Reklama označila za tyranov detí len otcov, tí sa bránia Foto: Ligaotcov

Reklama označila za tyranov detí len otcov, tí sa bránia

28.02.2014 12:56 | Reklama | mk

Rada pre reklamu označila za neetickú aj kampaň so zľavou pri tankovaní od spoločnosti Shell a sexistickú reklamu s názvom "Vyplníme každý otvor".

 


Rozhlasová kampaň „Slovensko potrebuje dobrých otcov" je v rozpore s etickým kódexom reklamy. Rada pre reklamu dala za pravdu sťažovateľom, ktorí tvrdia, že kampaň zavádza verejnosť a predkladá jej nepravdivé informácie s cieľom šíriť poplašnú správu. „Vytvára mylný dojem, že páchateľmi násilia na deťoch sú výlučne otcovia. Zároveň zadávateľ nesprávne interpretuje výsledky prieskumu, ktoré boli v rámci kampane využité." Posolstvom kampane zadávateľov Profitmedia a mimovládnej organizácie Centrum Slniečko je prevencia domáceho násilia a týrania detí.

Podľa arbitrážnej komisie rady reklama môže v recipientovi vyvolať dojem, že až 36% našich – všetkých detí je týraných. Pritom prieskum bol robený len medzi deťmi 8. a 9. ročníkov ZŠ. Zároveň je komisia presvedčená, že reklama vytvárať mylnú predstavu, že pôvodcom násilia páchaného na deťoch sú takmer výlučne otcovia, čo však taktiež nebolo preukázané.

 Aktualizácia o vyjadrenie organizátorov: Organizátori s verdiktom komisie nesúhlasia: "Z textu sa nedá vôbec vyhodnotiť, že by násilie páchali len otcovia. To nie je posolstvom kampane, ani táto informácia z nej nevyplýva. Naopak vyzdvihuje sa úloha otcov ako dôležitých osôb v živote detí. Deti, ktoré zažívajú násilie, predsa majú svojich rodičov, ktorí ich majú chrániť a pomáhať im v ich harmonickom a všestrannom vývoji a raste. Celá reklama aj aktivity spojené s touto kampaňou boli formulované pozitívne ako pozitívny a motivujúci stimul na vyzdvihnutie fenoménu otcovstva. Informačná kampaň bola orientovaná na pozdvihnutie vedomia o právach detí a ich prežívanie a dôležitý význam otcov v ich živote," píšeu v svojej reakcii adresovanej Rade pre reklamu. Celú reakciu si môžte prečítať tu.

Aktualizácia o vyjadrenie o.z. Otcovia.sk (4. marca): "Nález Rady pre reklamu pokladáme za prelomové rozhodnutie, ktoré bude snáď inšpirovať aj štátne inštitúcie, aby otcov prestali diskriminovať na základe pohlavia vo veciach rozvodového a porozvodového usporiadania rodiny. Občianske združenie Otcovia.sk sa dlhodobo snažíme o to, aby rodičovská kvalita otcov nebola posudzovaná cez optiku diskriminačných klišé, že otcovia sú neschopnými, násilnými, ba až nebezpečnými rodičmi, pred ktorými treba chrániť všetky deti. Tvrdíme, že otcovia sú rovnako dobrými, alebo zlými rodičmi, ako sú matky," píšu vo svojom stanovisku, celé tu.

 

V rozpore s etickým kódexom je web stránka a reklamné pútače „Zľava 5/10 centov/l po celý rok" od SHELL Slovakia. Arbitrážna komisia sa stotočnila s názorom sťažovateľa, že text reklamy je zavádzajúci, pretože vyvoláva dojem, že za 18 bodov je možné si uplatniť zľavy na všetky natankované litre benzínu, avšak v skutočnosti, získa zákazník zľavu na liter benzínu za každých 18 bodov. Podľa komisie zadávateľ by mal komunikovať ponuku, s ohľadom na jej aktuálne prebiehajúce podmienky výlučne s upresnením, že zľavu na 1 l paliva je možné čerpať za každých 18 bodov.

V rozpore s etickým kódexom je aj billboard „Vyplníme každý otvor" od zadávateľa: INTER-OKNO. Podľa komisie využitie zobrazenia ženského tela nemá žiaden súvis s propagovaným tovarom, ktorým sú plastové okná a príslušenstvo. „Zobrazenie je samoúčelné, bez opodstatnenia a súvisu s posolstvom reklamy... Takáto forma reklamnej komunikácie je sexistická a to ako v obrazovej, tak aj vo verbálnej rovine a nemožno ju považovať za etickú. Reklamný text „Vyplníme každý otvor!", ktorý je s ohľadom na celkový vizuál reklamy možné vnímať ako dvojzmyselný a porušujúci všeobecné normy mravnosti a slušnosti," píše komisia v rozhodnutí.CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Najčítanejšie