Útoky Tibora Gašpara na novinárov odsúdilo aj Európske centrum pre slobodu tlače a médií Foto: FB T. Gašpar

Útoky Tibora Gašpara na novinárov odsúdilo aj Európske centrum pre slobodu tlače a médií

22.09.2019 21:10 | Tlač | mk

Sponzorované statusy útočiace na novinárov, ktoré zverejňuje bývalý policajný prezident Tibor Gašpar na facebooku, si všimli medzinárodné novinárske organizácie Európske centrum pre slobodu tlače a médií a organizácia Reportéri bez hraníc.

Gašpar vo svojich statusoch očierňoval novinárov, ktorí o ňom informovali, šéfredaktora Aktuality.sk Petra Bárdyho, redaktora Aktuality.sk Martina Turčeka, Moniku Tódovú z Denníka N a Janu Šimíčkovú z týždenníka Plus 7 dní. Obviňuje ich z klamstva, prirovnáva k ŠtB a v duchu konšpirácií ich spája s Georgom Sorosom. „Namiesto ŠTB tu máme niektorých novinárov z portálov ako Denník N, Aktulality.sk, Pluska, či SME, ktorým sekundujú opoziční politici, neschopní presvedčiť občanov tejto krajiny svojím programom o ich spôsobilosti vládnuť. Rozhodli sa ovládať a manipulovať verejnú mienku praktikami podobnými minulosti. Denne ponúkajú verejnosti neoverené, neúplné a často nepravdivé informácie cez svoje články a komentáre. Sú politici, ktorí na túto činnosť zneužívajú tlačové brífingy priamo na pôde Národnej rady,“ napísal Gašpar.

Gašpar sa pustil aj do právnych zástupcov rodín zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Odporúčame aj: Tibor Gašpar na webe Hlavné správy útočí na redaktorku Denníka N, Plus 7 dní aj na Andreja Kisku

„Správanie bývalého policajného prezidenta Gašpara je neakceptovateľné. Nielenže robí ohováračskú kampaň proti novinárom a vyhráža sa im právnymi krokmi, ale snaží sa aj sabotovať vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ povedala Pauline Adès-Mével z organizácie Reportéri bez hraníc. „Namiesto podporovania svojich bývalých kolegov podal trestné oznámenie na hlavného vyšetrovateľa za údajné nezákonné konanie. Tibor Gašpar musí ukončiť tieto útoky na novinárov, advokátov rodín Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a na policajtov, ktorí vraždu vyšetrujú,“ dodala vysoká predstaviteľka Reportérov bez hraníc.

„Gašparova ohováračská kampaň proti šéfredaktorovi Petrovi Bárdymu a ostatným novinárom je nebezpečná a musí sa okamžite skončiť. Takéto správanie zvyšuje riziko hrozieb a násilia proti Bárdymu, Tódovej a ďalším novinárom,“ povedala Flutura Kusari z Európskeho centra pre slobodu tlače a médií. „Vyzývame slovenských predstaviteľov na ochranu novinárov a na umožnenie prostredia, v ktorom môžu novinári vykonávať svoje právo slobody prejavu. Situáciu na Slovensku budeme pozorne sledovať,“ dodala.

Tibor Gašpar odišiel z postu policajného prezidenta po tlaku ulice po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Šéf spravodajskej jednotky finančnej polície povedal, že mal pred vraždou údajne lustrovať Jána Kuciaka práve na pokyn Tibora Gašpara.

 Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Technologickí giganti Apple a Google vo štvrtok odstránili úspešnú hru Fortnite zo svojich ponúk mobilných aplikácií kvôli aktualizácii, ktorá údajne porušuje ich pravidlá o platbách vnútri aplikácií. Herné štúdio Epic Games reagovalo podaním žalôb proti obom spoločnostiam, ktoré obviňuje z monopolistického správania. Informovala o tom agentúra Reuters.

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Najčítanejšie