Jozef Kuciak: Už zajtra začne boj s čistým zlom Foto: Aktuality

Jozef Kuciak: Už zajtra začne boj s čistým zlom

12.01.2020 19:44 | Tlač | ČTK, mk

„Nedokážem moc dobre popísať, čo sa v nás odohráva. Sme jednoduchí ľudia z dedín a nikdy sme sa o nič nesúdili. Proti nám stojí skupina, ktorá nemala žiadne morálne zábrany kradnúť, vyhrážať sa, zarábať vraždami...,“ napísal na facebooku Jozef Kuciak, brat zavraždeného novinára.

V pondelok začne hlavné pojednávanie so štyrmi obžalovanými z vraždy jeho brata novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela aj novinárova priateľka Martina Kušnírová. Štvorici podozrivých hrozí v prípade preukázania viny doživotie. Medzi obžalovanými je aj Marian Kočner, ktorý si podľa prokuratúry vraždu objednal.

Objednávku vraždy odovzdala Kočnerova známa Alena Zsuzsová podľa prokuratúry Zoltánovi Andruskóovi, ktorý najal bývalého policajného vyšetrovateľa Tomáša Szabóa, ktorý spolupracoval s bývalým vojakom Miroslavom Marčekom. Polícia pôvodne ako vraha označila Szabóa, neskôr sa k streľbe priznal Marček. Ten predtým v prípade vystupoval ako vrahov vodič. Podľa obžaloby Zsuzsová sľúbila Andruskóovi za sprostredkovanie vraždy odpustenie dlhu vo výške 20.000 eur a odmenu ďalších 50.000 eur, z ktorej Andruskó časť použil na vyplatenie nájomných vrahov.

Odporúčame aj: Na proces vraždy sa akreditovalo 95 novinárov, médiá chystajú špeciálne správy

Prípad prejedná Špecializovaný trestný súd so sídlom v Pezinku, ktorý v decembri prijal obžalobu voči spomínanej štvorici, ktorá vtedy pri predbežnom prejednaní obžaloby zhodne odmietla možnosť uzavrieť s prokurátorom dohodu o vine a treste. Tá by im výmenou za priznanie umožnila uložiť nižší trest ako v bežnom procese.

Proces je naplánovaný zatiaľ na deväť dní a potom má pokračovať vo februári.

Po prečítaní obžaloby dostanú Kočner, Zsuzsová, Marček a Szabó priestor, aby sa k nej vyjadrili a súd ich vypočuje. Nasledovať budú výsluchy pozostalých po Kušnírovej, Kuciakovi a podnikateľovi Molnárovi.

"Je pravdepodobné, že ešte tento týždeň začnú vypovedať aj prví svedkovia. Prokurátor navrhuje vypočuť 24 svedkov, ide o Kuciakových kolegov z redakcie Aktuality.sk, ale aj členov komanda, ktorému Kočner platil za sledovanie novinárov vrátane Kuciaka," píše denník SME, podľa ktorého vypovedať príde aj spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák, s ktorým si Kočner písal, že pracuje na „odjebaní čuráka“. Haščák odmieta, že by išlo o Kuciaka, podľa neho išlo o šéfa vyšetrovacieho tímu Gorila.

A prokurátor chce vypočuť aj podnikateľa Norberta Bödöra, blízkeho vládnemu Smeru. Je to syn majiteľa SBS Bonul, ktorá má mnoho štátnych zákaziek.

Na konci minulého roka súd schválil dohodu prokurátora s piatym obvineným v kauze, na základe ktorej si Andruskó odpyká vo väzení 15 rokov.
Obžaloba sa okrem vraždy novinára Kuciaka a jeho partnerky týka aj vraždy podnikateľa Petra Molnára z roku 2016, z ktorej sú podozriví Szabó a Marček.

Kuciak bol spolu so svojou partnerkou zastrelený vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača neďaleko Trnavy. Vražda vyvolala v demonštrácie aj politickú krízu, ktorá vyvrcholila demisiou premiéra Fica.

pošli na vybrali.sme.sk


Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Študent Fakulty aplikovaných vied Západočeskej univerzity (ZČU) Lukáš Picek sa podieľal na vývoji mobilnej aplikácie Svampeatlas, ktorá vie rozpoznávať huby, mapovať ich a zdieľať súradnice s ostatnými užívateľmi. Aplikácia je výstupom rovnomenného projektu s dánskymi kolegami z kodanskej univerzity, dokáže rozpoznať 1400 druhov húb.

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt zverejnili vyhlásenie, v ktorom reagujú na prejav predsedu Smeru Roberta Fica na dnešnej programovej konferencii strany. 

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

O manželke britského princa Harryho Meghan vychádzalo dvakrát viac negatívnych článkov než pozitívnych.

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Veliteľ maltskej polícii Lawrence Cutajar v piatok podal demisiu v súvislosti s prípadom zavraždenia novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017.

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Tajný život Salvadora Dalího vyšla v roku 1942 vo francúzštine, potom ju preložili do angličtiny. Dalí knihu napísal tak ako maľoval – veľmi podrobne, metodicky vrstvil slová jedno na druhé, tretie vedľa štvrtého. Je to kniha plná fantázie, humoru, narcistických i sadistických priznaní.

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Stalo sa už akousi „tradíciou“, že si s vykročením do nového roka dávame novoročné predsavzatia. Niektorí len preto, aby reč nestála. Iní s dobrým úmyslom, ale bez následných činov. Sú aj takí, ktorí neostanú len pri prázdnych slovách, no a oproti týmto všetkým sú tí, ktorí si predsavzatia vôbec nedajú. Možno preventívne, aby sa do nich niekto nemohol „obuť“, že ich nesplnili.

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Do jubilejného 10. ročníka súťaže najlepších PR projektov na Slovensku PROKOP 2019 agentúry a zadávatelia registrovali historicky najvyšší počet prác - 128 projektov. Vo štvrtok zasadala porota a vybrala projekty, ktoré postúpili na shortlist v 12 kategóriách.

Najčítanejšie