Pozrite si nový cestovný poriadok ZSSR: Rýchlejšie medzi Bratislavou a Košicami a ďalšie zmeny na celom Slovensku

04.12.2018 12:25 | Tlačové správy | ŽSSR

Jazdné časy viacerých vlakov InterCity a rýchlikov na trati Bratislava – Košice sa skrátia • Po 16 rokoch sa na trať Zvolen – Šahy vrátia osobné vlaky • Medzi Bratislavou a Zürichom budú premávať dva vysokorýchlostné vlaky • Cestujúcich potešia nové vlaky v regionálnej a prímestskej doprave • Dnes sa spúšťa zobrazovanie meškania a polohy vlaku v novom e-shope a aplikáciiŽelezničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zabezpečuje pre cestujúcich jednoduchú, bezpečnú a ekologickú formu hromadnej dopravy. V nedeľu 9. decembra 2018 vstúpi do platnosti Cestovný poriadok 2018/2019 (Grafikon vlakovej dopravy 2018/2019).

Na trati Bratislava – Košice budú premávať 4 páry vlakov InterCity, pričom najrýchlejší vlak IC 45 zvládne túto trasu za 4 h 36 min, ostatné vlaky InterCity prejdú túto trasu za maximálne 4 h 50 min, čo pri väčšine týchto vlakov predstavuje skrátenie jazdného času v rozsahu 2 – 7 minút. Z Košíc až do Viedne bude premávať nový pár vlakov InterCity – IC 44 (Košice 07:11 – Wien Hbf 13:21) a IC 45 (Wien Hbf 14:37 – Košice 20:42), ktoré budú zastavovať aj v staniciach Bratislava-Nové Mesto a Bratislava-Petržalka. Medzi hlavným mestom a metropolou východu bude denne aj naďalej premávať 7 párov rýchlikov (R 6XX). Tieto rýchliky budú medzi Bratislavou a Púchovom jazdiť rýchlosťou 160 km/h a jazdný čas sa skráti medzi Bratislavou a Košicami o 10 minút (5 h 40 min) a medzi Bratislavou a Žilinou o 4 minúty (2 h 27 min).

„Severná trasa je z pohľadu osobnej železničnej dopravy kľúčová, preto ma teší, že aj napriek prebiehajúcim rekonštrukciám v Tatrách či pred Žilinou zrýchlime aspoň o pár minút väčšinu našich vlakov z Bratislavy do Košíc,“ vysvetlil Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. „Na trase Bratislava – Košice tak pôjde rýchlejšie 19 vlakov a na trase Bratislava – Žilina až 21 vlakov,“ dodal F. Hlubocký.

Najdôležitejšie zmeny v regionálnej doprave:

• Bratislavský samosprávny kraj http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/bratislavsky-samospravny-kraj.html
• Trnavský samosprávny kraj http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/trnavsky-samospravny-kraj.html
• Trenčiansky samosprávny kraj http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/trenciansky-samospravny-kraj.html
• Nitriansky samosprávny kraj http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/nitriansky-samospravny-kraj.html
• Žilinský samosprávny kraj http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/zilinsky-samospravny-kraj.html
• Banskobystrický samosprávny kraj http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/banskobystricky-samospravny-kraj.html
• Košický samosprávny kraj http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/kosicky-samospravny-kraj.html
• Prešovský samosprávny kraj http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/presovsky-samospravny-kraj.html

Veľkým prínosom a historickou udalosťou je zavedenie priameho neprestupného spojenia Bratislavy s Zürichom. Nový pár vysokorýchlostných vlakov Railjet xpress bude premávať na linke Bratislava hl. st. – Wien Hbf – Salzburg – Innsbruck – Zürich, pričom vlak RJX 160 (Bratislava hl. st. 06:10 – Zürich Hbf 15:20) bude zastavovať aj v stanici Bratislava-Petržalka a vlak RJX 167 (Zürich Hbf 12:40 – Bratislava hl. st. 21:51) navyše obslúži aj stanicu Bratislava-Nové Mesto. Vlaky budú vedené súpravou Viaggio Comfort, ktorá cestujúcim poskytne služby na vysokej úrovni (napríklad wi-fi, palubný portál, mobilbar, servis na miesto, polohovateľné sedadlá, uvítací drink, tichá zóna). Cestujúci z týchto vlakov budú môcť v Bratislave prestúpiť na nočné vlaky R 614 Zemplín (Humenné 21:54 – Bratislava-Nové Mesto 06:51) a R 615 Zemplín (Bratislava-Nové Mesto 22:16 – Humenné 06:33) i na vlaky R 800 Poľana (Prešov 21:12 – Bratislava-Nové Mesto 06:02) a R 801 Poľana (Bratislava-Nové Mesto 22:34 – Prešov 07:42).

