Nový dokument mapuje česko-slovenskú hranicu

14.03.2019 10:16 | Stručne | ČTK

 

Ostravské studio České televize natočilo společně se slovenskými kolegy cyklus cestopisných dokumentů Hranice v srdci. Šestnáctidílný seriál mapuje 250 kilometrů dlouhý úsek česko-slovenské hranice. První díl odvysílá program ČT2 16. března. ČTK to dnes řekla mluvčí studia Taťána Reková.

"Dokumentární cyklus nabízí pohled na současnost i historii unikátního prostoru mezi dvěma zeměmi, které kdysi byly zemí jedinou. Zachycuje krásnou přírodu, půvabný folklor, zajímavé osudy, ale hlavně skutečný domov, jehož celistvost neruší ani státní hranice," uvedla.

Diváci si prostřednictvím obrazovek projdou údolími Beskyd, Kysuc, Javorníků, Bílých Karpat a úrodnou nížinou Dolnomoravského úvalu. "Hranice v srdci může být místem nějakého zlomu. Ale také to může být, a to je ten klíčový motiv, prostě místo, oblast, kterou mám ve svém srdci. Nikoli v negativním smyslu, ale přesně naopak," řekl dramaturg ostravského studia Josef Albrecht.

Pořad podle něj není jen otevřenou sondou do životů lidí v krajině kolem nové hranice. Vizuálně atraktivní dokumentární formát se snaží změnit pohled na zažité stereotypy a klišé. "Překvapilo mě, jak moc pestré je to území a co všechno je zde možné zažít, ochutnat, pochopit," dodal Albrecht. Štáb podle něj objevoval neznámá místa, na těch známých pak hledali tvůrci nový, zajímavý kontext či příběh. "Na jedné straně tak odhalujeme tichá tajemství horských samot, jindy plujeme po Baťově kanále, užíváme si česko-slovenská setkání na Velké Javořině nebo vyrážíme za vinaři či milovníky folkloru," uvedl Albrecht.

Podle ředitele ostravského studia Tomáše Šiřiny je to poprvé, kdy se veřejnoprávní televizní stanice z České a Slovenské republiky spojily k vytvoření série dokumentů reflektujících česko-slovenskou hranici, a to po celé její délce. Televizní diváky tak čeká šestnáct zastavení na 252 kilometrů dlouhém příhraničním prostoru. "Cestopis je tak nejen objevnou podívanou, ale může také sloužit jako návod či inspirace pro výlety a cesty za poznáním," řekl Šiřina.

Za cyklem šestnácti epizod v českých i slovenských verzích stojí Tvůrčí producentská skupina publicistické a dokumentární tvorby Lenky Polákové a režiséři Petra Všelichová, Tomáš Vitek, Vladislav Sárkány, Michael Kaboš a další. První díl se na obrazovce druhého programu České televize objeví v sobotu 16. března v 10:25, jeho název je Gorolské trojmezí.

pošli na vybrali.sme.sk


Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

1. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

2. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

3. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

4. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

5. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

6. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

7. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

8. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

9. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

10. K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

Časopisy ako Vogue v Taliansku, Nemecku a Poľsku, L’Uomo Vogue, Elle v Poľsku a Glamour v Maďarsku vyzývajú na svojich stránkach čitateľov na účasť vo voľbách. Výzvu podporili modelky a modeli a osobnosti sveta módy, vrátane Vanessy Paradis či Joela Kinnamana.

Najčítanejšie