OSN požaduje medzinárodné vyšetrenie vraždy novinára Chášukdžího Foto: Twitter

OSN požaduje medzinárodné vyšetrenie vraždy novinára Chášukdžího

30.10.2018 23:55 | Tlač | ČTK

Prokurátor Saudskej Arábie v utorok navštívil konzulát svojej krajiny v Istanbule, kde bol naposledy videní novinár Džamál Chášukdží.

 

Prokurátor je v Turecku od nedele a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ho vyzval, aby sa nesnažil pri vyšetrovaní vraždy niektorých ľudí kryť. Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová vyhlásila, že by sa vyšetrovanie vraždy mali zúčastniť aj medzinárodní experti.

Chášukdží bol naposledy videný 2. októbra pri vstupe na konzulát v Istanbule. Saudská Arábia až po viac ako štrnástich dňoch priznala, že bol zavraždený. V súvislosti s vraždou zatkla 18 ľudí, ale chce ich súdiť v Saudskej Arábii, zatiaľ čo Turecko žiada o ich vydanie.

Erdogan prokurátora vyzval, aby zistil, kto dal k vražde príkaz, a nesnažil sa kryť vinu niektorých ľudí. Turecký náprotivok, povedal, že by podozriví mali byť vydaní na súd do Turecka.

Bacheletová vyzvala k medzinárodnému vyšetrenie prípadu. Nezávislí vyšetrovatelia by podľa nej mali mať prístup k dôkazom a svedkom. Saudská Arábia má podľa nej tiež povedať, kde je novinárovo telo, ktorá sa dosiaľ nenašlo. Vraždu Bacheletová označila za "šokujúci a neospravedlniteľný zločin".

Bývalá poradkyňa pre národnú bezpečnosť v administratívy Baracka Obamu Susan Riceová ku kauze v denníku The New York Times napísala, že táto "odporná vražda vyvoláva otázku, ktorej sa chce súčasná administratíva Donalda Trumpa vyhnúť. Totiž, či Spojené štáty môžu pokračovať v spolupráci so saudským korunným princom Muhammadom bin Salmanom". V komande, ktoré bolo na konzuláte v rovnakej dobe ako Chášukdží, boli aj členovia princovej bezpečnostnej služby a Turecko od začiatku poukazuje na to, že toto komando novinára zabilo a išlo podľa príkazov z najvyšších miest v Rijáde.

pošli na vybrali.sme.sk


MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

1. MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie, v ktorom sa „striktne ohradzuje voči vyjadreniam poslanca SNS Jaroslava Pašku."

Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

2. Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

Múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime požiadalo návštevníkov, aby prestali pózovať na koľajniciach vedúcich do niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka.

Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

3. Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

Staré mobilné telefóny nepatria do smetného koša. Vďaka pretrvávajúcemu technologickému boomu sa mobily stali našou nevyhnutnou súčasťou a fungovanie bez nich si už nevieme predstaviť.

Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

4. Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

Robert Fico dnes zvolal tlačovú besedu, na to, aby vynadal novinárom a oznámil im, že sa k ním bude chovať ešte horšie, ako sa chová.

Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

5. Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

Neoverené informácie, konšpirácie, falošné fotky, strašenie či chýbajúci autor. To sú časté manipulácie dezinformačných webov. Pomôcť odhaliť ich má prvý facebookový chatbot menom Checkbot.

Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

6. Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

Prípad rodičky, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela, minulý rok otriasol Slovenskom a venovali sa mu viaceré médiá. Markíza na prípad upozornila vo viacerých reportážach – v Televíznych novinách aj v relácii Reflex.

Podľa stávkových kancelárií je jasnou favoritkou volieb Čaputová

7. Podľa stávkových kancelárií je jasnou favoritkou volieb Čaputová

Pred rozhodujúcim druhým kolom volieb prezidenta je podľa stávkových kancelárií jasnou favoritkou na výhru Zuzana Čaputová, ktorá minulý víkend presvedčivo vyhrala prvé kolo hlasovania.

EK udelila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur kvôli internetovej reklame

8. EK udelila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur kvôli internetovej reklame

Americký internetový gigant Google dostal už tretiu pokutu od Európskej komisie za zneužívanie svojho postavenia na trhu.

Slovenská a česká Wikipédia vo štvrtok na protest nebudú dostupné

9. Slovenská a česká Wikipédia vo štvrtok na protest nebudú dostupné

Vo štvrtok 21. marca 2019 nebude slovenská Wikipédia 24 hodín dostupná na protest voči návrhu smernice Európskeho parlamentu a rady o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu.

Skupina Poštovej banky, popri investíciám do modernizácie, zvýšila zisk aj výnosy

10. Skupina Poštovej banky, popri investíciám do modernizácie, zvýšila zisk aj výnosy

Skupina Poštovej banky zvýšila v roku 2018 celkový konsolidovaný čistý zisk o 6,4 milióna eur na 54,3 milióna eur. Vyplýva to z dnes zverejnenej konsolidovanej účtovnej závierky skupiny.

Najčítanejšie