Šéf Nadácie otvorenej spoločnosti reaguje na článok od Borisa Kollára Foto: CEF, archív B.K.

Šéf Nadácie otvorenej spoločnosti reaguje na článok od Borisa Kollára

23.08.2016 20:56 | Tlač | mk

Poslanec a predseda strany Sme rodina Boris Kollár popri zdieľaní článkov z proruských či konšpiračných webov, píše aj vlastné komentáre.

 

 

Vychádzajú mu na webe Konzervatívny výber a majú podobnú rétoriku ako pochybné články, ktoré zdieľa.

V jednom z posledných zaútočil na správcu Nadácie otvorenej spoločnosti Jána Orlovského. Fotku Orlovského dal k svojmu komentáru s názvom „V Turecku bola znásilnená a upálená transgender žena. Toto tu chcete?"

Kollára pobúril transparent z Dúhového pochodu v Bratislave s názvom "Dúhou proti islamofóbii," ktorý niesol počas pochodu človek, ktorý kráčal pred Orlovským. „ Vynechám nateraz komentovanie toho, že na fotke je aj výkonný riaditeľ OSF na Slovensku Ján Orlovský čo po uniknutí "sorošových emailov" kompromituje celé podujatie. Sústredím sa na stupidný slogan "Dúhou proti islamofóbii," napísal Kollár, a následne pripojil podrobný popis prípadu násilia na trangender žene v Turecku: „ Pre LGBTI obhajcov islamu mám príbeh, ktorý sa stal v týchto dňoch v Turecku. Tisíce ľudí sa domáha po spravodlivosti a chcú ukončiť zločiny proti LGBTI komunite v Turecku po zavraždení Hände Kader, 22-ročnej tureckej transgender žene, ktorá bola znásilnená a upálená minulý týždeň," píše Kollár.

Článok B. Kollára na webe Konzervatívny výber

 

Orlovský dnes zverejnil reakciu na komentár Kollára. „Účelové spájanie navzájom nesúvisiacich informácií v článku má za cieľ posilniť v čitateľovi predsudky a strach z LGBTI komunity a moslimov. Je veľmi smutné i odsúdeniahodné, že na šírenie strachu z islamu si autor zvolil násilnú smrť tureckej aktivistky a zároveň využil priestor na skrytý útok proti aktivitám LGBTI komunity na Slovensku," píše Orlovský a upozorňuje na viaceré nepresné či prekrútené informácie v texte Kollára.

Odporúčame aj: Boris Kollár útočil na Facebooku na LGBTI komunitu, politikov, novinárov

Orlovský sa vyjadril aj k tzv. úniku „sorošových emailov", o ktorom okrem Kollára píšu aj konšpiračné weby. "Obsahuje bežnú mailovú korešpondenciu nadačnej siete, ktorej obsahom sú verejne dostupné informácie o financovaní aktivít na podporu otvorenej spoločnosti. Niekto môže vnímať financovanie tréningu sudcov, prokurátorov alebo investigatívnych novinárov ako škodlivý, z nášho pohľadu je ich široké vzdelanie základným predpokladom na vytvorenie spravodlivej spoločnosti," píše Orlovský (celá reakcia).

„Je všeobecne známe, že strach je najľahšia cesta k upriameniu pozornosti i popularite. V čase, kedy sú hrozby spoločenského vývoja reálne, by sme však od predstaviteľa verejnej služby očakávali oveľa zodpovednejší postoj," dodáva na záver Orlovský.

Poslanec bežné zdieľa články z pochybných webov ako hlavnespravy.sk, ac24.cz, aeronet.cz. Podarilo sa mu šíriť aj nenávistné hoaxy. Za svoje názory bol nominovaný na anticenu Homofób roka.

pošli na vybrali.sme.sk


Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

1. Reportéri bez hraníc žiadajú Zuzanu Čaputovú, aby vetovala tlačový zákon

Reportéri bez hraníc (RSF) zverejnili vyhlásenie, v ktorom naliehajú na slovenskú prezidentku, aby nepodpísala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy tlačového zákona, ktoré v utorok prijal parlament, pretože by slovenským politikom poskytli automatické právo na odpoveď v médiách, ak by uvedené správy boli „nepravdivé alebo zavádzajúce“.

