Nicholson: Tykám si minimálne s tromi ďalšími mafiánmi

Nicholson: Tykám si minimálne s tromi ďalšími mafiánmi

22.11.2013 14:40 | Tlač | mk

„Nehanbím sa za to, že som v kontakte s mafiánmi. Dôležitý je výsledok mojej práce," myslí si novinár Tom Nicholson.

 

 

Nedávno niekto zavesil na internet rozhovory Nicholsona s bosom podsvetia Jurajom Ondrejčákom alias Piťom, ktoré zverejnil Nový Čas. V rozhovoroch si tykajú, Piťo pozýva Nicholsona na čaj. „Tom je môj kamarát, hulili sme spolu trávu a nebol som iba jeho zdroj," povedal pre Nový Čas Piťo.

Krátko predtým prišla do SME nahrávka rozhovoru medzi Nicholsonom a jeho bývalým kolegom Martinom Čorejom.

Podľa Mareka Vagoviča, bývalého kolegu Toma Nicholsona, takýto sofistikovaný útok na integritu novinára tu nebol dlhé roky. „Nicholsona formálne dôverné rozhovory s bosom podsvetia nijako nediskvalifikujú. Investigatívni novinári musia občas komunikovať aj s mafiánmi, aby sa dostali napríklad k informáciám o korupcii vo vysokej politike," píše v najnovšom vydaní .týždňa Vagovič, kde priniesol aj podrobný rozhovor s Nicholsonom o tom, ako sa spoznal s Piťom a prečo sa s ním stretával.

Nicholson sa už niekoľko rokov zaoberá tajnými službami a organizovaným zločinom. Píše knihu o podsvetí Portrét gangstra, kde bude kapitola aj o Piťovi. 


Nicholson písal o Piťovi prvýkrát v roku 2007 komentár, že sa stal členom školskej komisie v Lamači. "Nemal som z toho dobrý pocit, pretože som ho predtým neoslovil. Povedal som si, že takto sa predsa nerobí novinárčina, tak som sa za ním vybral do Lamača." A v rozhovore pre .týždeň opisuje, ako vyzeralo stretnutie. „Išli sme do zadnej miestnosti, kde už čakali Piťove gorily. Nebolo to príjemné, pričom sa mi snažil vysvetliť, že denník SME tú tému nafúkol."

V roku 2009 písal Nicholson o Piťovi opäť, keď robil rozhovor s tromi piťovcami, podozrivými z vraždy Daniela Tupého. Rozhovor mu sprostredkoval Piťo: „Volal mi, či by som nemal záujem. Rozhovor som si však nemohol nahrávať, len robiť poznámky. Spýtal som sa vtedajšieho zástupcu šéfredaktora SME Romana Krpelana, či je to pre nás zaujímavé. Súhlasil s tým, že uvidíme, čo z toho vzíde."

Nichloson tvrdí, že si bol vedomý toho, že mafián sa chce dostať do médií. „Je len na novinárovi, aby sa nenechal zneužiť. Článok, ktorý vznikne aj na základe takýchto rozhovorov, má však oveľa väčšiu hodnotu. Aj gangstri musia byť pod drobnohľadom médií, pretože majú veľký vplyv na politiku a verejný život na Slovensku."

Napríklad Piťo mu volal, že chce, aby o ňom napísal článok. Odmietol to, lebo išlo o spor dvoch mafiánskych skupín. Zároveň hovorí aj to, že aj Piťo ako zdroj bol preňho užitočný. „Napríklad sme sa stretli, keď zavraždili Ernesta Valka. Hovoril mi, ako sa zoznámili, že chodili spolu na večere, opísal mi ich vzťah. Keď som to potom doma prepísal, bolo mi jasné, že ide o veľmi vzácne informácie, ku ktorým sa novinár bežne nedostane. Inokedy mi povedal, kto sa stal šéfom jedného z odborov v SIS."

Piťo nie je jediný mafián, s ktorým si tyká. „Tykám si aj s minimálne tromi ďalšími mafiánmi. Oni nestrpia žiadne vykanie. Keď sa s nimi prvýkrát stretneš, automaticky ti podajú ruku a predstavia sa krstným menom. Chcú dať najavo, že nie sú súčasťou oficiálneho sveta, majú iné pravidlá. Ako Kanaďan navyše nemám cit pre situácie, keď treba niekomu tykať, respektíve vykať a čo to vlastne znamená. Dnes už chápem, že z tykania vyplýva, že toho človeka prijímaš bližšie k sebe."

Piťo je už dva roky vo väzbe. Dovtedy sa s ním Nicholson stretával pravidelne. „Približne raz za dva mesiace. Stretávali sme sa v jeho krčme, na pumpách aj v reštauráciách. Obvykle sme debatovali asi hodinu."

pošli na vybrali.sme.sk


Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

1. Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

 Vydavatelství Mafra dnes spustilo prémiovou nadstavbu svého zpravodajského portálu iDNES.cz.

Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

2. Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

Necelý rok po začiatku vysielania v susednej Českej republike začala vysielať na Slovensku lokalizovaná Mall.tv aj s vlastnou produkciou. Vysielateľ avizuje dvanásť pôvodných relácií, v ktorých budú účinkovať známe tváre z Markízy, JOJ či RTVS.

Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

3. Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

4. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

5. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

6. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

7. Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

8. Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

Noviny regionálnej siete REGIONPRESS sú bezplatne distribuované až do 1,5 milióna domácností. Dokážu týždenne osloviť takmer pol milióna čitateľov.

Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

9. Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

Americký magazín The Hollywood Reporter zaradil nový film Pomaľované vtáča do výberu dvadsiatich najlepších snímok z filmových festivalov tohtoročnej jesene. Film sa dostal aj do nominácie na Oscara.

Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

10. Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

Štát Izrael existuje len sedem desaťročí, no za svoju krátku existenciu dokázal zúrodniť nehostinné miesta vďaka dômyselným zavlažovacím technológiám, vybudovať infraštruktúru, postaviť špičkové nemocnice a vzdelávať svoje obyvateľstvo na prestížnych univerzitách.

Najčítanejšie