Nový dokument mapuje česko-slovenskú hranicu

14.03.2019 10:16 | Stručne | ČTK

 

Ostravské studio České televize natočilo společně se slovenskými kolegy cyklus cestopisných dokumentů Hranice v srdci. Šestnáctidílný seriál mapuje 250 kilometrů dlouhý úsek česko-slovenské hranice. První díl odvysílá program ČT2 16. března. ČTK to dnes řekla mluvčí studia Taťána Reková.

"Dokumentární cyklus nabízí pohled na současnost i historii unikátního prostoru mezi dvěma zeměmi, které kdysi byly zemí jedinou. Zachycuje krásnou přírodu, půvabný folklor, zajímavé osudy, ale hlavně skutečný domov, jehož celistvost neruší ani státní hranice," uvedla.

Diváci si prostřednictvím obrazovek projdou údolími Beskyd, Kysuc, Javorníků, Bílých Karpat a úrodnou nížinou Dolnomoravského úvalu. "Hranice v srdci může být místem nějakého zlomu. Ale také to může být, a to je ten klíčový motiv, prostě místo, oblast, kterou mám ve svém srdci. Nikoli v negativním smyslu, ale přesně naopak," řekl dramaturg ostravského studia Josef Albrecht.

Pořad podle něj není jen otevřenou sondou do životů lidí v krajině kolem nové hranice. Vizuálně atraktivní dokumentární formát se snaží změnit pohled na zažité stereotypy a klišé. "Překvapilo mě, jak moc pestré je to území a co všechno je zde možné zažít, ochutnat, pochopit," dodal Albrecht. Štáb podle něj objevoval neznámá místa, na těch známých pak hledali tvůrci nový, zajímavý kontext či příběh. "Na jedné straně tak odhalujeme tichá tajemství horských samot, jindy plujeme po Baťově kanále, užíváme si česko-slovenská setkání na Velké Javořině nebo vyrážíme za vinaři či milovníky folkloru," uvedl Albrecht.

Podle ředitele ostravského studia Tomáše Šiřiny je to poprvé, kdy se veřejnoprávní televizní stanice z České a Slovenské republiky spojily k vytvoření série dokumentů reflektujících česko-slovenskou hranici, a to po celé její délce. Televizní diváky tak čeká šestnáct zastavení na 252 kilometrů dlouhém příhraničním prostoru. "Cestopis je tak nejen objevnou podívanou, ale může také sloužit jako návod či inspirace pro výlety a cesty za poznáním," řekl Šiřina.

Za cyklem šestnácti epizod v českých i slovenských verzích stojí Tvůrčí producentská skupina publicistické a dokumentární tvorby Lenky Polákové a režiséři Petra Všelichová, Tomáš Vitek, Vladislav Sárkány, Michael Kaboš a další. První díl se na obrazovce druhého programu České televize objeví v sobotu 16. března v 10:25, jeho název je Gorolské trojmezí.

pošli na vybrali.sme.sk


Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

2. Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

Veľa ľudí má nápady za milión dolárov. Sú sebavedomí a veria, že ich nový produkt alebo služba ich spravia bohatými a ich sny sa naplnia. Problém je, že väčšina ľudí nevie, ako zmeniť svoj nápad za milión na skutočný milión dolárov.

Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

3. Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

Polícia podozrieva dvoch mužov z českého Karvinska z krádeží prenosov licencovaných a bežne nedostupných športových súťaží ako futbalová anglická Premier League.

.týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

4. .týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

Po prvom kole prezidentských volieb sa prostredníctvom sociálnych sietí začal šíriť status študenta bratislavského gymnázia, ktorý na facebooku vystupuje pod menom Emil Hodál, v ktorom pejoratívne písal o tom, ako Zuzana Čaputová po víťazstve „zatočí“ so svojimi oponentmi.

MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

5. MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie, v ktorom sa „striktne ohradzuje voči vyjadreniam poslanca SNS Jaroslava Pašku."

Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

6. Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

Múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime požiadalo návštevníkov, aby prestali pózovať na koľajniciach vedúcich do niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka.

Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

7. Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

Staré mobilné telefóny nepatria do smetného koša. Vďaka pretrvávajúcemu technologickému boomu sa mobily stali našou nevyhnutnou súčasťou a fungovanie bez nich si už nevieme predstaviť.

Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

8. Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

Robert Fico dnes zvolal tlačovú besedu, na to, aby vynadal novinárom a oznámil im, že sa k ním bude chovať ešte horšie, ako sa chová.

Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

9. Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

Neoverené informácie, konšpirácie, falošné fotky, strašenie či chýbajúci autor. To sú časté manipulácie dezinformačných webov. Pomôcť odhaliť ich má prvý facebookový chatbot menom Checkbot.

Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

10. Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

Prípad rodičky, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela, minulý rok otriasol Slovenskom a venovali sa mu viaceré médiá. Markíza na prípad upozornila vo viacerých reportážach – v Televíznych novinách aj v relácii Reflex.

Najčítanejšie