Reklama označila za tyranov detí len otcov, tí sa bránia Foto: Ligaotcov

Reklama označila za tyranov detí len otcov, tí sa bránia

28.02.2014 12:56 | Reklama | mk

Rada pre reklamu označila za neetickú aj kampaň so zľavou pri tankovaní od spoločnosti Shell a sexistickú reklamu s názvom "Vyplníme každý otvor".

 


Rozhlasová kampaň „Slovensko potrebuje dobrých otcov" je v rozpore s etickým kódexom reklamy. Rada pre reklamu dala za pravdu sťažovateľom, ktorí tvrdia, že kampaň zavádza verejnosť a predkladá jej nepravdivé informácie s cieľom šíriť poplašnú správu. „Vytvára mylný dojem, že páchateľmi násilia na deťoch sú výlučne otcovia. Zároveň zadávateľ nesprávne interpretuje výsledky prieskumu, ktoré boli v rámci kampane využité." Posolstvom kampane zadávateľov Profitmedia a mimovládnej organizácie Centrum Slniečko je prevencia domáceho násilia a týrania detí.

Podľa arbitrážnej komisie rady reklama môže v recipientovi vyvolať dojem, že až 36% našich – všetkých detí je týraných. Pritom prieskum bol robený len medzi deťmi 8. a 9. ročníkov ZŠ. Zároveň je komisia presvedčená, že reklama vytvárať mylnú predstavu, že pôvodcom násilia páchaného na deťoch sú takmer výlučne otcovia, čo však taktiež nebolo preukázané.

 Aktualizácia o vyjadrenie organizátorov: Organizátori s verdiktom komisie nesúhlasia: "Z textu sa nedá vôbec vyhodnotiť, že by násilie páchali len otcovia. To nie je posolstvom kampane, ani táto informácia z nej nevyplýva. Naopak vyzdvihuje sa úloha otcov ako dôležitých osôb v živote detí. Deti, ktoré zažívajú násilie, predsa majú svojich rodičov, ktorí ich majú chrániť a pomáhať im v ich harmonickom a všestrannom vývoji a raste. Celá reklama aj aktivity spojené s touto kampaňou boli formulované pozitívne ako pozitívny a motivujúci stimul na vyzdvihnutie fenoménu otcovstva. Informačná kampaň bola orientovaná na pozdvihnutie vedomia o právach detí a ich prežívanie a dôležitý význam otcov v ich živote," píšeu v svojej reakcii adresovanej Rade pre reklamu. Celú reakciu si môžte prečítať tu.

Aktualizácia o vyjadrenie o.z. Otcovia.sk (4. marca): "Nález Rady pre reklamu pokladáme za prelomové rozhodnutie, ktoré bude snáď inšpirovať aj štátne inštitúcie, aby otcov prestali diskriminovať na základe pohlavia vo veciach rozvodového a porozvodového usporiadania rodiny. Občianske združenie Otcovia.sk sa dlhodobo snažíme o to, aby rodičovská kvalita otcov nebola posudzovaná cez optiku diskriminačných klišé, že otcovia sú neschopnými, násilnými, ba až nebezpečnými rodičmi, pred ktorými treba chrániť všetky deti. Tvrdíme, že otcovia sú rovnako dobrými, alebo zlými rodičmi, ako sú matky," píšu vo svojom stanovisku, celé tu.

 

V rozpore s etickým kódexom je web stránka a reklamné pútače „Zľava 5/10 centov/l po celý rok" od SHELL Slovakia. Arbitrážna komisia sa stotočnila s názorom sťažovateľa, že text reklamy je zavádzajúci, pretože vyvoláva dojem, že za 18 bodov je možné si uplatniť zľavy na všetky natankované litre benzínu, avšak v skutočnosti, získa zákazník zľavu na liter benzínu za každých 18 bodov. Podľa komisie zadávateľ by mal komunikovať ponuku, s ohľadom na jej aktuálne prebiehajúce podmienky výlučne s upresnením, že zľavu na 1 l paliva je možné čerpať za každých 18 bodov.

V rozpore s etickým kódexom je aj billboard „Vyplníme každý otvor" od zadávateľa: INTER-OKNO. Podľa komisie využitie zobrazenia ženského tela nemá žiaden súvis s propagovaným tovarom, ktorým sú plastové okná a príslušenstvo. „Zobrazenie je samoúčelné, bez opodstatnenia a súvisu s posolstvom reklamy... Takáto forma reklamnej komunikácie je sexistická a to ako v obrazovej, tak aj vo verbálnej rovine a nemožno ju považovať za etickú. Reklamný text „Vyplníme každý otvor!", ktorý je s ohľadom na celkový vizuál reklamy možné vnímať ako dvojzmyselný a porušujúci všeobecné normy mravnosti a slušnosti," píše komisia v rozhodnutí.Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo musela minulý týždeň opustiť svoj domov kvôli vyhrážkam, ktoré polícia považovala za závažné.

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Publicista Michal Havran už nie je obvinený za článok s názvom Pošlite Kuffu do cirkusu, ktorý vyšiel v júni 2018 v denníku SME. Trestné oznámenie podala advokátska kancelária Jána Čarnogurského mladšieho.

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

České vydavateľstvo Economia sľúbilo vznikajúcemu nezávislému maďarskému spravodajskému webu Telex.hu dar vo výške 200.000 eur. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Predseda Sme rodina Boris Kollár dnes zvolal tlačovú besedu, kde sa vyjadroval k piatkovému stretnutiu so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Tohtoročný 72. ročník amerických televíznych cien Emmy, ktorý sa kvôli pandémiu COVID-19 uskutočnil bez osobnej účasti divákov aj bez červeného koberca, ovládol americký seriál Watchmen (Strážcovia) s 11 výhrami, vrátane ceny za najlepšiu minisériu.

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Vo veku 77 rokov zomrel americký spisovateľ Winston Groom, autor knižnej predlohy oceňovaného filmu Forrest Gump.

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

Jarná kampaň 365 banky, v ktorej využila nový marketingový prístup, tzv. „crowdvertising“, a vyzvala ľudí, aby jej natočili spoty z pohodlia svojej obývačky, zabodovala.

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Rádio Slovensko sa od pondelka 21. septembra v publicistickej relácii Kontakty bude v dvojtýždňovej periodicite venovať otázkam života rómskej národnostnej menšiny.

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa od nedele v Spojených štátoch zablokuje možnosť sťahovať aplikácie TikTok a WeChat, ktoré sú v čínskom vlastníctve.

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Zdravotný stav ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa ďalej zlepšuje, aj keď pomaly. Kritik ruského prezidenta Vladimira Putina o tom dnes sám informoval na sociálnej sieti Instagram, kde tiež zverejnil svoju fotografiu z prechádzky po schodisku.

Najčítanejšie