„Mnoho Slovákov cestuje za prácou a oddychom do Rakúska či Švajčiarska, pričom dosiaľ museli buď prestupovať vo Viedni, alebo si zvoliť iný spôsob dopravy. Nové priame spojenie z Bratislavy, ktoré pôjde cez Rakúsko rýchlosťou až 230 km/h, však teraz poskytuje najvýhodnejšiu alternatívu. Verím, že sa tejto rýchlosti na trase Kúty – Štúrovo už o pár rokov aspoň priblížime,“ povedal Karol Martinček, člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK.

ZSSK v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR (MDV SR) vracia po 16 rokoch osobnú železničnú dopravu na trať, ktorá prechádza Banskobystrickým a Nitrianskym samosprávnym krajom. Osobné vlaky začnú na 74-kilometrovej trati Zvolen – Dudince – Šahy jazdiť od 2. januára 2019. Primárne je doprava určená školopovinnej a pracujúcej verejnosti, preto budú vlaky jazdiť prevažne počas pracovných dní. MDV SR bude cestovanie na trati priebežne vyhodnocovať a v prípade zvyšujúceho sa záujmu cestujúcich plánuje ministerstvo premávku vlakov aj počas víkendov. „Som rád, že po sľuboch prinášame konkrétny výsledok. Ako ministerstvo stále deklarujeme, že podporujeme rozvoj železničnej dopravy, a preto dnes môžeme s radosťou povedať, že aj vďaka železnici obnovíme život v tomto regióne a prispejeme k lepšej mobilite jej obyvateľov,“ uviedol na tlačovej konferencii v Šahách ešte v októbri minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Od januára 2019 bude obnovená železničná doprava na traťovom úseku Zvolen – Šahy, na ktorom bude zavedených celkom 20 nových osobných vlakov. Prioritou pre efektívne fungovanie železničnej dopravy na traťovom úseku je zabezpečenie prípojov na vlaky diaľkovej dopravy v stanici Zvolen os. st. a na osobné vlaky smer Čata v železničnej stanici Šahy. Nové vlaky nebudú zastavovať na zastávkach Bzovská Lehôtka, Devičie a Slatina, vďaka čomu bude cestovanie o čosi rýchlejšie a súčasne bude umožnené vytvorenie spomínaných prípojov. Vlaky budú zostavené z motorových jednotiek (MJ 813/913, tzv. Bagety) a motorových vozňov (812).

V rámci medzištátnej dopravy sa cestujúci môžu tešiť na lepšie spojenia do Českej republiky. Medzi Košicami a Prahou bude premávať nový posilový pár vlakov SuperCity s kratšími jazdnými časmi. Vlak SC Pendolino 243 Košičan (Praha hl. n. 15:41 – Košice 23:05) bude premávať v piatky popoludní, pričom jazdný čas bude 7 h 24 min (čas sa skráti o 32 minút) a vlak SC Pendolino 242 Košičan (Košice 06:58 – Praha hl. n. 14:19) bude premávať v soboty, pričom jazdný čas bude 7 h 21 min (čas sa skráti o 50 minút). Nové spojenie do Prahy sa vytvorí aj z Nových Zámkov, kde budú počas pracovných dní a sobôt premávať dva nové regionálne rýchliky s nadväznosťou na vlaky EuroCity. Vlak RR 870 Pressburg (Nové Zámky 05:00 – Bratislava hl. st. 06:03) bude pokračovať ako vlak EC 282 Metropolitan Slovenská strela (Bratislava hl. st. 06:10 – Praha hl. n. 10:07) a vlak RR 873 Pressburg (Bratislava hl. st. 21:53 – Nové Zámky 22:54) bude vedený ako pokračovanie vlaku EC 283 Metropolitan Slovenská strela (Praha hl. n. 17:50 – Bratislava hl. st. 21:50). Na slovensko-ukrajinskej linke je pozitívnou zmenou skrátenie jazdných časov priamych nočných lôžkových vozňov z Košíc do Kyjeva. Vlak R 81/Os 8861 (Kiev Pass. 18:30 – Košice 13:54) bude v Košiciach rýchlejšie o 2 h 12 min a v opačnom smere sa vlaku Os 8862/R 107/R 30 (Košice 15:10 – Kiev Pass. 10:17) čas skráti o 3 h 25 min.

