Ministerka vnútra nekoná a podporuje rozklad štátu a polície. Podávame podnet na policajnú inšpekciu

28.01.2019 17:06 | Tlačové správy | TS OĽaNO

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) podáva podnet na policajnú inšpekciu, aby preverila lustráciu Jána Kuciaka pred vraždou, a tiež personálne prepojenia zodpovedných policajných dôstojníkov, mieru ich prípadnej vzájomnej koordinácie ako aj medializované podozrenia z prepojení na skupinu Bödörovcov.

 

OĽANO minulý týždeň vyzvalo ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby okamžite odvolala z funkcie bývalého policajného prezidenta Gašpara kvôli podozreniam, že vysokopostavený policajt zisťoval na jeho pokyn informácie o zavraždenom Jánovi Kuciakovi niekoľko mesiacov pred jeho vraždou. „Je neprípustné, aby bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zastával akúkoľvek funkciu na Ministerstve vnútra v čase, keď vychádzajú na povrch podozrenia o spôsobe fungovania elitných policajných dôstojníkov pod jeho vedením,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová s tým, že to isté platí aj pre bývalého policajného funkcionára Krajmera, ktorý na ministerstve po odchode z polície dostal vedúcu funkciu.

Remišová zároveň upozornila, že Gašpar skončil ako poradca aj v českej polícii deň po tom, ako vyšli najavo spomínané informácie. „Iba na Slovensku sa nič nestalo a ministerka vnútra stále nekoná. V krajine, kde platí zákon by malo byť normálne, aby ministerka urobila okamžité opatrenia tak, aby tieto osoby minimálne do vyšetrenia všetkých podozrení zo svojich postov odišli,“ povedala.

Tibor Gašpar bol podľa Remišovej príčinou obrovskej nedôvery v políciu, keďže je rodinne previazaný s nitrianskym oligarchom a majiteľom SBS Bonul, kde sa na firemnom večierku zúčastnil aj bývalý premiér Fico. „Syn majiteľa Bonulu sa zas mal podľa medializovaných informácií stretávať s Mariánom Kočnerom a na jeho pokyn zisťovať informácie údajne od policajtov o osobách, ktoré chcel dať Kočner sledovať,“ upozornila V. Remišová, podľa ktorej „prišiel čas aj na otázky o možných väzbách pochybného kandidáta na Ústavný súd Roberta Fica na spomínanú Nitriansku skupinu, lukratívne štátne zákazky, rozdeľovanie dotácií z čias Ľubomíra Jahnátka a podľa môjho názoru by sa mali začať pýtať nielen občania, ale konečne aj polícia a prokuratúra.“

OĽANO dlhodobo upozorňujeme na prepojenia polície a rôznych záujmových skupín. „Ukázalo sa, že bolo správne, že sme požadovali odstúpenie bývalého policajného prezidenta Tibora. Informácie, ktoré vyšli na povrch svedčia o systéme vzájomného krytia, či dokonca spolupráce policajtov, politikov, prokurátorov a pochybných podnikateľov, ktorí dlhé roky beztrestne rozkladajú štát a systém spravodlivosti na Slovensku,“ tvrdí Remišová, podľa ktorej je nedôvera v políciu na Slovensku stále najvyššia z celej EÚ. „Ako môžu občania veriť v políciu, ktorá im má pomáhať a chrániť, ak niektorí policajti radšej pomáhajú a chránia rôzne záujmové organizované skupiny, či ľudí na mafiánskych zoznamoch?,“ pýta sa Remišová.

Aj keď je v polícii mnoho čestných, šikovných a angažovaných príslušníkov Policajného zboru, podľa Remišovej vedenie ministerstva vnútra a polície tolerovaním takýchto praktík vrhá nedôveru na celý policajný zbor. „Je to doslova rozklad štátu a jeho základnej funkcie – chrániť a starať sa o bezpečnosť občanov Slovenskej republiky,“ myslí si Remišová. Podľa nej by sa príslušné orgány polície a prokuratúry mali bezodkladne začať zaoberať tým, ako fungovala NAKA pod vedením Tibora Gašpara a Petra Hraška. „Každý druhý deň vychádzajú na povrch podozrenia, že mohlo dochádzať k zneužívaniu právomocí verejných činiteľov koordinovanou formou na najvyšších miestach polície, pričom doteraz nie je jasné, do akej miery boli zaangažovaní súčasní aj bývalí policajní dôstojníci. V tejto chvíli situácia vyzerá byť natoľko vážna, že by sa tým mal zaoberať branno-bezpečnostný výbor, ako aj policajné prezídium a inšpekcia ministerstva vnútra,“ upozornila a dodala, že „pokiaľ vedenie polície a inšpekcia ministerstva vnútra nie sú schopné dôsledne vyšetriť tak vážne a dlhodobé podozrenia, je úlohou prokuratúry ako orgánu dozoru zabezpečiť dôsledné vyšetrovanie a preveriť vedenie NAKY, pretože je nemysliteľné, aby neustále podozrenia z prepojenia dôstojníkov elitného policajného útvaru s prostredím biznisu, alebo dokonca organizovaného zločinu ostali bez dôsledkov a bez vyvodenia zodpovednosti.“

