Smutná správa: Zomrela popredná sólistka Opery SND

03.04.2020 17:46 | Tlačové správy | TS SND

Vedenie Slovenského národného divadla prijalo s veľkým zármutkom správu o úmrtí bývalej poprednej sólistky Opery SND Niny Hazuchovej

Nina Hazuchová bola vynikajúcou mezzosopranistkou, jednou z najpoprednejších osobností slovenskej opernej scény. Narodila sa v Brne v rodine ruských emigrantov, ktorí sa s jedinou dcérou presťahovali do Bratislavy, keď mala sedem rokov. Po absolvovaní gymnázia študovala na bratislavskom konzervatóriu (1943 – 1948). Na našej prvej opernej scéne hosťovala už počas štúdia na konzervatóriu, debutovala v úlohe Poliny z Pikovej dámy (1946).

Foto: SND

Za vyše štyri desaťročia vytvorila Nina Hazuchová v Opere SND ako prvá dáma mezzosopránového odboru osemdesiatštyri postáv vo viac ako sto inscenáciách (niektoré stvárnila viackrát). Vďaka dokonalej vokálnej technike a kultivovanému hereckému prejavu i skvelej muzikalite vynikajúco stvárňovala úlohy v dielach z obdobia baroka, ako aj klasicizmu, romantizmu či dvadsiateho storočia.

Spomeňme niektoré z tých najzávažnejších: Luciu v Sedliackej cti, Azucenu v Trubadúrovi, Vesnu v Rimského-Korsakovovej Snehulienke, Mercedes a Carmen v Bizetovej rovnomennej opere, Siebela vo Faustovi a Margaréte, Amneris v Aide, Marcelinu i Rosinu v Barbierovi zo Sevilly, Oľgu aj Larinovú v Eugenovi Oneginovi, Zuzku v Krútňave, Ludmilu v Predanej neveste, Fiodora a Marinu Mnišek v Borisovi Godunovovi, Suzuki v Madame Butterfly, Cherubína vo Figarovej svadbe, Princeznú Eboli v Donovi Carlosovi, Emíliu v Otellovi, Geneviévu v Pelléovi a Mélisande, Maddalenu v Rigolettovi, Katarínu v Šebalinovej opere Skrotenie zlej ženy, Blagotu v Svätoplukovi, Ľubavu v Sadkovi, Radmilu v Libuši, Hermiu v Brittenovom Sne noci svätojánskej, Sofiu Ivanovnu v Cikkerovom Vzkriesení, Končakovnu a tiež Ňaňu v Kniežati Igorovi, Niklausa v Hoffmannových poviedkach, Buryjovku v Jej pastorkyni, Fenenu v Nabuccovi, Sekretárku v Menottiho Konzulovi, Amastris v Händlovom Xerxovi, Lily v Gershwinovej opere Porgy a Bess, Sestru Laetitiu v Cikkerovom Rozsudku, Mary vo Wagnerovej opere Blúdiaci Holanďan. Poslednou z jej úloh bola Guvernantka v Pikovej dáme (premiéra 6. 1. 1989), kým Polinou v tejto opere Nina Hazuchová v SND začínala (21. 12. 1946).

Nina Hazuchová účinkovala v mnohých dielach súčasných slovenských skladateľov, napríklad Ladislava Holoubka, Eugena Suchoňa, Jána Cikkera, Tibora Freša, Bartolomeja Urbanca, Juraja Beneša. Bola vyhľadávanou koncertnou umelkyňou. Popri slovenskej piesňovej tvorbe je pamätná napríklad jej interpretácia Mahlerových Piesní o mŕtvych deťoch, Beethovenovej Deviatej symfónie a Frešovej kantáty Spev o žene. Viackrát úspešne hosťovala v zahraničí. Od roku 1976 pôsobila Nina Hazuchová pedagogicky na Hudobnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave, kde vydala aj publikáciu Technická príprava hlasu pre spevácky výkon (1984).

V pani Nine Hazuchovej strácame nielen vynikajúcu umelkyňu, ktorá sa významným spôsobom zaslúžila o rozvoj slovenskej opernej interpretácie, ale aj vzácneho človeka.

Česť jej pamiatke!
Rodina sa s pani Ninou Hazuchovou rozlúči v úzkom kruhu. Slovenské národné divadlo si jednu z najvýraznejších slovenských operných umelkýň pripomenie na spomienkovom stretnutí na začiatku nasledujúcej divadelnej sezóny.Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Počas pandémie sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, kedy je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa O2 spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Formula 1 potvrdila začiatok odloženej sezóny, prinášame podrobný program

 

Nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1, ktorý bol odložený kvôli pandémiu koronavírusu, odštartuje za mesiac v Rakúsku. Dnes o tom informovalo vedenie šampionátu a súčasne zverejnilo kalendár úvodných ôsmich pretekov sezóny.

Majstrovstvá, ktoré mali pôvodne odštartovať v marci, začnú 5. júla Veľkou cenou Rakúska. Týždeň nato sa na okruhu vo Spielbergu pôjde znova, potom sa formula presunie do Maďarska. Nasledovať budú dva preteky v Silverstone a Veľké ceny Španielska, Belgicka a Talianska, kde by sa malo ísť 6. septembra.

Podľa vyhlásenia na webe Formuly 1 sa zatiaľ všetky preteky pôjdu bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Konečný program seriálu by mal byť zverejnený v najbližších týždňoch. Uskutočniť sa má 15 až 19 závodov a majstrovstvá by malo skončiť v decembri.

"V posledných týždňoch sme neustále rokovali so všetkými partnermi vrátane stajní a Medzinárodnej automobilovej federácie, aby sme pripravili úvodnú časť kalendára pre sezónu 2020 a mohli za čo najbezpečnejších podmienok začať pretekať," uviedol na webe šéf seriálu Chase Carey.

"Sezóna síce odštartuje bez divákov na pretekoch, ale veríme, že v najbližších mesiacoch bude situácia už natoľko bezpečná, že ich budeme môcť znova privítať späť. Sme presvedčení, že návrat Formuly 1 urobí radosť športovým fanúšikom na celom svete," dodal.

Zatiaľ známy program sezóny Formuly 1:

5. júla: Veľká cena Rakúska (Red Bull Ring, Spielberg),
12. júla: Veľká cena Štajerska (Red Bull Ring, Spielberg),
19. júla: Veľká cena Maďarska (Hungaroring, Budapešť),
2. augusta: Veľká cena Británia (Silverstone),
9. augusta: Jubilejný Veľká cena k výročiu 70 rokov F1 (Silverstone),
16. augusta: Veľká cena Španielska (Circuit de Catalunya, Barcelona),
30. augusta: Veľká cena Belgicka (Spa-Francorchamps),
6. septembra: Veľká cena Talianska (Monza).

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Kremeľ dnes obvinil ukrajinskú firmu vyvíjajúcu počítačové hry z glorifikácie nacizmu.

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predstúpi v piatok 5. júna o 9:00 pred parlament so správou o stave republiky, prvou od svojho nástupu do funkcie.

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

Pandémia rapídne zasiahla mediálne odvetvie po celom svete a niektoré lokálne vydavateľstvá museli v posledných týždňoch pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ku škrtaniu rozpočtov a v niektorých prípadoch aj k ukončeniu činnosti.

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

Spoločnosť UPC okrem rôznych žánrových balíčkov ponúka tiež Nemecký, Maďarský a po novom aj Ruský balíček

Železnice majú novú hovorkyňu

Železnice majú novú hovorkyňu

Od 1. júna majú Železnice Slovenskej republiky novú hovorkyňu.

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Najčítanejšie