Čína uväznila dvoch novinárov, ktorí poslali do krajiny výtlačky časopisov Foto: wikipedia.com

Čína uväznila dvoch novinárov, ktorí poslali do krajiny výtlačky časopisov

27.07.2016 12:24 | Tlač | ČTK, mk

 

 

Dvaja hongkonskí novinári boli v Číne odsúdení na niekoľkoročné väzenie s obvinením z nezákonného podnikania. Dopustili sa ho tým, že poslali výtlačky citlivých politických časopisov do pevninskej Číny. Informovala o tom dnes agentúra AP. Verdikt vyvoláva obavy z ďalšieho obmedzovania slobody slova.

Súd v juhočínskom Šen-čene poslal v utorok do väzenia na päť rokov a tri mesiace hongkonského vydavateľa časopisov Wang Ťien-mina a na dva roky a tri mesiace šéfredaktora Kuo Čung-siaa. Zatknutí boli v máji 2014 v tomto pohraničnom čínskom meste, teraz ich odsúdili.

Novinári pracovali pre časopisy New-Way Monthly a Multiple Face, ktoré sa často zaoberali mocenským bojom vnútri vládnucej čínskej komunistickej strany. Obhajcovia žurnalistov uviedli, že ich klienti nevykonával zásielkovú službu, ale poslali iba osem kópií časopisov svojim priateľom do pevninskej Číny. Usvedčení boli tiež z konšpirácie a brania úplatkov.

Poloautonómny Hongkong sa dlhé roky tešil slobode prejavu a boli tam zverejňované materiály, ktoré boli v pevninskej Číne zakázané. Nedávne dočasné zmiznutie niekoľkých hongkonských kníhkupcov, ktorí publikovali citlivé materiály o vysokých predstaviteľoch čínskej komunistickej strany, ale vyvolali obavy, že čínske úrady porušujú právne nezávislosť tejto bývalej britskej kolónie. Tá sa v roku 1997 vrátila pod čínsku správu a má vysokú mieru autonómie. Kníhkupci sa po pár mesiacoch objavili v Číne, kde boli pod kontrolou miestnych úradov.

pošli na vybrali.sme.sk


RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

1. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

2. Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

Vo veku 64 rokov zomrel americký fotograf Charlie Cole, ktorý sa preslávil fotkou osamoteného muža, ako stojí proti kolóne tankov. Informoval o tom dnes server BBC News.

Zmeň banku, zmeň svet. Choose your revolution! Odkazuje študentom raper Vec v novej kampani 365.bank

3. Zmeň banku, zmeň svet. Choose your revolution! Odkazuje študentom raper Vec v novej kampani 365.bank

Poukazovanie na klimatické zmeny, boj proti fast fashion, zhromaždenia na námestiach... Spoločným menovateľom všetkých revolučných aktivít sú mladí ľudia. Oni sú mnohokrát zodpovednejší voči svetu ako ich rodičia, ktorí pod tlakom povinností na mnoho vecí rezignovali. Mladí sú často zodpovednejší ako dospelí. Preto by nemali mať „detský účet“, zaslúžia si mať svoj účet navždy zadarmo. Taký je odkaz 365 banky v jej prvej kampani zameranej na študentov.

Experti varujú: Dezinformácie o očkovaní narastajú, ohrozujú zdravie ľudí aj na Slovensku

4. Experti varujú: Dezinformácie o očkovaní narastajú, ohrozujú zdravie ľudí aj na Slovensku

Dezinformácie a nárast nedôvery v očkovanie patrí k zásadným rizikám ohrozujúcim zdravie a životy ľudí na všetkých kontinentoch.

Mafra se nemusí ospravedlniť ani vyplatiť odškodné bývalému ministrovi

5. Mafra se nemusí ospravedlniť ani vyplatiť odškodné bývalému ministrovi

 Mediální dům Mafra se s konečnou platností nemusí omlouvat ani vyplácet odškodnění bývalému ministru vnitra Ivanu Langerovi (ODS).

Petit Press kupuje ďalšiu sieť schránkových novín

6. Petit Press kupuje ďalšiu sieť schránkových novín

Vydavateľstvo Petit Press, ktoré v regiónoch okrem týždenníkov MY a  denníka Korzár, vydáva aj schránkové tituly ECHO, kupuje tretiu najväčšiu sieť schránkových novín na Slovensku - Pardon. O akvizícii informuje vydavateľstvo tlačovou správou.

Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dcére a niektorým novinárom

7. Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dcére a niektorým novinárom

Americká spoločnosť Twitter prevádzkujúca rovnomennú sociálnu sieť zablokovala účty vodcovi kubánskych komunistov Raúlovi Castrovi, jeho dcére Mariele a tiež desiatkam novinárom zo štátnych médií.

Český film získal študentského Oscara (VIDEO)

8. Český film získal študentského Oscara (VIDEO)

Český animovaný film Dcera získal prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd, zvané studentský Oscar.

O Oscara zabojuje aj slovenský film Nech je svetlo (VIDEO)

9. O Oscara zabojuje aj slovenský film Nech je svetlo (VIDEO)

Dráma Nech je svetlo režiséra Marka Škopa, ktorá vznikla v slovensko-českej koprodukcii s Milanom Ondríkom v hlavnej úlohe,zabojuje o Oscara za najlepší medzinárodný hraný film.

Prieskum: Trnavské rádio patrí v Trnave medzi tri najpočúvanejšie

10. Prieskum: Trnavské rádio patrí v Trnave medzi tri najpočúvanejšie

RegioMedia – media representative pre regionálne rádiá, spustila sériu prieskumov počúvanosti regionálnych rádií. Ako prvé zmonitorovali počúvanosť Trnavského rádia. Z výsledkov vyplýva, že Trnavské rádio patrí v Trnave medzi tri najpočúvanejšie rádiá.

Najčítanejšie