Poštová banka má vlastnú kolekciu oblečenia: Dobro sa nosí (FOTO)

2. Poštová banka má vlastnú kolekciu oblečenia: Dobro sa nosí (FOTO)

Poštová banka spustila predaj vlastnej kolekcie oblečenia pod názvom Dobro sa nosí. Celý výťažok z  predaja poputuje na dobrú vec. Záujemcovia ju nájdu v predajni Nosene a kúpou kúskov z tejto kolekcie sa aj oni stanú nositeľmi dobra.

Poľsko sa vo svete promuje fotografiami Prahy (FOTO)

3. Poľsko sa vo svete promuje fotografiami Prahy (FOTO)

Poľsko si najalo americkú reklamnú agentúru, ktorá jeho krásy propagovala prostredníctvom fotografií z Prahy. Poľská národná nadácia zaplatila americkej agentúre White House Writers Group (WHWG) podľa poľského portálu onet.pl 5,5 milióna dolárov.

Novinár bol zatknutý po tweete, ktorým urazil políciu

4. Novinár bol zatknutý po tweete, ktorým urazil políciu

Chorvátsky novinár spravodajského portálu Index.hr bol zatknutý a prepustený s pokutou za údajnú urážku chorvátskej polície na twitteri. Kvôli ďalšiemu vyjadreniu na tejto sociálnej sieti čelí obvineniu, že sa dotkol cítenia Chorvátov, informovali miestne médiá.

Parlament zrušil koncesionárske poplatky pre časť obyvateľov. Pozrite sa pre koho a od kedy

5. Parlament zrušil koncesionárske poplatky pre časť obyvateľov. Pozrite sa pre koho a od kedy

Parlament dnes schválil novelu zákona, ktorou zrušil koncesionárske poplatky pre dôchodcov, ľudí v hmotnej núdzi a pre zdravotne postihnutých.

Internet by sme deťom nemali zakazovať.  Mali by sme ich učiť používať ho správne

6. Internet by sme deťom nemali zakazovať. Mali by sme ich učiť používať ho správne

Internet sa veľmi rýchlo stal neoddeliteľnou súčasťou života dospelých, ale aj tínedžerov a detí. Tie si bez online pripojenia nevedia predstaviť svoj deň. Internet sa už od útleho detstva stáva ich primárnym zdrojom informácií, ale aj hlavným sprostredkovateľom sociálneho kontaktu s rovesníkmi. Nadácia Orange vo svojom grantovom programe e-Školy pre budúcnosť upozorňuje na potrebu zabezpečiť žiakom potrebné zručnosti a skúsenosti nevyhnutné pre spoločenské a pracovné prostredie 21.storočia.

Orange spúšťa globálnu komunikačnú kampaň na podporu rozumného a bezpečného používania digitálnych technológií (VIDEO)

7. Orange spúšťa globálnu komunikačnú kampaň na podporu rozumného a bezpečného používania digitálnych technológií (VIDEO)

Orange v týchto dňoch spúšťa aj na Slovensku globálnu kampaň, ktorá sa zaoberá rozumným a bezpečným používaním digitálnych technológií. 

Parlament schválil kontroverznú novelu tlačového zákona

8. Parlament schválil kontroverznú novelu tlačového zákona

Politici, vysokí štátni úradníci a ďalší predstavitelia verejných inštitúcií opäť získajú právo na zverejnenie reakcie na články tlače a tlačových agentúr, pokiaľ tieto články obsahujú nepravdivé alebo neúplné údaje o ich práci.

Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

9. Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

 Vydavatelství Mafra dnes spustilo prémiovou nadstavbu svého zpravodajského portálu iDNES.cz.

Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

10. Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

Necelý rok po začiatku vysielania v susednej Českej republike začala vysielať na Slovensku lokalizovaná Mall.tv aj s vlastnou produkciou. Vysielateľ avizuje dvanásť pôvodných relácií, v ktorých budú účinkovať známe tváre z Markízy, JOJ či RTVS.

Najčítanejšie