Sekera v rozpočte vlády: Namiesto nuly miliarda. OĽANO žiada od vlády sľubovaný vyrovnaný rozpočet

27.06.2019 17:54 | Tlačové správy | TS OĽaNO

Vyrovnaný rozpočet je minulosťou, vláda aj tento rok zadĺži každého zamestnanca takmer o 400 Eur. Vyplýva to z posledného odhadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Ten hovorí o tom, že rozpočet Slovenska namiesto pôvodného plánu vyrovnaného hospodárenia pôjde až do miliardového do dlhu.

 

Predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) upozorňujú, že ak sa tento trend nezastaví, tak namiesto plánovanej nuly si vláda bude musieť požičať až miliardu Eur. „Toto už nie je nezodpovednosť, ale zrada občanov, ktorí už minimálne tri roky čakajú, že vláda začne plniť sľuby a prestane nás všetkých zadlžovať,“ uviedol tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger. „Presnejšie - už v tejto chvíli Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhaduje, že v rozpočte vznikne diera 955 miliónov Eur. Odhady pre deficit, ktoré publikuje Rada, ako aj Národná banka Slovenska kontinuálne stúpajú počas celého tohto roka,“ pokračoval Heger s tým, že priemerný odhad deficitu tak stúpol počas tohto roka už o 40 %.

Ako uvádza RRZ, nie je to kvôli ochladzovaniu ekonomiky, ale kvôli zle pripravenému rozpočtu a predvolebnému nekontrolovanému míňaniu výdavkov. RRZ uvádza „Riziká pre saldo vyplývajú najmä z nadhodnotených nedaňových príjmov a vyššieho rastu výdavkov v niektorých oblastiach. Zhoršenie ekonomického vývoja, ktoré predpokladajú najnovšie prognózy, má zanedbateľný vplyv na výšku rizík.“. A samotná NBS pri prognóze tvrdí, že kríza k nám ešte nedorazila. Zatiaľ čo v Európe sú náznaky blížiacej sa jesene, na Slovensku podľa NBS stále je horúce leto. „Na nereálne a nekvalitne pripravený rozpočet pritom upozorňovalo od začiatku okrem RRZ, NBS aj hnutie OĽANO. Samotný predchádzajúci minister Kažimír už dnes hovorí, že vyrovnaný rozpočet sa nepodarí naplniť bez dodatočných šetriacich opatrení,“ upozornil Heger, podľa ktorého sa napĺňajú riziká, že SMER znova nechá pre novú vládu vykradnuté verejné financie, ako tomu bolo v minulosti.

„Šetrenie na ľuďoch počas krízy SMER opäť zdevalvuje svojou nekompetenciou a populizmom. A tak vlastne občanov znova vystavuje nebezpečiu uťahovania opaskov,“ hovorí E. Heger s tým, že už v minulosti SMER odovzdal rozpočet v katastrofálnom stave vláde Ivety Radičovej, keď deficit stúpol za jeden rok z 2,4 % HDP takmer na 8% v predvolebnom roku 2009. Dôvodom bol podľa Hegera opätovne predvolebný nárast výdavkov o skoro 12% medziročne. „Situácia v rozpočte sa vymyká spod kontroly SMER-áckeho ministerstva financií aj v tomto predvolebnom roku. Posledné čiastkové dáta z priebežného hotovostného plnenia štátneho rozpočtu hovoria, že ku koncu júna už deficit štátneho rozpočtu dosiahol vyššiu čiastku ako jeho celoročný cieľ. Takisto výdavky medziročne doteraz stúpli o vyše 15 percent. Opakuje sa teda motív SMERu, po nás potopa,“ tvrdí Heger.

Podľa poslanca za OĽANO koalícia v balíčkoch už dopredu rozdeľuje peniaze, ktoré Slovensko vďaka jej nekompetentnosti nemá. „Ak sa odrazíme od ceny balíčka a odhadov rizík pre budúci rok, ktorý má RRZ a NBS, tak budúci rok diera vo verejných financiách, ktorú zdedí nová vláda, môže dosiahnuť 1,3 miliardy Eur,“ upozornil. „Preto vyzývame ministra financií Ladislava Kamenického, aby urýchlene predstavil opatrenia na zabezpečenie vyrovnaného rozpočtu v tomto a budúcom roku, tak, ako o tom hovorí programové vyhlásenie vlády. Takisto žiadame ministra o vysvetlenie, prečo Eurostat opakovane vyjadril nedôveru našim štatistickým údajom o rozpočte. Nesmieme dopustiť, aby Slovensko skončilo ako Grécko, kde deficit sa vymykol spod kontroly a krajina klamala o svojej situácii,“ dodal tieňový minister financií Eduard Heger.

Ak minister hodnoverne nepreukáže snahu zamedziť nedodržaniu rozpočtových cieľov počas parlamentných prázdnin, OĽANO bude iniciovať mimoriadny Výbor NRSR pre financie a rozpočet, kde jediným programom bude aktuálna kríza vo verejných financiách.

pošli na vybrali.sme.sk


Ten chlapec jej môže zničiť život!

1. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

2. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

3. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

4. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

5. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

6. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

7. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

9. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

10. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Najčítanejšie