Nicholson: Tykám si minimálne s tromi ďalšími mafiánmi

Nicholson: Tykám si minimálne s tromi ďalšími mafiánmi

22.11.2013 14:40 | Tlač | mk

„Nehanbím sa za to, že som v kontakte s mafiánmi. Dôležitý je výsledok mojej práce," myslí si novinár Tom Nicholson.

 

 

Nedávno niekto zavesil na internet rozhovory Nicholsona s bosom podsvetia Jurajom Ondrejčákom alias Piťom, ktoré zverejnil Nový Čas. V rozhovoroch si tykajú, Piťo pozýva Nicholsona na čaj. „Tom je môj kamarát, hulili sme spolu trávu a nebol som iba jeho zdroj," povedal pre Nový Čas Piťo.

Krátko predtým prišla do SME nahrávka rozhovoru medzi Nicholsonom a jeho bývalým kolegom Martinom Čorejom.

Podľa Mareka Vagoviča, bývalého kolegu Toma Nicholsona, takýto sofistikovaný útok na integritu novinára tu nebol dlhé roky. „Nicholsona formálne dôverné rozhovory s bosom podsvetia nijako nediskvalifikujú. Investigatívni novinári musia občas komunikovať aj s mafiánmi, aby sa dostali napríklad k informáciám o korupcii vo vysokej politike," píše v najnovšom vydaní .týždňa Vagovič, kde priniesol aj podrobný rozhovor s Nicholsonom o tom, ako sa spoznal s Piťom a prečo sa s ním stretával.

Nicholson sa už niekoľko rokov zaoberá tajnými službami a organizovaným zločinom. Píše knihu o podsvetí Portrét gangstra, kde bude kapitola aj o Piťovi. 


Nicholson písal o Piťovi prvýkrát v roku 2007 komentár, že sa stal členom školskej komisie v Lamači. "Nemal som z toho dobrý pocit, pretože som ho predtým neoslovil. Povedal som si, že takto sa predsa nerobí novinárčina, tak som sa za ním vybral do Lamača." A v rozhovore pre .týždeň opisuje, ako vyzeralo stretnutie. „Išli sme do zadnej miestnosti, kde už čakali Piťove gorily. Nebolo to príjemné, pričom sa mi snažil vysvetliť, že denník SME tú tému nafúkol."

V roku 2009 písal Nicholson o Piťovi opäť, keď robil rozhovor s tromi piťovcami, podozrivými z vraždy Daniela Tupého. Rozhovor mu sprostredkoval Piťo: „Volal mi, či by som nemal záujem. Rozhovor som si však nemohol nahrávať, len robiť poznámky. Spýtal som sa vtedajšieho zástupcu šéfredaktora SME Romana Krpelana, či je to pre nás zaujímavé. Súhlasil s tým, že uvidíme, čo z toho vzíde."

Nichloson tvrdí, že si bol vedomý toho, že mafián sa chce dostať do médií. „Je len na novinárovi, aby sa nenechal zneužiť. Článok, ktorý vznikne aj na základe takýchto rozhovorov, má však oveľa väčšiu hodnotu. Aj gangstri musia byť pod drobnohľadom médií, pretože majú veľký vplyv na politiku a verejný život na Slovensku."

Napríklad Piťo mu volal, že chce, aby o ňom napísal článok. Odmietol to, lebo išlo o spor dvoch mafiánskych skupín. Zároveň hovorí aj to, že aj Piťo ako zdroj bol preňho užitočný. „Napríklad sme sa stretli, keď zavraždili Ernesta Valka. Hovoril mi, ako sa zoznámili, že chodili spolu na večere, opísal mi ich vzťah. Keď som to potom doma prepísal, bolo mi jasné, že ide o veľmi vzácne informácie, ku ktorým sa novinár bežne nedostane. Inokedy mi povedal, kto sa stal šéfom jedného z odborov v SIS."

Piťo nie je jediný mafián, s ktorým si tyká. „Tykám si aj s minimálne tromi ďalšími mafiánmi. Oni nestrpia žiadne vykanie. Keď sa s nimi prvýkrát stretneš, automaticky ti podajú ruku a predstavia sa krstným menom. Chcú dať najavo, že nie sú súčasťou oficiálneho sveta, majú iné pravidlá. Ako Kanaďan navyše nemám cit pre situácie, keď treba niekomu tykať, respektíve vykať a čo to vlastne znamená. Dnes už chápem, že z tykania vyplýva, že toho človeka prijímaš bližšie k sebe."

Piťo je už dva roky vo väzbe. Dovtedy sa s ním Nicholson stretával pravidelne. „Približne raz za dva mesiace. Stretávali sme sa v jeho krčme, na pumpách aj v reštauráciách. Obvykle sme debatovali asi hodinu."

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

1. Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

Pozrite si VIDEÁ, ako vyzerá jedna z najkrajších kníh 17.storočia, ktorá práve vyšla v exkluzívnom prevedení v slovenčine. Navyše vyšla ako moderné faksimile, čiže verná kópia originálu z roku 1661, doplnená o slovenský preklad latinského výkladu.

Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

2. Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

Na výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy sa začne natáčať film Havel.

 

Ivan Zach úplne ovládol televíznu skupinu Prima

3. Ivan Zach úplne ovládol televíznu skupinu Prima

 Televizní skupinu Prima zcela ovládl Ivan Zach. Jeho firma THR Media koupila 75 procent v polovičním vlastníkovi Primy Denemo Media od Vladimíra Komára. V Denemo Media má přitom zbývající čtvrtinový podíl Zachova skupina GES, která zároveň už vlastní druhou polovinu Primy.

Asociácia vydavateľov tlače sa mení

4. Asociácia vydavateľov tlače sa mení

Minulý týždeň v stredu sa uskutočnilo valné zhromaždenie Asociácie vydavateľov tlače (AVT), na ktorom bola prijatá zmena stanov.

Jaromír Soukup rozbehol vlastný e-shop

5. Jaromír Soukup rozbehol vlastný e-shop

Ředitel TV Barrandov a předseda představenstva mediálního domu Empresa Media Jaromír Soukup spustil vlastní internetový obchod.

Ako si zbytočne nepredražiť dovolenku? Tu je 7 tipov, na ktoré sa oplatí myslieť pri cestovaní do zahraničia

6. Ako si zbytočne nepredražiť dovolenku? Tu je 7 tipov, na ktoré sa oplatí myslieť pri cestovaní do zahraničia

S letom sa blíži aj čas dovoleniek a cestovania. Obdobie, ktoré nás bude stáť nemalé úspory, a preto by sme si mali dať pozor, aby sa nám výlet zbytočne nepredražil. Bežné veci, akými sú platba za ubytovanie, letenky, výbery hotovosti z bankomatu či platba kartou nás môžu vyjsť viac, ako by sme chceli.

Británia zakázala sexistické reklamy

7. Británia zakázala sexistické reklamy

Výjavy, v ktorých žena nevie riadiť a muž nezvláda postarať sa o rodinu, zmiznú z britských médií.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

8. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

9. Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

 Po vlne odchodov sa v Trende mení vedenie.

Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

10. Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

Včera 13. júna zomrela vo veku 66 rokov speváčka Lýdia Volejníčková.

Najčítanejšie