia presvedčená, že reklama vytvárať mylnú predstavu, že pôvodcom násilia páchaného na deťoch sú takmer výlučne otcovia, čo však taktiež nebolo preukázané.

 Aktualizácia o vyjadrenie organizátorov: Organizátori s verdiktom komisie nesúhlasia: "Z textu sa nedá vôbec vyhodnotiť, že by násilie páchali len otcovia. To nie je posolstvom kampane, ani táto informácia z nej nevyplýva. Naopak vyzdvihuje sa úloha otcov ako dôležitých osôb v živote detí. Deti, ktoré zažívajú násilie, predsa majú svojich rodičov, ktorí ich majú chrániť a pomáhať im v ich harmonickom a všestrannom vývoji a raste. Celá reklama aj aktivity spojené s touto kampaňou boli formulované pozitívne ako pozitívny a motivujúci stimul na vyzdvihnutie fenoménu otcovstva. Informačná kampaň bola orientovaná na pozdvihnutie vedomia o právach detí a ich prežívanie a dôležitý význam otcov v ich živote," píšeu v svojej reakcii adresovanej Rade pre reklamu. Celú reakciu si môžte prečítať tu.

Aktualizácia o vyjadrenie o.z. Otcovia.sk (4. marca): "Nález Rady pre reklamu pokladáme za prelomové rozhodnutie, ktoré bude snáď inšpirovať aj štátne inštitúcie, aby otcov prestali diskriminovať na základe pohlavia vo veciach rozvodového a porozvodového usporiadania rodiny. Občianske združenie Otcovia.sk sa dlhodobo snažíme o to, aby rodičovská kvalita otcov nebola posudzovaná cez optiku diskriminačných klišé, že otcovia sú neschopnými, násilnými, ba až nebezpečnými rodičmi, pred ktorými treba chrániť všetky deti. Tvrdíme, že otcovia sú rovnako dobrými, alebo zlými rodičmi, ako sú matky," píšu vo svojom stanovisku, celé tu.

 

V rozpore s etickým kódexom je web stránka a reklamné pútače „Zľava 5/10 centov/l po celý rok" od SHELL Slovakia. Arbitrážna komisia sa stotočnila s názorom sťažovateľa, že text reklamy je zavádzajúci, pretože vyvoláva dojem, že za 18 bodov je možné si uplatniť zľavy na všetky natankované litre benzínu, avšak v skutočnosti, získa zákazník zľavu na liter benzínu za každých 18 bodov. Podľa komisie zadávateľ by mal komunikovať ponuku, s ohľadom na jej aktuálne prebiehajúce podmienky výlučne s upresnením, že zľavu na 1 l paliva je možné čerpať za každých 18 bodov.

V rozpore s etickým kódexom je aj billboard „Vyplníme každý otvor" od zadávateľa: INTER-OKNO. Podľa komisie využitie zobrazenia ženského tela nemá žiaden súvis s propagovaným tovarom, ktorým sú plastové okná a príslušenstvo. „Zobrazenie je samoúčelné, bez opodstatnenia a súvisu s posolstvom reklamy... Takáto forma reklamnej komunikácie je sexistická a to ako v obrazovej, tak aj vo verbálnej rovine a nemožno ju považovať za etickú. Reklamný text „Vyplníme každý otvor!", ktorý je s ohľadom na celkový vizuál reklamy možné vnímať ako dvojzmyselný a porušujúci všeobecné normy mravnosti a slušnosti," píše komisia v rozhodnutí.

pošli na vybrali.sme.sk


Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Študent Fakulty aplikovaných vied Západočeskej univerzity (ZČU) Lukáš Picek sa podieľal na vývoji mobilnej aplikácie Svampeatlas, ktorá vie rozpoznávať huby, mapovať ich a zdieľať súradnice s ostatnými užívateľmi. Aplikácia je výstupom rovnomenného projektu s dánskymi kolegami z kodanskej univerzity, dokáže rozpoznať 1400 druhov húb.

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt zverejnili vyhlásenie, v ktorom reagujú na prejav predsedu Smeru Roberta Fica na dnešnej programovej konferencii strany. 

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

O manželke britského princa Harryho Meghan vychádzalo dvakrát viac negatívnych článkov než pozitívnych.

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Veliteľ maltskej polícii Lawrence Cutajar v piatok podal demisiu v súvislosti s prípadom zavraždenia novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017.

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Tajný život Salvadora Dalího vyšla v roku 1942 vo francúzštine, potom ju preložili do angličtiny. Dalí knihu napísal tak ako maľoval – veľmi podrobne, metodicky vrstvil slová jedno na druhé, tretie vedľa štvrtého. Je to kniha plná fantázie, humoru, narcistických i sadistických priznaní.

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Stalo sa už akousi „tradíciou“, že si s vykročením do nového roka dávame novoročné predsavzatia. Niektorí len preto, aby reč nestála. Iní s dobrým úmyslom, ale bez následných činov. Sú aj takí, ktorí neostanú len pri prázdnych slovách, no a oproti týmto všetkým sú tí, ktorí si predsavzatia vôbec nedajú. Možno preventívne, aby sa do nich niekto nemohol „obuť“, že ich nesplnili.

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Do jubilejného 10. ročníka súťaže najlepších PR projektov na Slovensku PROKOP 2019 agentúry a zadávatelia registrovali historicky najvyšší počet prác - 128 projektov. Vo štvrtok zasadala porota a vybrala projekty, ktoré postúpili na shortlist v 12 kategóriách.

Najčítanejšie