Kuvajt a Irán čakajú v kauze novinára na závery vyšetrovania

15.10.2018 13:31 | Stručne | ČTK

Kuvajtský vicepremiér nesúhlasí s kampaňou, ktorá je v súvislosti so zmiznutím opozičného saudskoarabského novinára Džamala Chašakdžího vedená proti Saudskej Arábii. Irán medzitým uviedol, že vyšetrovanie prípadu nebude komentovať. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Chášakdží zmizol začiatkom októbra, keď si išiel na konzulát Saudskej Arábie v Istanbule vybaviť doklady.

Poľutovanie nad podľa neho nespravodlivou kampaňou proti Rijádu podľa kuvajtského denníka Al-Kabas vyjadril kuvajtský vicepremiér Anas Sálih. Doplnil, že Saudskú Arábiu podporuje napriek všetkým, ktorí sa snažia "ohroziť jej zvrchovanosť". Kuvajtský kabinet medzitým vyzval verejnosť, aby počkala na výsledky vyšetrovania.

Podobne sa vyjadril aj Irán, ktorý nemá so Saudskou Arábiou dobré vzťahy. "Chceme počkať na zverejnenie ďalších podrobností a faktov. Zatiaľ je príliš skoro na komentár," uviedol vo vysielaní iránskej štátnej televízie hovorca iránskeho ministra zahraničia Báhrám Ghasem.

Chášakdží, ktorý sa netajil kritikou saudskej monarchie, je nezvestný od 2. októbra. Toho dňa vstúpil do budovy konzulátu Saudskej Arábie v Istanbule, aby získal dokumenty kvôli plánovanému sobášu. Ankara tvrdí, že novinár bol na konzuláte zavraždený, čo Rijád popiera. Podľa neho Chášakdží z budovy konzulátu odišiel. Ankara ale postupne predkladá dôkazy, kvôli ktorým je Rijád pod stále silnejším medzinárodným tlakom. Tvrdú odvetu v prípade, že sa podozrenie potvrdí, sľúbil aj americký prezident Donald Trump.

Od vlaňajška Chášakdží býval v USA z obavy pred zatknutím, ktoré postretlo iné saudskoarabských intelektuálov i novinárov. Vo svojich komentároch kritizoval aj korunného princa Muhammada bin Salmána za to, že síce propaguje reformy, ale nepripúšťa o nich žiadnu debatu. Predmetom jeho kritiky bola tiež účasť Saudskej Arábie v bojoch v Jemene či politika Rijádu voči Kataru.

pošli na vybrali.sme.sk


Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

1. Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

Najlepšie platenou herečkou na svete sa tento rok rovnako ako minulý rok, stala Američanka Scarlett Johansson. Podľa rebríčka časopisu Forbes zverejneného v piatok si zarobila 56 miliónov dolárov.

Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

2. Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

Smartfóny v našich vreckách majú stále lepšie displeje, výkonnejší hardvér a silnejšie batérie. Bez veľkého preháňania sa dá povedať, že začínajú poriadne zatápať herným konzolám. 

Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

3. Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

Český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) posudzuje koncentrácie čínskej spoločnosti Rainbow Wisdom Investment zo skupiny CITIC a podnikateľa Jaromíra Soukupa pri kontrole spoločností Empresa Media a Médea.

Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

4. Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

Mnoho celebrít a politikov sa v týchto dňoch vyjadruje na sociálnych sieťach k obrovským lesným požiarom v Amazónii a vyzýva k boju za záchranu tamojšieho dažďového pralesa, označovaného za pľúca planéty.

Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

5. Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

V najnovšom vydaní týždenníka Trend vyšiel neobvyklý PR článok.

Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

6. Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

V stredu a vo štvrtok viaceré médiá a stránky na sociálnych sieťach zdieľali video, na ktorom je zaznamenený konflikt mladého dievčaťa a policajta.

S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

7. S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

S vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vychádzajú na povrch nové obludné skutočnosti.

Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

8. Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí pražského vrchního soudu, který přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

9. Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

Finančná správa upozorňuje na podvodnú internetovú stránku, ktorá predáva zájazdy do zahraničia.

Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

10. Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny.

Najčítanejšie