Novinár odkazuje primátorovi: Paranoja sa dá úspešne liečiť levoca.sk

Novinár odkazuje primátorovi: Paranoja sa dá úspešne liečiť

22.11.2012 10:58 | Tlač | mk

Novinár Michal Frank zo SSN sa zastal kolegyne novinárky z Korzára, ktorú vyšetrujú z odpočúvania primátora Levoče.

 


Novinárku denníka Korzár z vydavateľstva Petit Press Eriku Karasovú polícia pred pár dňami vypočula ako jedinú podozrivú z odpočúvania primátora Levoče Miroslava Vilkovského (Smer). Karasová dlhodobo píše kritické články o levočskej samospráve.
Ako informuje denník SME primátor podal trestné oznámenie ešte v septembri, týždeň po tom, ako na zemi v kuchynke primátorskej kancelárie sekretárka našla malý čierny okrúhly predmet.

 „Absolútne odmietam, že by mohlo ísť o zastrašovanie, v ten deň sa v kancelárii vystriedalo desať až dvanásť ľudí, ktorých som v oznámení menoval," povedal podľa SME primátor. Trestné oznámenie podal na neznámeho páchateľa, text včera nechcel ukázať. Prešovský krajský hovorca povedal, že z textu trestného oznámenia vyplynula ako jediná podozrivá práve novinárka. „Policajt mi povedal, že ma vypočúvali ako jedinú podozrivú," potvrdila Karasová.

„Zastrašovanie kritickej novinárky, formou nezmyselného zastrašovania trestným oznámením, je choré. Považovať slúchadlo z telefónu za odpočúvacie zariadenie, ktoré mu priamo do kancelárie namontovala novinárka, svedčí o paranoji," povedal pre Omédiách.com Michal Frank, kolega Eriky Karasovej z Korzára. Zároveň primátorovi odkazuje, že paranoja sa dá úspešne liečiť.

Michal Frank, ktorý je predsedom Regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov v Prešove, zároveň vyzýva primátora, aby vysvetlil "prečo klamal - právnou terminológiou sa tomu hovorí „rozpor" - v tom, prečo označil za možnú páchateľku len Eriku Karasovú, hoci on tvrdí, že ponúkol polícii tucet tipov. Pokiaľ nepreukáže hodnovernú kópiu trestného oznámenia, musíme veriť polícii, ktorá hovorí o jednej podozrivej, a teda usvedčiť primátora z klamstva."

Podľa Franka sa musí ospravedlniť novinárke, nielen preto, že sa skutok nepotvrdil, ale aj za bezprecedentnú šikanu, ktorú jej týmto spôsobil. A ešte ho vyzýva, aby vysvetlil dôvodné podozrenie z korupčného správania: "Nie sme na súde, neplatí tu prezumpcia neviny, ale naopak, u verejných činiteľov v morálnej rovine platí prezumpcia viny, a keď sa tak panicky Vilkovský obáva odpočúvania, či možného potvrdenia vecí, ktoré kedysi povedal poslanec za KSS o jeho praktikách, je to mne osobne podozrivé a primátor je povinný vysvetliť svoje správanie."

Pokúšame sa získať stanovisko primátora.

pošli na vybrali.sme.sk


Rokovanie o zmene tlačového zákona koalícia odložila

1. Rokovanie o zmene tlačového zákona koalícia odložila

Koalícia dnes opäť odložila rokovania o spornej novele tlačového zákona v parlamente, podľa ktorej by politici mali znovu získať právo na bezplatné uverejnenie reakcie na články v médiách, ktoré sa týkajú ich osoby.

Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

2. Slovenská sporiteľňa zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 %

Horúce leto schladia rekordne nízke úroky. Najväčšia slovenská banka razantne znižuje sadzby hypoték, počas letnej akcie môžu klienti získať úver už od 0,89 % ročne. Sadzba platí pri ročnej aj trojročnej fixácii. Bývanie so Slovenskou sporiteľňou je dnes historicky najlacnejšie. Vďaka inováciám sporiteľne vám na vybavenie úveru môže stačiť len jedna návšteva pobočky.

Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

3. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

4. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

5. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

6. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

7. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

8. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

9. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

10. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Najčítanejšie