Svetové médiá: Ficova ponuka je zlý vtip, Fico stratil kontakt s realitou Reprofoto TA3

Svetové médiá: Ficova ponuka je zlý vtip, Fico stratil kontakt s realitou

15.03.2018 12:13 | Tlač | ČTK

O ponuke slovenských premiéra Roberta Fica rezignovať informovala väčšina európskych denníkov.

 

Nemecký denník Die Welt stredajšie Ficovo oznámenie, že za určitých podmienok podá demisiu, označil za "zlý vtip".

Die Welt k situácii napísal: "Znelo to, ako by Fico skutočne vyvodil dôsledky z politickej krízy, v ktorej jeho krajina po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírová väzí. Pri bližšom pohľade je ale jasné: Ficovo oznámenia je len zlý vtip." Ak by prezident Andrej Kiska vyhovel premiérovým podmienkam, znamenalo by to, "že (takmer) všetko zostane po starom". Miesto, aby prevzal zodpovednosť, snaží sa ju Fico podľa nemeckého denníka presunúť na prezidenta.

Ficov "šachový ťah" je podľa Die Welt jeho poslednou nádejou. Keby totiž jeho strana Smer-SD vládla ďalej až do roku 2020, mohla by nad ním držať ochrannú ruku. Ficovi teraz ide o viac než o jeho úrad. "Ide mu o jeho reputáciu - a v neposlednom rade aj o jeho budúcnosť," napísal Die Welt v komentári.

Podrobnosti: Fico: Som pripravený podať demisiu

Demonštranti v uliciach slovenských miest sa totiž chcú vysporiadať s minulosťou, požadujú nezávislé vyšetrovanie a tresty. "Robert Fico tomu chce všetkou silou, ktorá mu ešte zostala, zabrániť," dodal nemecký denník.

Podľa britského serveru The Telegraph protivládne protesty na Slovensku pripomínajú zamatovú revolúciu z roku 1989, ktorá ukončila éru komunizmu v Československu.

"Fico bojuje o politické prežitie. Sú tu paralely so zamatovou revolúciou. Súčasná vláda úplne stratila kontakt s realitou rovnako ako komunistický režim nepochopil, čo sa dialo v roku 1989," citoval britský server politologičku Soňu Szomolányiovu z Univerzity Komenského v Bratislave.

Britský server pripomína, že slovenská vláda funguje v krízovom režime od februárových vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. The Telegraph ďalej poukázal na Ficovo dlhé pôsobenie v politike v čase stabilnej ekonomickej situácie a očakávaného štvorpercentného hospodárskeho rastu v tomto roku.

Denník The Guardian upozornil, že malá koaličná strana Most-Híd tlačí na predčasné voľby. Fico to ale zatiaľ odmietal s tým, že ak sa dostane k moci súčasná opozícia, nastane chaos.

pošli na vybrali.sme.sk


Volebné štúdia v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

1. Volebné štúdia v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

Prvé povolebné diskusie po voľbách do Európskeho parlamentu nie sú v sobotu, ako tradične po rôznych voľbách, ale až v nedeľu, keď sa končia voľby vo všetkých štátoch EU.

Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

2. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

3. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

4. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

5. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

6. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

7. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

8. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

9. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

10. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

Najčítanejšie