Na proces vraždy sa akreditovalo 95 novinárov, médiá chystajú špeciálne správy Reprofoto Markíza

Na proces vraždy sa akreditovalo 95 novinárov, médiá chystajú špeciálne správy

12.01.2020 21:26 | Tlač | mk

V pondelok začne hlavné pojednávanie so štyrmi obžalovanými z vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vypovedať budú obžalovaní, vrátane objednávateľa vraždy Mariana Kočnera, ale aj Jaroslav Haščák, Norbert Bödör,či Peter Tóth. Proces budú sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia.

 Záujem novinárov a verejnosti o proces je obrovský. Prípad prejedná Špecializovaný trestný súd so sídlom v Pezinku, kde naň vyčlenili najväčšiu pojednávaciu miestnosť, ktorá má 120 miest.
„Kapacita je plne obsadená, súd má voľné miesta, ktoré sú vyhradené len pre blízkych príbuzných,“ povedala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková pre denník SME. Ako dodala, akreditovaných je približne 95 novinárov z toho štyridsať zo zahraničia - najmä z Česka, Nemecka, Poľska, ale aj balkánskej televízie, britskej agentúry, prídu aj zástupcovia francúzskych a amerických médií.

V niektorých redakciách budú pokrývať proces viacčlenné redakčné tímy či televízne štáby. „Pripravujeme živé vstupy do Telerána, na Facebook Televízne noviny TV Markíza aj na webe tvnoviny.sk. Nenechajte si tiež ujsť večerné spravodajstvo,“ avizuje napríklad televízia Markíza. Viaceré spravodajské weby budú prinášať proces minútu po minúte.

Odporúčame aj: Jozef Kuciak: Už zajtra začne boj s čistým zlom

Proces sa začína o deviatej hodine. Má svoje pravidlá. „Do pojednávacej miestnosti vstupujú najskôr členovia senátu, neskôr rodiny zavraždených, ich splnomocnenci, prokurátori a advokáti obžalovaných. Až potom sú na rade novinári. Tesne pred začiatkom privedú obžalovaných. Alenu Zsuzsovú bude sprevádzať minimálne jedna príslušníčka zboru väzenskej stráže. Práve to je moment, keď obžalovaných môžeme fotografovať a snímať. Nakrúcať sudcov je prísne zakázané. Chráni ich zákon,“ povedala redaktorka Markízy.

Keď predsedníčka senátu oficiálne vyhlási, že otvára pojednávanie, v tom momente už nakrúcať nemôžu. Je však povolené zachytávať zvuk, no nie vysielať priamy prenos.

Denník SME a ďalšie médiá požiadali o súhlas so živým zvukovým prenosom z hlavného pojednávania, ale sudkyňa odkázala, že súhlas neudelí. Definitívne rozhodnutie bude podľa SME známe na začiatku pojednávania.

Televízia JOJ zverejnila pravdepodobný plán výsluchov s tým, kto kedy príde vypovedať:

• 13. 1. 2020: Silvia Molnárová (sestra zavraždeného podnikateľa Molnára), Viktória Langerová (matka jeho dieťaťa)
• 14. 1. 2020: sedem svedkov, medzi nimi aj odsúdený sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó, rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Kuciakovi súrodenci
• 15. 1. 2020: Kočnerov niekdajší dôverník, bývalý novinár a bývalý príslušník SIS Peter Tóth, ktorý vypovedal, že Norbert Bödör spolufinancoval sledovanie novinárov. Fotky zo sledovania poslúžili vrahom pri plánovaní zločinu, zistila polícia. Miroslav Kriak, ktorý viedol komando, ktoré pre Kočnera sledovalo novinárov
• 20. 1. 2020: šesť svedkov, medzi nimi aj Jaroslav Haščák (Penta), Norbert Bödör (Kočnerov kamarát, syn majiteľa SBS Bonul), Andrej Tóth (manažér golfového ihriska Báč, kde vídaval Kočnera so Zsuzsovou)
• 21. 1. 2020: kolegovia Jána Kuciaka z redakcie Aktuality.sk
• 3. 2. 2020: prví znalci

Na pojednávaní bude aj rodina zavraždených. „Neviem ako zvládneme, posadiť sa na lavicu svedka, je to veľmi psychicky náročné a ešte v miestnosti s vrahmi,“ napísal na facebooku Jozef Kuciak, brat zavraždeného novinára. „Preto chcem aj poprosiť novinárov, aby sa k rodičom aj Zlatke správali ohľaduplne a nenásobili im stres. Pokúsime sa stihnúť, koľko budeme vládať, pretože veľa z vás už je našimi kamarátmi a tým, že sa novinári aj ľudia zaujímali, nezostali sme samy a máme nádej v spravodlivosť aj v súboji s mocou peňazí. Je to o nás všetkých. Budeme bojovať.“Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Najčítanejšie