Cestujúci v regionálnych vlakoch na trati Žilina – Považská Bystrica – Trenčín určite pozitívne ohodnotia možnosť komfortnejšieho cestovania. ZSSK plánuje až na 30 z celkového počtu 33 spojov nasadiť elektrické poschodové jednotky (EPJ 671). Súpravy sú vybavené nízkopodlažným prístupom aj rampou pre imobilných cestujúcich, klimatizáciou, vákuovým WC, elektrickými zásuvkami na 230 V, wi-fi pripojením na internet, kamerovým a informačným systémom. Zvyšné 3 spojenia budú radené z modernizovaných osobných vozňov klasickej stavby.

V polovici roka 2019 pribudnú regionálnej doprave v okolí Zvolena prvé moderné dieselmotorové jednotky (DMJ 861), ktoré sú financované z eurofondov. Prvé dve jednotky ZSSK zaradí do prevádzky na trati Zvolen – Lučenec – Fiľakovo a postupne sa dostanú na väčšinu tratí v regióne. Súpravy budú vybavené wi-fi, kamerovým systémom, elektrickými zásuvkami, bezbariérovým priestranným WC, ale aj systémom automatického počítania cestujúcich. Veľkým pozitívom je aj ich ekologickosť, pretože okrem nafty sa do týchto vozidiel pridáva aditívum AdBlue, ktoré napomáha rozložiť pri spaľovaní väčšinu škodlivých látok technológiou dodatočného spracovania výfukových plynov. Výrobca ŽOS Vrútky spolu dodá 21 ks jednotiek (od mája 2019 do decembra 2020 každý mesiac jednu), pričom súčasťou zmluvy sú sprísnené podmienky pre záručné a pozáručné opravy a hrozba vážnych sankcií za nekvalitnú dodávku.

„Naším strategickým cieľom je neustále modernizovať vlaky, preto považujem budúcoročné uvedenie nových dieselmotorových jednotiek do zvolenského regiónu za veľký úspech všetkých, ktorí na tejto akvizícii pracovali. Hoci modernizácia je v železničnom sektore behom na dlhé trate a výsledky našej práce bude možno žať až niekto iný, veľmi chceme zmenšiť investičný dlh, ktorý sme tu v spoločnosti našli. Robíme to nielen pre našich cestujúcich, ktorých má podľa našich plánov stále pribúdať, ale aj kvôli našim zamestnancom, ktorí chcú pracovať v modernej firme a v prostredí primeranom 21. storočiu,“ zdôraznil Patrik Horný, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky a informačného manažmentu ZSSK.

Až v šiestich krajoch bude jazdiť viac ako 50 % nových, resp. modernizovaných vozidiel. Najviac ich bude v rámci prímestskej a regionálnej dopravy v Trenčianskom samosprávnom kraji (97 %), Bratislavskom samosprávnom kraji (85 %) a Prešovskom samosprávnom kraji (73 %). Na niektorých linkách budú dokonca jazdiť výlučne iba nové, respektíve modernizované vlaky. V Košickom samosprávnom kraji sú to linky Košice – Moldava nad Bodvou mesto a Košice – Humenné, v Nitrianskom samosprávnom kraji ide o linky Nové Zámky – Prievidza a Nové Zámky – Leopoldov a v Prešovskom samosprávnom kraji to budú linky Prešov – Humenné a Humenné – Medzilaborce mesto.

