Nemeckým slovom roka 2015 sa stal výraz utečenci

Nemeckým slovom roka 2015 sa stal výraz utečenci (Flüchtlinge). Slovo ovládlo verejnú diskusiu v krajine a symbolizuje najvýznamnejšie spoločenské témy, ktorým sa Nemecko tento rok zaoberalo. Dnes to v tlačovej správe oznámila Spoločnosť pre nemecký jazyk (GfdS), ktorá slovo roka pravidelne vyberá.

Podľa GfdS výraz utečenci vystihuje to, o čom sa v Nemecku najviac hovorilo, navyše je ale zaujímavý aj z pohľadu slovotvorby. "Je vytvorené zo slovesa utekať a z koncovky -ling, ktoré označuje osobu, ktorá je charakterizovaná určitou vlastnosťou. Jazykovo citlivým ušiam tak znie slovo utečenec pohŕdavo," uviedla spoločnosť. Upozornila, že rovnakým spôsobom sú vytvorené negatívne vnímaná slová ako votrelec (Eindringling) alebo zbohatlík (Emporkömmling), prípadne aj slová označujúce niekoho, kto vyžaduje starostlivosť, ako sirota (Findling) a chránenec (Schützling).

Na druhé miesto zaradila GfdS francúzsky výraz Je suis Charlie (Som Charlie), ktorým ľudia po celom svete vyjadrovali solidaritu po januárovom teroristickom útoku na redakciu parížskeho satirického časopisu Charlie Hebdo. Tretie miesto získal výraz Grexit hojne používaný v prvej polovici roka, keď hrozil odchod Grécka z eurozóny.

Do prvej desiatky vybraných slov sa dostali aj termíny spojené s niekoľkými škandály v Nemecku. Je medzi nimi spojenie podvodný motor (Mogel-Motor) označujúci motory niektorých áut automobilky Volkswagen vybavené softvérom umožňujúcim manipuláciu s údajmi o emisiách oxidov dusíka. Vo výbere je tiež spojenie švindlování majstrovstvá sveta (Schummel-WM), ktorý odkazuje na podozrenie, že Nemecku pomohla k získaniu usporiadateľstvo futbalových majstrovstiev sveta v roku 2006 korupcie.

Slovo roka bolo v Nemecku prvýkrát vyhlásený v roku 1972 a od roku 1978 sa vyberá pravidelne. Vlani sa na prvé miesto dostal výraz svetelná hranice (Lichtgrenze). Tak bola pomenovaná svetelná inštalácia v Berlíne, ktorá vznikla pri príležitosti 25. výročia pádu Berlínskeho múru a pripomínala niekdajšiu rozdelenie mesta.