OĽANO v tejto veci podáva podnet na policajnú inšpekciu, aby preverila nielen lustráciu Jána Kuciaka pred vraždou, ale takisto personálne prepojenia zodpovedných policajných dôstojníkov, mieru ich prípadnej vzájomnej koordinácie ako aj medializované podozrenia z prepojení na tzv. Bödörovcov. „Dôvera v štát sa nedá obnoviť, ak inštitúcie štátu stoja na zhnitých základoch. V polícii treba spraviť poriadok, nastaviť férové podmienky pre šikovných a čestných policajtov a zabrániť, aby si políciu privatizovali rôzne súkromné organizované skupiny. Len toto je cesta k bezpečnému a úspešnému Slovensku,“ uzavrela Remišová.

Podľa tieňového ministra vnútra Gábora Grendela by mal Tibor Gašpar odpovedať na otázky, z akého dôvodu dal pol roka pred vraždou lustrovať v policajných databázach informácie o Jánovi Kuciakovi, aké informácie o ňom polícia zozbierala, a tiež čo s týmito informáciami polícia následne urobila. „Ďalšie pôsobenie Tibora Gašpara vo funkcii poradcu ministerky vnútra je absolútne neúnosné. Túto nomináciu sme kritizovali už vtedy, keď ministerka Saková urobila z Tibora Gašpara svojho poradcu, pretože práve jeho odchod bol jednou z kľúčových požiadaviek demonštrantov po vražde Jána Kuciaka,“ uzavrel Grendel.

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

1. Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

Svetová novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) dnes zverejnila pravidelný Index slobody tlače. Slovensko sa na rebríčku opäť prepadlo oproti minulému roku o 8 priečok. Je na 35 mieste.

RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

2. RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

RTVS v súvislosti s úmrtím prvej internej televíznej hlásateľky Blaženy Kočtúchovej a teatrológa Jaroslava Blaha mení program.

 

Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

3. Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

Slovenská sporiteľňa získala ocenenie Hypotéka roka, ktoré udeľuje týždenník Trend v spolupráci s Fincentrom. V hodnotení odbornej poroty dominovala vo všetkých hodnotených kritériách, spravidla s vysokým odstupom.

DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

4. DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

V sobotu spustila obchodná sieť DM vo vybraných filiálkach testovanie ekologickej služby – plniacich staníc na pracie a čistiace prostriedky.

V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

5. V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

 Na šírení xenofóbie v ČR sa výrazne podieľali konšpiračné weby.

Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

6. Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

Dôvod vzniku požiaru katedrály Notre-Dame v Paríži je stále neznámy. Francúzske úrady vyhlásili, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmysel a podpaľačstvo.

Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

7. Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

Hoci počet tragických dopravných nehôd na Slovensku dlhodobo klesá, vlani na našich cestách napriek tomu zomrelo až 229 osôb. Podľa niektorých odborníkov sú za poklesom týchto čísel modernejšie a bezpečnejšie autá, keďže podobný trend môžeme sledovať v takmer všetkých krajinách Európskej únie.

Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

8. Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame vyvolal na internete záplavu lživých správ a sprisahaneckých teórií.

Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

9. Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

Jedným z najobľúbenejších a najprimitívnejších hoaxov, ktoré už roky šíria konšpirátori je hrozba chemtrails – ide o teóriu, že lietadla do ovzdušia rozprašujú rôzne škodlivé baktérie, vírusy a iné látky s cieľom poškodzovať krajinu, civilizáciu.

4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

10. 4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

Rýchle dáta nepoznajú hranice. V čoraz väčšom počte krajín môžu Štvorkári využívať už aj rýchly 4G medzinárodný roaming. Pred letnou sezónou operátor sprístupnil rýchle 4G dáta v roamingu v ďalších 21 krajinách.

Najčítanejšie