Nový spolumajiteľ SME zatajuje, čo sám za vydavateľstvo zaplatil Titulka Trendu

Nový spolumajiteľ SME zatajuje, čo sám za vydavateľstvo zaplatil

23.10.2014 15:20 | Tlač | mk

Ak Protimonopolný úrad dá súhlas, dcérska spoločnosť agentúry SITA na čele s jej majiteľom Igorom Grošaftom sa stane polovičným vlastníkom vydavateľstva Petit Press. Prečo sa majiteľ agentúry SITA, ktorá je posledné dva roky v strate, rozhodol kúpiť polovicu výrazne silnejšieho vydavateľstva, s peniazmi od Penty?

 

 

„Len pre synergie a nič iné. Keď to spravíme, ušetríme milióny na redakcii, tvorbe obsahu, tlači, distribúcií a ďalších veciach," povedal Igor Grošaft v rozhovore pre najnovšie vydanie týždenníka Trend.

Počas rozhovoru Igor Grošaft ponúkol viacero variantov ohľadom spoluúčasti vlastnej firmy na transakcii: Na otázku či bude mať v transakcii peniaze aj on, najprv odpovedal, že je finančne zainteresovaný a nesie finančné riziko. „Určite áno. Nie som sám, lebo mám spolumajiteľov v SITA." Nekonkretizoval, v akej výške ani v koľkých percentách. Na poznámku redaktora, že Penta oznámila, že kúpu financuje stopercentne, odpovedal: „Nazvime to tak, že nesiem vlastné finančné riziko."

S nemeckým spoluvlastníkom Petit Pressu spoločnosťou RBVG začal rokovať už v marci toho roku.

Napriek tomu, že chce, ako majiteľ SITA budovať so SME synergiu, budúceho svojho partnera spoločnosť PSIS (slovenského spoluvlastníka Petit Pressu) ani šéfa vydavateľstva Alexeja Fulmeka o zámere kúpiť nemecký podiel Petit Pressu neinformoval. V lete, v čase, keď už vrcholili jeho rokovania s nemeckým vlastníkom, sa stretol s Fulmekom, paradoxne aby s ním rokoval o možnom vstupe Petit Pressu do SITA. Fulmek, o tom, že Grošaft rokuje s nemeckým vlastníkom o kúpe podielu v Petit Presse, netušil. Ako povedal pre Omédiách.com je prekvapený, že Igor Grošaft "mu to nepovažoval za potrebné vtedy povedať."

Grošaft to vysvetľuje v rozhovore pre Trend (ktorý patrí tiež pod finančné krídla Penty) tým, že mal záujem o nemecký podiel. „Päť minút po podpise zmluvy som volal Alexejovi Fulmekovi, aby sme sa stretli. Chápem špecifiká redakcie SME, ale nepriateľské prevzatie neprichádza do úvahy. Nebolo to ani v úmysle, ale nie je to ani možné. Bez súhlasu druhého akcionára neviem ovládnuť redakciu. V akcionárskych zmluvách je to postavené tak, že pán Vajda zodpovedá za tvorbu obsahu vydavateľstva."

V rozhovore povedal napríklad aj to, že nevidí logiku aby predával svoj podiel spoločnosti PSIS a aj to, že mediálny biznis nemá žiadne špecifiká. Takto o biznise v médiách uvažuje aj Jaroslav Haščák, spolumajiteľ Penty, s ktorým sa Grošaft pozná približne od roku 1996.

Igor Grošaft je spolumajiteľom SITA. Bývalý člen prezídia FNM bol ako nominant SDKÚ v predstavenstve štátnej Slovenskej energetickej prenosovej sústavy, (SEPS). Po tom, ako sa v roku 2012 jeho meno objavilo v údajnom spise SIS Gorila, podľa ktorej sa mal podieľať na presadzovaní záujmov skupiny Penta pri privatizácii, Grošaft požiadal vtedajšieho ministra hospodárstva Juraja Miškova, aby ho odvolal z funkcie v SEPSe. Hospodárske noviny aj aktuálne.sk spojili jeho meno s Radoslavom Procházkom.BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Od 1.júla má Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku nového vedúceho. Stal sa ním dlhoročný zamestnanec EP a bývalý novinár Robert Sermek.

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox menovala nového generálneho riaditeľa pre Českú republiku a Slovensko. Od 1. júla je ním Peter Halmo, ktorý predtým pôsobil na pozícii riaditeľa slovenského pobočky a priameho predaja v Českej republike a na Slovensku.

Najčítanejšie