Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO) Foto: Instagram Alexej Navaľnyj

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

23.09.2020 12:13 | Tlač | ČTK, mk

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prepustili v utorok z berlínskej nemocnice.

S odvolaním sa na lekára kliniky Charité o tom dnes informovala agentúra DPA. Podľa lekárov je možné, že sa Navaľnyj po otrave paralytickou látkou zo skupiny novičok úplne zotaví, nemožno ale ani vylúčiť trvalé následky. Kde sa teraz Navaľnyj nachádza, nie je známe.

Na Instagrame dnes Navaľnyj zverejnil status, v ktorom sa poďakoval nemeckým lekárom a popísal, ako bol šokovaný, keď sa prvýkrát po 24  dňoch hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti pozrel do zrkadla, ale aj o tom, ako sú preňho ťažké niektoré jednoduché úkony - napríklad stáť na jednej nohe, hýbať prstami alebo hodiť loptu. Napísal aj o debate s neuropsychológom a testoch, či nie je "hlúpy." Aktuálne sa chystá rehabilitovať a tráviť čas s rodinou.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Первый раз меня подвели к зеркалу, через 24 дня в реанимации (из которых 16 в коме). Из зеркала на меня посмотрел персонаж фильма «Властелин колец». И поверьте, это был совсем не эльф. Я ужасно расстроился: подумал, что меня никогда не выпишут. Но врачи продолжали делать своё чудо, я занимался с физиотерапевтом, ел, старался больше спать (самая большая проблема до сих пор). Последние дни мне даже уже разрешали выходить на общий балкон 2 раза по 5 минут в день. Правда, от балкона было ещё больше тоски: погода отличная, солнце светит, внизу какие-то парки и деревья, а я в палате. Но вот день пришёл - ура! После 32 дней в госпитале врачи решили, что дальнейшее восстановление требует не стационарного лечения, а нормализации жизни. Ходить, проводить время с семьей. Прогрузиться в рутину ежедневных движений. И вот - хоп - я уже ковыляю по парку в штанах на три размера больше. Первым делом попросил отвезти меня куда-нибудь, где есть деревья. Планы пока простые: физиотерапевт каждый день. Возможно, реабилитационный центр. Стоять на одной ноге. Полностью вернуть контроль над пальцами. Держать баланс. Забавно, я мечтал научиться ездить на вейк-борде за катером по волне и научился этим летом. А теперь учусь стоять на одной ноге. Всякие смешные штуки обнаружились. Например, я не могу кидать мяч левой рукой. Даже поймать могу, а кинуть - нет. Мозг просто не хочет делать это движение. Или писать от руки. До последнего времени не получалось в строчку. Все время в столбик начинал. Реабилитация, в общем. Ещё раз огромное спасибо всей команде врачей клинике «Шарите» и профессору Экарду лично. Они сделали невероятную работу. Всем вам спасибо за поддержку ?. Она была и остаётся очень важной. Не думайте, что я не знаю, что пишите. Как только я начал более-менее соображать, мне читали комменты. Буду, кстати, стараться немного больше времени проводить в соцсетях. Вчера приходила нейропсихолог, делала тесты, проверяя, не поглупел ли я. Спрашиваю: чего делать, чтобы быстрее вернуться с точки зрения не только физической, но и головы. Ответ понравился: читайте больше, пишите в соцсети. Играйте в видеоигры. Надо узнать, можно ли получить в больнице рецепт на PS 5.

Príspevok, ktorý zdieľa Алексей Навальный (@navalny),

Kritik Kremľa skolaboval 20. augusta v lietadle, ktorým sa vracal zo Sibíri do Moskvy. Najprv ho ošetrovali v Omsku. Po medzinárodnom tlaku a naliehaní rodiny bol v bezvedomí prepravený do Berlína, kde v nemocnici strávil 32 dní.

Zdravotný stav 44-ročného Navaľného sa v posledných dňoch podľa lekárov "natoľko zlepšil, že bolo možné ukončiť akútnu lekársku starostlivosť". "Vzhľadom k pacientovému pokroku a k jeho súčasnému stavu sa ošetrujúci lekári domnievajú, že je možné, že sa úplne zotaví. Zatiaľ je však príliš skoro na posúdenie prípadných dlhodobých následkov jeho vážnej otravy," dodala Charité.

Kde sa teraz ruský opozičník nachádza, nemocnica neoznámila. Uviedla len, že informácie o jeho prepustení a zdravotnom stave zverejnila po dohode s ním a s jeho manželkou.

