Jozef Kuciak: Už zajtra začne boj s čistým zlom Foto: Aktuality

Jozef Kuciak: Už zajtra začne boj s čistým zlom

12.01.2020 19:44 | Tlač | ČTK, mk

„Nedokážem moc dobre popísať, čo sa v nás odohráva. Sme jednoduchí ľudia z dedín a nikdy sme sa o nič nesúdili. Proti nám stojí skupina, ktorá nemala žiadne morálne zábrany kradnúť, vyhrážať sa, zarábať vraždami...,“ napísal na facebooku Jozef Kuciak, brat zavraždeného novinára.

V pondelok začne hlavné pojednávanie so štyrmi obžalovanými z vraždy jeho brata novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela aj novinárova priateľka Martina Kušnírová. Štvorici podozrivých hrozí v prípade preukázania viny doživotie. Medzi obžalovanými je aj Marian Kočner, ktorý si podľa prokuratúry vraždu objednal.

Objednávku vraždy odovzdala Kočnerova známa Alena Zsuzsová podľa prokuratúry Zoltánovi Andruskóovi, ktorý najal bývalého policajného vyšetrovateľa Tomáša Szabóa, ktorý spolupracoval s bývalým vojakom Miroslavom Marčekom. Polícia pôvodne ako vraha označila Szabóa, neskôr sa k streľbe priznal Marček. Ten predtým v prípade vystupoval ako vrahov vodič. Podľa obžaloby Zsuzsová sľúbila Andruskóovi za sprostredkovanie vraždy odpustenie dlhu vo výške 20.000 eur a odmenu ďalších 50.000 eur, z ktorej Andruskó časť použil na vyplatenie nájomných vrahov.

Odporúčame aj: Na proces vraždy sa akreditovalo 95 novinárov, médiá chystajú špeciálne správy

Prípad prejedná Špecializovaný trestný súd so sídlom v Pezinku, ktorý v decembri prijal obžalobu voči spomínanej štvorici, ktorá vtedy pri predbežnom prejednaní obžaloby zhodne odmietla možnosť uzavrieť s prokurátorom dohodu o vine a treste. Tá by im výmenou za priznanie umožnila uložiť nižší trest ako v bežnom procese.

Proces je naplánovaný zatiaľ na deväť dní a potom má pokračovať vo februári.

Po prečítaní obžaloby dostanú Kočner, Zsuzsová, Marček a Szabó priestor, aby sa k nej vyjadrili a súd ich vypočuje. Nasledovať budú výsluchy pozostalých po Kušnírovej, Kuciakovi a podnikateľovi Molnárovi.

"Je pravdepodobné, že ešte tento týždeň začnú vypovedať aj prví svedkovia. Prokurátor navrhuje vypočuť 24 svedkov, ide o Kuciakových kolegov z redakcie Aktuality.sk, ale aj členov komanda, ktorému Kočner platil za sledovanie novinárov vrátane Kuciaka," píše denník SME, podľa ktorého vypovedať príde aj spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák, s ktorým si Kočner písal, že pracuje na „odjebaní čuráka“. Haščák odmieta, že by išlo o Kuciaka, podľa neho išlo o šéfa vyšetrovacieho tímu Gorila.

A prokurátor chce vypočuť aj podnikateľa Norberta Bödöra, blízkeho vládnemu Smeru. Je to syn majiteľa SBS Bonul, ktorá má mnoho štátnych zákaziek.

Na konci minulého roka súd schválil dohodu prokurátora s piatym obvineným v kauze, na základe ktorej si Andruskó odpyká vo väzení 15 rokov.
Obžaloba sa okrem vraždy novinára Kuciaka a jeho partnerky týka aj vraždy podnikateľa Petra Molnára z roku 2016, z ktorej sú podozriví Szabó a Marček.

Kuciak bol spolu so svojou partnerkou zastrelený vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača neďaleko Trnavy. Vražda vyvolala v demonštrácie aj politickú krízu, ktorá vyvrcholila demisiou premiéra Fica.RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončení program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie