Novinár odkazuje primátorovi: Paranoja sa dá úspešne liečiť

Novinár odkazuje primátorovi: Paranoja sa dá úspešne liečiť levoca.sk

Novinár Michal Frank zo SSN sa zastal kolegyne novinárky z Korzára, ktorú vyšetrujú z odpočúvania primátora Levoče.

 


Novinárku denníka Korzár z vydavateľstva Petit Press Eriku Karasovú polícia pred pár dňami vypočula ako jedinú podozrivú z odpočúvania primátora Levoče Miroslava Vilkovského (Smer). Karasová dlhodobo píše kritické články o levočskej samospráve.
Ako informuje denník SME primátor podal trestné oznámenie ešte v septembri, týždeň po tom, ako na zemi v kuchynke primátorskej kancelárie sekretárka našla malý čierny okrúhly predmet.

 „Absolútne odmietam, že by mohlo ísť o zastrašovanie, v ten deň sa v kancelárii vystriedalo desať až dvanásť ľudí, ktorých som v oznámení menoval," povedal podľa SME primátor. Trestné oznámenie podal na neznámeho páchateľa, text včera nechcel ukázať. Prešovský krajský hovorca povedal, že z textu trestného oznámenia vyplynula ako jediná podozrivá práve novinárka. „Policajt mi povedal, že ma vypočúvali ako jedinú podozrivú," potvrdila Karasová.

„Zastrašovanie kritickej novinárky, formou nezmyselného zastrašovania trestným oznámením, je choré. Považovať slúchadlo z telefónu za odpočúvacie zariadenie, ktoré mu priamo do kancelárie namontovala novinárka, svedčí o paranoji," povedal pre Omédiách.com Michal Frank, kolega Eriky Karasovej z Korzára. Zároveň primátorovi odkazuje, že paranoja sa dá úspešne liečiť.

Michal Frank, ktorý je predsedom Regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov v Prešove, zároveň vyzýva primátora, aby vysvetlil "prečo klamal - právnou terminológiou sa tomu hovorí „rozpor" - v tom, prečo označil za možnú páchateľku len Eriku Karasovú, hoci on tvrdí, že ponúkol polícii tucet tipov. Pokiaľ nepreukáže hodnovernú kópiu trestného oznámenia, musíme veriť polícii, ktorá hovorí o jednej podozrivej, a teda usvedčiť primátora z klamstva."

Podľa Franka sa musí ospravedlniť novinárke, nielen preto, že sa skutok nepotvrdil, ale aj za bezprecedentnú šikanu, ktorú jej týmto spôsobil. A ešte ho vyzýva, aby vysvetlil dôvodné podozrenie z korupčného správania: "Nie sme na súde, neplatí tu prezumpcia neviny, ale naopak, u verejných činiteľov v morálnej rovine platí prezumpcia viny, a keď sa tak panicky Vilkovský obáva odpočúvania, či možného potvrdenia vecí, ktoré kedysi povedal poslanec za KSS o jeho praktikách, je to mne osobne podozrivé a primátor je povinný vysvetliť svoje správanie."

Pokúšame sa získať stanovisko primátora.