Svetové médiá: Ficova ponuka je zlý vtip, Fico stratil kontakt s realitou Reprofoto TA3

Svetové médiá: Ficova ponuka je zlý vtip, Fico stratil kontakt s realitou

15.03.2018 12:13 | Tlač | ČTK

O ponuke slovenských premiéra Roberta Fica rezignovať informovala väčšina európskych denníkov.

 

Nemecký denník Die Welt stredajšie Ficovo oznámenie, že za určitých podmienok podá demisiu, označil za "zlý vtip".

Die Welt k situácii napísal: "Znelo to, ako by Fico skutočne vyvodil dôsledky z politickej krízy, v ktorej jeho krajina po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírová väzí. Pri bližšom pohľade je ale jasné: Ficovo oznámenia je len zlý vtip." Ak by prezident Andrej Kiska vyhovel premiérovým podmienkam, znamenalo by to, "že (takmer) všetko zostane po starom". Miesto, aby prevzal zodpovednosť, snaží sa ju Fico podľa nemeckého denníka presunúť na prezidenta.

Ficov "šachový ťah" je podľa Die Welt jeho poslednou nádejou. Keby totiž jeho strana Smer-SD vládla ďalej až do roku 2020, mohla by nad ním držať ochrannú ruku. Ficovi teraz ide o viac než o jeho úrad. "Ide mu o jeho reputáciu - a v neposlednom rade aj o jeho budúcnosť," napísal Die Welt v komentári.

Podrobnosti: Fico: Som pripravený podať demisiu

Demonštranti v uliciach slovenských miest sa totiž chcú vysporiadať s minulosťou, požadujú nezávislé vyšetrovanie a tresty. "Robert Fico tomu chce všetkou silou, ktorá mu ešte zostala, zabrániť," dodal nemecký denník.

Podľa britského serveru The Telegraph protivládne protesty na Slovensku pripomínajú zamatovú revolúciu z roku 1989, ktorá ukončila éru komunizmu v Československu.

"Fico bojuje o politické prežitie. Sú tu paralely so zamatovou revolúciou. Súčasná vláda úplne stratila kontakt s realitou rovnako ako komunistický režim nepochopil, čo sa dialo v roku 1989," citoval britský server politologičku Soňu Szomolányiovu z Univerzity Komenského v Bratislave.

Britský server pripomína, že slovenská vláda funguje v krízovom režime od februárových vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. The Telegraph ďalej poukázal na Ficovo dlhé pôsobenie v politike v čase stabilnej ekonomickej situácie a očakávaného štvorpercentného hospodárskeho rastu v tomto roku.

Denník The Guardian upozornil, že malá koaličná strana Most-Híd tlačí na predčasné voľby. Fico to ale zatiaľ odmietal s tým, že ak sa dostane k moci súčasná opozícia, nastane chaos.

pošli na vybrali.sme.sk


Šefčovič sa už v prvej televíznej debate vymedzil voči Čaputovej (VIDEO)

1. Šefčovič sa už v prvej televíznej debate vymedzil voči Čaputovej (VIDEO)

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič sa už v prvej televíznej debate po sobotňajšom prvom kole volieb prezidenta vymedzil voči právničke Zuzane Čaputovej, s ktorou bude 30. marca súperiť o hlasy voličov v druhom kole volieb.

V nedeľu budú viaceré televízne diskusie s dvomi úspešnými kandidátmi

2. V nedeľu budú viaceré televízne diskusie s dvomi úspešnými kandidátmi

V nedeľu ráno pokračujú televízie ale aj vieceré spravodajské médiá so špeciálnym vysielaním k prezidentským voľbám.

Denník SME musel vysvetľovať, prečo mal na titulke chybný volebný lístok

3. Denník SME musel vysvetľovať, prečo mal na titulke chybný volebný lístok

Dnes, v deň volieb, denník SME na titulnej strane tlačeného vydania uverejnil ilustračný volebný lístok, ktorý sa nezhodoval s originálnym volebným lístkom.

Louis Vuitton sťahuje letné modely pripomínajúce Michaela Jacksona (VIDEO)

4. Louis Vuitton sťahuje letné modely pripomínajúce Michaela Jacksona (VIDEO)

Francúzska módna značka Louis Vuitton stiahne zo svojej letnej pánskej kolekcie všetky modely, ktoré mali byť poctou zosnulému popovému spevákovi Michaelovi Jacsonovi.

Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára

5. Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára

Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára Tomasza Surdela, ktorý udalosti v juhoamerickej krajine monitoruje pre denník Gazeta Wyborcza.

Minister vyzýva sociálne siete, aby dôraznejšie mazali radikálne príspevky

6. Minister vyzýva sociálne siete, aby dôraznejšie mazali radikálne príspevky

Spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete musia dôraznejšie odstraňovať príspevky, ktoré šíria radikálne a násilnícke myšlienky.

Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom

7. Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom

 Anticenu Bludný balvan, kterou za matení veřejnosti a pavědu uděluje Český klub skeptiků Sisyfos, získali za loňský rok politici.

Médiá chystajú počas volebnej noci špeciálne vysielanie, prinášame prehľad

8. Médiá chystajú počas volebnej noci špeciálne vysielanie, prinášame prehľad

Prezidentské voľby sú jednou z hlavných politických udalostí roka. Televízie, rádiá ale aj spravodajské weby chystajú špeciálne spravodajstvo a volebné štúdiá.

Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon

9. Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon

V stredu večer pár hodín pred začiatkom moratória pred prezidentskými voľbami vystúpil premiér Peter Pellegrini v RTVS s mimoriadnym prejavom.

Spolumajiteľ Penty poprel komunikáciu s Kočnerom o príprave vraždy

10. Spolumajiteľ Penty poprel komunikáciu s Kočnerom o príprave vraždy

Spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák dnes odmietol informácie, že zhruba mesiac pred minuloročnou vraždou novinára Jána Kuciaka mu kontroverzný podnikateľ Marian Kočner písal o príprave likvidácie nemenovanej osoby. Kočnera polícia obvinila z objednania Kuciakovej vraždy, už skôr boli v kauze obvinené iné štyri osoby.

Najčítanejšie