Na proces vraždy sa akreditovalo 95 novinárov, médiá chystajú špeciálne správy Reprofoto Markíza

Na proces vraždy sa akreditovalo 95 novinárov, médiá chystajú špeciálne správy

12.01.2020 21:26 | Tlač | mk

V pondelok začne hlavné pojednávanie so štyrmi obžalovanými z vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vypovedať budú obžalovaní, vrátane objednávateľa vraždy Mariana Kočnera, ale aj Jaroslav Haščák, Norbert Bödör,či Peter Tóth. Proces budú sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia.

 Záujem novinárov a verejnosti o proces je obrovský. Prípad prejedná Špecializovaný trestný súd so sídlom v Pezinku, kde naň vyčlenili najväčšiu pojednávaciu miestnosť, ktorá má 120 miest.
„Kapacita je plne obsadená, súd má voľné miesta, ktoré sú vyhradené len pre blízkych príbuzných,“ povedala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková pre denník SME. Ako dodala, akreditovaných je približne 95 novinárov z toho štyridsať zo zahraničia - najmä z Česka, Nemecka, Poľska, ale aj balkánskej televízie, britskej agentúry, prídu aj zástupcovia francúzskych a amerických médií.

V niektorých redakciách budú pokrývať proces viacčlenné redakčné tímy či televízne štáby. „Pripravujeme živé vstupy do Telerána, na Facebook Televízne noviny TV Markíza aj na webe tvnoviny.sk. Nenechajte si tiež ujsť večerné spravodajstvo,“ avizuje napríklad televízia Markíza. Viaceré spravodajské weby budú prinášať proces minútu po minúte.

Odporúčame aj: Jozef Kuciak: Už zajtra začne boj s čistým zlom

Proces sa začína o deviatej hodine. Má svoje pravidlá. „Do pojednávacej miestnosti vstupujú najskôr členovia senátu, neskôr rodiny zavraždených, ich splnomocnenci, prokurátori a advokáti obžalovaných. Až potom sú na rade novinári. Tesne pred začiatkom privedú obžalovaných. Alenu Zsuzsovú bude sprevádzať minimálne jedna príslušníčka zboru väzenskej stráže. Práve to je moment, keď obžalovaných môžeme fotografovať a snímať. Nakrúcať sudcov je prísne zakázané. Chráni ich zákon,“ povedala redaktorka Markízy.

Keď predsedníčka senátu oficiálne vyhlási, že otvára pojednávanie, v tom momente už nakrúcať nemôžu. Je však povolené zachytávať zvuk, no nie vysielať priamy prenos.

Denník SME a ďalšie médiá požiadali o súhlas so živým zvukovým prenosom z hlavného pojednávania, ale sudkyňa odkázala, že súhlas neudelí. Definitívne rozhodnutie bude podľa SME známe na začiatku pojednávania.

Televízia JOJ zverejnila pravdepodobný plán výsluchov s tým, kto kedy príde vypovedať:

• 13. 1. 2020: Silvia Molnárová (sestra zavraždeného podnikateľa Molnára), Viktória Langerová (matka jeho dieťaťa)
• 14. 1. 2020: sedem svedkov, medzi nimi aj odsúdený sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó, rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Kuciakovi súrodenci
• 15. 1. 2020: Kočnerov niekdajší dôverník, bývalý novinár a bývalý príslušník SIS Peter Tóth, ktorý vypovedal, že Norbert Bödör spolufinancoval sledovanie novinárov. Fotky zo sledovania poslúžili vrahom pri plánovaní zločinu, zistila polícia. Miroslav Kriak, ktorý viedol komando, ktoré pre Kočnera sledovalo novinárov
• 20. 1. 2020: šesť svedkov, medzi nimi aj Jaroslav Haščák (Penta), Norbert Bödör (Kočnerov kamarát, syn majiteľa SBS Bonul), Andrej Tóth (manažér golfového ihriska Báč, kde vídaval Kočnera so Zsuzsovou)
• 21. 1. 2020: kolegovia Jána Kuciaka z redakcie Aktuality.sk
• 3. 2. 2020: prví znalci

Na pojednávaní bude aj rodina zavraždených. „Neviem ako zvládneme, posadiť sa na lavicu svedka, je to veľmi psychicky náročné a ešte v miestnosti s vrahmi,“ napísal na facebooku Jozef Kuciak, brat zavraždeného novinára. „Preto chcem aj poprosiť novinárov, aby sa k rodičom aj Zlatke správali ohľaduplne a nenásobili im stres. Pokúsime sa stihnúť, koľko budeme vládať, pretože veľa z vás už je našimi kamarátmi a tým, že sa novinári aj ľudia zaujímali, nezostali sme samy a máme nádej v spravodlivosť aj v súboji s mocou peňazí. Je to o nás všetkých. Budeme bojovať.“

pošli na vybrali.sme.sk


Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Študent Fakulty aplikovaných vied Západočeskej univerzity (ZČU) Lukáš Picek sa podieľal na vývoji mobilnej aplikácie Svampeatlas, ktorá vie rozpoznávať huby, mapovať ich a zdieľať súradnice s ostatnými užívateľmi. Aplikácia je výstupom rovnomenného projektu s dánskymi kolegami z kodanskej univerzity, dokáže rozpoznať 1400 druhov húb.

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt zverejnili vyhlásenie, v ktorom reagujú na prejav predsedu Smeru Roberta Fica na dnešnej programovej konferencii strany. 

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

O manželke britského princa Harryho Meghan vychádzalo dvakrát viac negatívnych článkov než pozitívnych.

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Veliteľ maltskej polícii Lawrence Cutajar v piatok podal demisiu v súvislosti s prípadom zavraždenia novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017.

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Tajný život Salvadora Dalího vyšla v roku 1942 vo francúzštine, potom ju preložili do angličtiny. Dalí knihu napísal tak ako maľoval – veľmi podrobne, metodicky vrstvil slová jedno na druhé, tretie vedľa štvrtého. Je to kniha plná fantázie, humoru, narcistických i sadistických priznaní.

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Stalo sa už akousi „tradíciou“, že si s vykročením do nového roka dávame novoročné predsavzatia. Niektorí len preto, aby reč nestála. Iní s dobrým úmyslom, ale bez následných činov. Sú aj takí, ktorí neostanú len pri prázdnych slovách, no a oproti týmto všetkým sú tí, ktorí si predsavzatia vôbec nedajú. Možno preventívne, aby sa do nich niekto nemohol „obuť“, že ich nesplnili.

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Do jubilejného 10. ročníka súťaže najlepších PR projektov na Slovensku PROKOP 2019 agentúry a zadávatelia registrovali historicky najvyšší počet prác - 128 projektov. Vo štvrtok zasadala porota a vybrala projekty, ktoré postúpili na shortlist v 12 kategóriách.

Najčítanejšie