Počas celého roka 2019 budú postupne do flotily ZSSK pribúdať modernizované vozne Bmz a novovyrobené vozne Bmpz. Celkom 15 ks vozňov Bmz a 14 ks vozňov Bmpz bude nasadzovaných vo vlakoch Ex 2XX na trati Žilina – Praha a postupne aj vo vlakoch R 6XX na trati Bratislava – Žilina – Košice. (Vozne budú prichádzať postupne – 1 až 2 vozne mesačne.) Nové i modernizované vozne, spĺňajúce štandardy pre medzinárodnú dopravu, sú vybavené napr. zásuvkami na 230 V s USB portami, LED osvetlením, vákuovým WC, informačným, rezervačným a požiarnym systémom, klimatizáciou, wi-fi pripojením na internet a podobne. Nový interiér vlakov v sebe spája moderné aj tradičné prvky inšpirované Slovenskom.

Ďalšie podrobnosti Cestovného poriadku vlakov osobnej dopravy 2018/2019, ktorý začne platiť od 9. 12. 2017, nájdete na http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/cestovny-poriadok-vlakov-2018-2019v-kocke.html .

ZSSK tiež v rámci avizovaného skvalitňovania poskytovaných služieb v oblasti online nákupu lístkov dnešným dňom spúšťa funkcionalitu zobrazovania meškania a polohy vlaku vo vyhľadávači spojení v aplikácii i e-shope. V mesiaci november sme pre našich zákazníkov sprístupnili možnosť nákupu lístkov prostredníctvom očakávanej mobilnej aplikácie Ideme vlakom. Taktiež sme spustili inovovaný e-shop, ktorého hlavnou výhodou je jeho responzivita a intuitívnejšie ovládanie.

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

1. Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

Svetová novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) dnes zverejnila pravidelný Index slobody tlače. Slovensko sa na rebríčku opäť prepadlo oproti minulému roku o 8 priečok. Je na 35 mieste.

RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

2. RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

RTVS v súvislosti s úmrtím prvej internej televíznej hlásateľky Blaženy Kočtúchovej a teatrológa Jaroslava Blaha mení program.

 

Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

3. Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

Slovenská sporiteľňa získala ocenenie Hypotéka roka, ktoré udeľuje týždenník Trend v spolupráci s Fincentrom. V hodnotení odbornej poroty dominovala vo všetkých hodnotených kritériách, spravidla s vysokým odstupom.

DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

4. DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

V sobotu spustila obchodná sieť DM vo vybraných filiálkach testovanie ekologickej služby – plniacich staníc na pracie a čistiace prostriedky.

V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

5. V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

 Na šírení xenofóbie v ČR sa výrazne podieľali konšpiračné weby.

Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

6. Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

Dôvod vzniku požiaru katedrály Notre-Dame v Paríži je stále neznámy. Francúzske úrady vyhlásili, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmysel a podpaľačstvo.

Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

7. Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

Hoci počet tragických dopravných nehôd na Slovensku dlhodobo klesá, vlani na našich cestách napriek tomu zomrelo až 229 osôb. Podľa niektorých odborníkov sú za poklesom týchto čísel modernejšie a bezpečnejšie autá, keďže podobný trend môžeme sledovať v takmer všetkých krajinách Európskej únie.

Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

8. Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame vyvolal na internete záplavu lživých správ a sprisahaneckých teórií.

Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

9. Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

Jedným z najobľúbenejších a najprimitívnejších hoaxov, ktoré už roky šíria konšpirátori je hrozba chemtrails – ide o teóriu, že lietadla do ovzdušia rozprašujú rôzne škodlivé baktérie, vírusy a iné látky s cieľom poškodzovať krajinu, civilizáciu.

4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

10. 4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

Rýchle dáta nepoznajú hranice. V čoraz väčšom počte krajín môžu Štvorkári využívať už aj rýchly 4G medzinárodný roaming. Pred letnou sezónou operátor sprístupnil rýchle 4G dáta v roamingu v ďalších 21 krajinách.

Najčítanejšie