Parlamentný výbor navrhol odvolať Kočnerovu známu bývalú novinárku Soňu Pőtheovú (VIDEO)

Parlamentný výbor navrhol odvolať Kočnerovu známu bývalú novinárku Soňu Pőtheovú (VIDEO) Reprofoto RTVS

Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny na návrh poslanca Ondreja Dostála schválil uznesenie, ktorým odporučil vláde, aby navrhla odvolanie Sone Pőtheovej z funkcie predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov.

 Predsedníčka bola pozvané na výbor, neprišla z dôvodu PN. Neprišiel ani nikto iný z úradu. Úrad poslal dve minúty pred začiatkom výboru písomné vyjadrenie, pod ktorým nebol nikto podpísaný. Nepovažovali sme ho za dostatočné, povedal Dostál, predseda OKS, ktorý sa dostal do parlamentu na kandidátke strany SaS.

Soňa Pötheová podľa zachytenej komunikácie z telefónov Mariana Kočnera si s ním v priateľskom duchu vymenila viacero správ.

Pochvalné SMS posielala Kočnerovi, keď zvolal tlačovku a snažil sa kompromitovať novinárov, kde ich označoval ako Lipšicove stádo a vyhrážal sa zbieraním a zverejňovaním citlivých informácií o novinároch. V tom čase už bola viac ako dva roky šéfkou štátneho Úradu na ochranu osobných údajov SR, ktorý má strážiť osobné informácie občanov krajiny. Keď ohlásil, že zbiera podpisy na novú správu, písala mu, že sa podobá na Luky Perryho, hviezdu seriálu Beverly Hills.

Na konci minulého roka sa Úrad na ochranu osobných údajov SR pod jej vedením ozval českému webu investigace.cz a oficiálne od redakcie žiadal odpoveď, od koho dostal videonahrávku, v ktorej Dobroslav Trnka spolu s Kočnerom inštalujú nahrávacie zariadenie  v priestoroch generálnej prokratúry. Jej úrad hrozil novinárom pokutou 10 miliónov eur, pokiaľ mu svoj zdroj nevyzradia. Podľa zákona pritom novinári sú povinní svoje anonymné zdroje chrániť.

Soňa Pötheová (ako Bullová) v minulosti moderovala politické diskusie v televízii Markíza.

Neskôr pracovala v PR biznise a okrem iného podľa Denníka N robila mediálne tréningy pre Kočnerovi spriaznenú finančnú skupinu Penta. Zastupovala aj Kočnera, keď v roku 2006 kandidoval za primátora Bratislavy. Za druhej vlády Roberta Fica viedla tlačový odbor predsedu parlamentu za Smer Pavla Pašku. V roku 2015 za Ficovej vlády ju zvolili za šéfku Úradu na ochranu osobných údajov SR.

Výbor po prerokovaní informácie o postupe Úradu pre ochranu osobných údajov vo veci vyžadovania informácií od Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku odporúča vláde, aby predložila NRSR návrh na odvolanie Pőtheovej z funkcie predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov z dôvodu porušenia povinnosti nezávislosti pri výkone funkcie.