Výbuch v Bejrúte mohla spôsobiť aj malá časť chemikálie

05.08.2020 15:04 | Stručne | ČTK

Rozsah utorkového výbuchu v libanonskej metropole Bejrút mohla spôsobiť aj malá časť z 2750 ton dusičnanu amónneho uskladnených v tamojšom prístave. Sila výbuchu tisícov ton chemikálie by bola porovnateľná s malou atómovou bombou. ČTK to povedal Petr Holzhauser z Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe. Obria explózia si vyžiadala vyše 100 mŕtvych a viac ako 4000 zranených. Libanonský premiér Hasan Dijáb uviedol, že pravdepodobne explodovali práve tony dusičnanu amónneho, ktoré boli v prístave uskladnené.

Dusičnan amónny, čiže liadok, je biela kryštalická látka používaná ako poľnohospodárske hnojivo, dezinfekčný prostriedok vody a vďaka oxidačným vlastnostiam tiež v pyrotechnike. Výbuchy dusičnanu amónneho nie sú vzácnym javom, k menej závažným prípadom dochádza takmer každoročne.

Podľa vedca môže byť analógiou k nešťastiu jeden z najhorších výbuchov tejto chemikálie v histórii - v továrni BASF v nemeckom Ludwigshafene v septembri 1921. Zomrelo pri ňom 561 ľudí. Holzhauser povedal, že tam vybuchla asi desatina uskladneného množstva, 450 ton, a výsledkom bol stometrový kráter hlboký 19 metrov. "V podstate to, čo je teraz vidieť na fotografiách z Bejrútu. To znamená, aj ak by to nebouchlo kompletne, tak napríklad aj pätina toho je schopná urobiť takú 'paseku'," povedal Holzhauser. "Ak by vybuchlo všetko, tisíce ton, tak je sila výbuchu v podstate porovnateľná s malou atómovou bombou. Teda tou prvou, ktorá bola v Hirošime," upozornil vedec.

Zároveň zdôraznil, že ak je látka v podobe, v ktorej sa používa ako hnojivo, tak je viacmenej bezpečná. "Priviezť ju k explózii je extrémne ťažké. A aj keď sa sama používa ako priemyselná trhavina, tak ako všetky tieto trhaviny musia spĺňať podmienku, že za bežnej manipulácie sú v podstate úplne bezpečné," povedal Holzhauser. "Ani tým, keď ju hodíte do ohňa, buchnete do nich kladivom alebo sa ich snažíte zapáliť, tak nevybuchnú. Najskôr ju musíte iniciovať, priviesť k výbuchu. Čo sa robí spravidla tak, že na nejakom mieste urobíte malú explóziu pomocou rozbušky a výbuch sa prenesie na hlavnej trhavinu, "opísal vedec. Podľa neho problém u niektorých látok nastáva vo chvíli, keď sú niečím znečistené. "Ak je tento dusičnan čistý, tak sa nejako chová, ale ak sa zmieša s malým percentom organických látok, čo sa robí práve, keď sa používa ako trhavina, tak je potom jednoducho oveľa ľahšie ho priviesť k výbuchu," konštatoval chemik.

"Čo nemôžeme predvídať a asi to nikdy nezistíme presne, je, čo sa vlastne na konkrétnom mieste, kde výbuch začal, stalo. Ak je domnienka, že sa zváralo, tak mohol vzniknúť požiar a aj samotný požiar vo svojom centre môže mať mimoriadne extrémne podmienky. Ak sa prenesú do skladu s takou potenciálnou trhavinou, tak explózia môže nastať. A bohužiaľ sa to z času na čas stáva," povedal vedec.

K podobe výbuchu uviedol, že ak vybuchne samotný dusičnan amónny ako čistá látka, tak vzniká len vodná para, dusík, kyslík, a ak je prítomné organické palivo tak prípadne oxid uhličitý, teda bezfarebné látky.

"Ak bol vidieť nejaký oranžový stĺpec, tak to nie je dôkaz toho, že tam bol dusičnan amónny, ale podľa všetkého výbuch jednoducho spôsobil buď to, že vyniesol do vzduchu niečo, v tých skladoch zároveň bolo, alebo to, s čím to buchlo pohromade. čo mohla byť nejaká organická látka z požiaru, ktorá sa tam dostala - ale teraz naozaj fabulujem," uzavrel vedec.Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo musela minulý týždeň opustiť svoj domov kvôli vyhrážkam, ktoré polícia považovala za závažné.

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Publicista Michal Havran už nie je obvinený za článok s názvom Pošlite Kuffu do cirkusu, ktorý vyšiel v júni 2018 v denníku SME. Trestné oznámenie podala advokátska kancelária Jána Čarnogurského mladšieho.

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

České vydavateľstvo Economia sľúbilo vznikajúcemu nezávislému maďarskému spravodajskému webu Telex.hu dar vo výške 200.000 eur. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Predseda Sme rodina Boris Kollár dnes zvolal tlačovú besedu, kde sa vyjadroval k piatkovému stretnutiu so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Tohtoročný 72. ročník amerických televíznych cien Emmy, ktorý sa kvôli pandémiu COVID-19 uskutočnil bez osobnej účasti divákov aj bez červeného koberca, ovládol americký seriál Watchmen (Strážcovia) s 11 výhrami, vrátane ceny za najlepšiu minisériu.

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Zomrel autor knižnej predlohy Forresta Gumpa, bol aj novinárom (FOTO)

Vo veku 77 rokov zomrel americký spisovateľ Winston Groom, autor knižnej predlohy oceňovaného filmu Forrest Gump.

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

Jarná kampaň 365 banky, v ktorej využila nový marketingový prístup, tzv. „crowdvertising“, a vyzvala ľudí, aby jej natočili spoty z pohodlia svojej obývačky, zabodovala.

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Rádio Slovensko sa od pondelka 21. septembra v publicistickej relácii Kontakty bude v dvojtýždňovej periodicite venovať otázkam života rómskej národnostnej menšiny.

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa od nedele v Spojených štátoch zablokuje možnosť sťahovať aplikácie TikTok a WeChat, ktoré sú v čínskom vlastníctve.

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Zdravotný stav ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa ďalej zlepšuje, aj keď pomaly. Kritik ruského prezidenta Vladimira Putina o tom dnes sám informoval na sociálnej sieti Instagram, kde tiež zverejnil svoju fotografiu z prechádzky po schodisku.

Najčítanejšie