Vzácny výtlačok knihy o Harrym Potterovi sa predal za 34.200 libier

01.08.2019 08:46 | Stručne | ČTK

Za 34.200 libier sa v dražbe v Británii predal vzácny výtlačok prvého dielu knižnej série o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi. Ide o jeden z 500 kusov, ktoré tvorili prvé vydanie knihy Harry Potter a kameň mudrcov z roku 1997. Doterajší majiteľ ho podľa spravodajského webu BBC asi pred 20 rokmi kúpil za jedinú libru.

Predávajúci si knižku kúpil ako čítanie na dovolenku a potom mu ležala doma v skrini, než ju objavili zamestnanci aukčnej siene Hansons. Muž si rovnako ako kupec neželal byť menovaný, organizátori dražby ale uviedli, že ide o 54-ročného obyvateľa grófstva Staffordshire, ktorý sa živí prácou v kancelárii.

"Nemôžem tomu uveriť. Dúfal som v to, ale nikdy som naozaj neveril, že sa moja knižka predá za takú cenu," povedal. O zberateľský kúsok usilovali záujemcovia z celého sveta, nakoniec ale uspel britský zberateľ. Zvíťazil s ponukou 28.500 libier, s rôznymi poplatkami ale za knihu zaplatil celkom 34.200 libier.

Prvé vydanie Harryho Pottera a kameňa mudrcov vyšlo v náklade iba 500 kusov v lete roku 1997. Tieto dnes veľmi cenené výtlačky možno rozpoznať podľa dvoch typografických nedostatkov: Na zadnej obálke je v názve diela pravopisná chyba a na strane 53 je v zozname čarodejníckeho vybavenie dvakrát uvedená položka "jedna kúzelnícka palička".

"Väčšina knižiek z toho prvého vydania putovala do škôl a knižníc. Sú extrémne zriedkavé," uviedol Jim Spencer z aukčnej siene Hansons. Predchádzajúci majiteľ čerstvo vydraženého výtlačku ho zakúpil pri výpredaji v knižnici pri svojom bydlisku. "Kúpil som ju spoločne s tromi alebo štyrmi ďalšími ako čítanie na dovolenku asi pred 20 rokmi. Vtedy som sa nad tým nijako nezamýšľal. Knižku som prečítal, vlastne som prečítal celú sériu o Harrym Potterovi, potom som ju na roky odložil do skrinky," uviedol.

"Keď náš klient tú knihu pred rokmi kúpil za jednu libru, nikto si neuvedomoval, aký obrovský globálny dopad budú mať príbehy o Harrym Potterovi," povedal Spencer. Podľa Hansonsa už sa tento rok jeden z pôvodných výtlačkov prvého dielu predal za 28.000 libier, iný, podpísaný autorkou J. K. Rowlingovú, dokonca za 68.000 libier.

pošli na vybrali.sme.sk


Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

1. Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

Najlepšie platenou herečkou na svete sa tento rok rovnako ako minulý rok, stala Američanka Scarlett Johansson. Podľa rebríčka časopisu Forbes zverejneného v piatok si zarobila 56 miliónov dolárov.

Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

2. Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

Smartfóny v našich vreckách majú stále lepšie displeje, výkonnejší hardvér a silnejšie batérie. Bez veľkého preháňania sa dá povedať, že začínajú poriadne zatápať herným konzolám. 

Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

3. Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

Český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) posudzuje koncentrácie čínskej spoločnosti Rainbow Wisdom Investment zo skupiny CITIC a podnikateľa Jaromíra Soukupa pri kontrole spoločností Empresa Media a Médea.

Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

4. Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

Mnoho celebrít a politikov sa v týchto dňoch vyjadruje na sociálnych sieťach k obrovským lesným požiarom v Amazónii a vyzýva k boju za záchranu tamojšieho dažďového pralesa, označovaného za pľúca planéty.

Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

5. Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

V najnovšom vydaní týždenníka Trend vyšiel neobvyklý PR článok.

Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

6. Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

V stredu a vo štvrtok viaceré médiá a stránky na sociálnych sieťach zdieľali video, na ktorom je zaznamenený konflikt mladého dievčaťa a policajta.

S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

7. S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

S vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vychádzajú na povrch nové obludné skutočnosti.

Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

8. Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí pražského vrchního soudu, který přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

9. Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

Finančná správa upozorňuje na podvodnú internetovú stránku, ktorá predáva zájazdy do zahraničia.

Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

10. Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny.

Najčítanejšie