SME vyšlo s knihou o Fegyveresovi, z únosu prezidentovho syna

SME vyšlo s knihou o Fegyveresovi, z únosu prezidentovho syna

21.12.2015 22:35 | Tlač | mk

Únos prezidentovho syna nebol najvzrušujúcejším momentom, hovorí dnes korunný svedok a bývalý príslušník SIS Fegyveres, ktorý sa musel skrývať vo Švajčiarsku.

 


Príbeh hlavného svedka únosu prezidentovho syna a bývalého príslušníka SIS Oscara Fegyveresa vychádza knižne pod názvom Ani smrť nerozdelí.

 

Autorom knihy je redaktor denníka SME Matúš Burčík, ktorý sa jednej z hlavných káuz deväťdesiatych rokov venoval aj ako novinár.

Ako sa dostal Burčík k Fegyveresovi? „V decembri 2013 som bol na krste knihy Petra Tótha, kde prezentoval svoj príbeh príslušníka SIS. Dostal som pozvánku a povedal som si, že jediným zmysluplným dôvodom, prečo tam ísť, je, že tam možno príde aj tento človek. Tak som tam išiel a čakal som ho celý čas, ale som sa nedočkal. A keď som odchádzal, stretli sme sa medzi dverami. Spoznal som ho podľa tej fotografie, ktorú som videl pred možno 15 rokmi v televízii. Tak sme sa rozprávali a on nebol veľmi dôverčivý, čomu rozumiem," povedal Burčík v rozhovore pre SME.

Najprv priniesol s bývalým príslušníkom SIS rozhovor do denníka SME o tom, čo sa mu stalo za ten čas, čo o ňom nebolo počuť. „Potom sme zostali v kontakte, a on mi začal rozprávať veci zo svojho života, ktoré boli veľmi zaujímavé a mne bolo ľúto, že sa do toho rozhovoru nedostali. Mal som myšlienku, že by bolo skvelé napísať o jeho príbehu, ale ani som sa mu to neodvážil povedať, lebo už vznik toho rozhovoru bol veľmi komplikovaný a nerád sa k niektorým spomienkam vracal. Na jar tohto roku pristúpil na to, že je ochotný to prerozprávať."

Prečo sa Fergyveres rozhodol teraz prehovoriť? Podľa slov Burčíka preto, že v knihe Petra Tótha sa mu nepozdávali niektoré fakty a kvôli svojim dcéram. Chce, aby to bolo zaznamenané, akú úlohu v celej kauze zohral. „Nielen v samotnom prípade zavlečenia, ale aj v tom, čo bolo potom, čo robil na úteku. Lebo samotný únos nebol najvzrušujúcejším zážitkom jeho života," hovorí Burčík.

V lete uplynulo 20 rokov od únosu bývalého prezidentovho syna. Za smrť Roberta Remiáša nebol nikto odsúdený. „V roku 1995 si veľa ľudí myslelo, že celá kauza je len nejaká spravodajská hra a že možno ani neexistujem. Týmto chcem ukázať, že existujem a zúčastnil som sa na tom, čo sa vtedy stalo," hovorí korunný svedok Fergyveres, ktorý po únose vyhľadal prezidenta a sa mu osobne priznal.

 

„Schôdzku s prezidentom dohodli v jeho súkromnej vile v Dúbravke. „Keďže vchod strážili policajti, preliezol som si pred vjazdom v aute advokáta Havláta do kufra. Keď sme prešli kontrolou, vyliezol som von. Tak som sa prvý raz stretol s prezidentom Kováčom." Ich kontakt bol najskôr zabezpečený tak, že Oskar sedel v jednej miestnosti vily a prezident vo vedľajšej, aby sa mohli rozprávať, ale zároveň aby na seba nevideli. Opatrnosť bola namieste. Oskar bol totiž v tom čase viazaný služobnou prísahou a povinnosťou mlčať o všetkom, čo sa v práci stane. Ak by sa po rozhovore v takomto nastavení niekto prezidenta opýtal, či sa osobne stretol s Fegyveresom, mohol by s čistým svedomím povedať, že nie. Rovnako tak aj Oskar by mohol schôdzku s prezidentom poprieť."
(ukážka z knihy, ktorá bude v utorok v stánkoch spolu s denníkom Sme)

Autorka v minulosti pracovala pre denník Sme.

Vraždou Róberta Remiáša chceli zastrašiť každého, kto mal niečo spoločné s únosom, vraví Oskar Fegyveres. Knihu o ňom si môžete kúpiť spolu s utorkovým denníkom SME za zvýhodnenú cenu.

Posted by SME on 21. december 2015
pošli na vybrali.sme.sk


Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

1. Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

Twitter zrušil 4258 účtov zo Spojených arabských emirátov, ktoré prostredníctvom falošných mien šírili tweety o Katare a Jemene.

Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

2. Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

Americký seriál Priatelia patril k najúspešnejším televíznym projektom vysielaným na prelome storočia.

Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

3. Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

Niektoré štúdie uvádzajú, že na internete je závislá až polovica tínedžerov. Na sociálnych sieťach sú závislí aj dospelí.

Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

4. Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

Medzi najväčších favoritov tohtoročných amerických televíznych cien Emmy patria kandidáti z produkcie televízneho velikána HBO - fantasy seriál Hra o tróny alebo miniséria Černobyľ o havárii jadrovej elektrárne v roku 1986.

O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

5. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

6. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

7. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

8. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

9. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

10. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Najčítanejšie