Rusko čelí silnému tlaku zo zahraničia, aby úrady prípad Navaľného vyšetrili a páchateľov postavili pred súd. Moskva ale stále odmieta, že bol Navaľnyj otrávený v Rusku. Odvoláva sa pritom na informácie od lekárov v Omsku, ktorí tvrdia, že ich laboratórne testy nepreukázali žiadnu otravu ani prítomnosť toxických látok.

Nemecká vláda na začiatku septembra uviedla, že k otrave Navaľného bola nepochybne použitá nervovo paralytický látka zo skupiny novičok. Okrem nemeckého laboratóriá výsledky potvrdili aj odborné pracoviská vo Francúzsku a vo Švédsku.Šéfredaktor Denníka N zverejnil ospravedlnenie prezidentke, premiérovi aj čitateľom

Šéfredaktor Denníka N zverejnil ospravedlnenie prezidentke, premiérovi aj čitateľom

Denník N a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný zverejnili ospravedlnenie.

Čaputová a Matovič si cez facebook posielajú odkazy

Čaputová a Matovič si cez facebook posielajú odkazy

To, že vláda chce plošne testovať na koronavírus celú populáciu pomocou armády, sa prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá je veliteľkou Ozbrojených síl SR, dozvedela až z médií.

RTVS mení program, odvysiela mimoriadnu reláciu (VIDEO)

RTVS mení program, odvysiela mimoriadnu reláciu (VIDEO)

RTVS v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou na Slovensku odvysiela dnes o 20.30 na Jednotke špeciálnu spravodajskú reláciu Druhá vlna venovanú zdravotníctvu.

Alarmujúci prieskum: Až 31% učiteľov II. stupňa ZŠ si myslí, že očkovanie proti korone je prípravou na čipovanie ľudí

Alarmujúci prieskum: Až 31% učiteľov II. stupňa ZŠ si myslí, že očkovanie proti korone je prípravou na čipovanie ľudí

Hoci odborníkmi overená očkovacia látka ešte nie je na trhu, hoaxoch o očkovaní, pôvode či existencii koronavírusu je neúrekom a to žiaľ, aj medzi ľuľmi, u ktorých sa predpokladá istá úroveň poznania a kritického myslenia.

Asistent poslanca Žigu kritizuje správanie premiéra v zákulisí diskusie na Markíze

Asistent poslanca Žigu kritizuje správanie premiéra v zákulisí diskusie na Markíze

V nedeľu bol hosťom televíznej diskusie Na telo aj premiér Igor Matovič.

Dezinfo scéna zneužila fotku z protestov Za slušné Slovensko

Dezinfo scéna zneužila fotku z protestov Za slušné Slovensko

V sobotu bol v Bratislave nepovoleného protest, počas ktorého fanúšikovia Ultras Slovan a prívrženci Kotlebovcov pred Úradom vlády skandovali hanlivé heslá a vzduchom lietali dymovnice, kamene aj dlažobné kocky a zasahovali policajní ťažkoodenci.

Tip ako ušetriť: 4ka odmení zákazníkov za platbu kartou

Tip ako ušetriť: 4ka odmení zákazníkov za platbu kartou

Ak sa zákazník rozhodne platiť za svoj paušál SLOBODA ∞+ automatickou platbou zo svojej karty, dostane ho každý mesiac len za 20 eur, namiesto pôvodných 22.

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká. O svojom odchode informovala statusom na facebooku.

Poslanec Čekovský podal trestné oznámenie pre podozrenie z prelievania štátnych peňazí z TASR do súkromných rúk

Poslanec Čekovský podal trestné oznámenie pre podozrenie z prelievania štátnych peňazí z TASR do súkromných rúk

Poslanec NR SR Kristián Čekovský (OĽANO) dnes na Generálnu prokuratúru doručil trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za činnosť vo verejnoprávnej TASR a spriaznených spoločnostiach od roku 2013, keď bol šéfom TASR terajší riaditeĽ RTVS Jaroslav Rezník, až doteraz.

V Prahe a Brne začne vychádzať bezplatný týždenník Náš region

V Prahe a Brne začne vychádzať bezplatný týždenník Náš region

V Praze a v Brně začnou od příštího týdne vycházet lokální mutace bezplatného týdeníku Náš region. Předpokládá se náklad kolem 150.000 kusů. Oznámilo to dnes vydavatelství A 11.

Najčítanejšie