Strana Sloboda a Solidarita (SaS) kritizuje miliónové dotácie na stavbu súkromných haciend pre ľudí blízkych vláde Robertovi Ficovi. Poslanecký prieskum na a Pôdohospodárskej platobnej agentúre je len prvým krokom. Situácia v PPA dosiahla bod, ktorý si vyžaduje radikálne riešenie.
„PPA je dnes symbolom korupcie a netransparentnosti. Táto inštitúcia stratila dôveru verejnosti – musí byť úplne prestavaná, nielen personálne, ale aj procesne. Kým sa to nestane, korupcia bude kvitnúť ďalej. Navyše, je príznačné, ako o celej veci v súvislosti s haciendami mlčí premiér Robert Fico a minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Je evidentné, že kryjú nielen partiu okolo Bödora, ale aj seba samých,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.
„PPA treba obrazne povedané zbúrať a postaviť nanovo. Inak sa nezbavíme tej chobotnice, ktorá sa tam zahniezdila. To, čo sa tam deje, je choré, skorumpované a prelezené drzosťou, ktorá nemá obdoby,“ povedal poslanec NR SR za SaS Hlina.
Podľa neho SaS už viac než rok a pol upozorňuje na závažné problémy v tejto inštitúcii. Dnes vychádzajú na povrch skutočnosti, ktoré potvrdzujú všetky varovania.
„Verejnosť sa dozvedá, kam až siaha nebotyčná drzosť niektorých ľudí. Je to drzosť porovnateľná s prípadom, keď si niekdajší funkcionári stavali vily v mestskom parku a tvrdili, že ide o športový areál,“ pripomenul Hlina a dodal, že vtedy SaS organizovala úspešný protest, ktorý viedol k odstúpeniu Pavla Pašku.
V PPA podľa neho dochádza k „betónovaniu“ mocenských pozícií ľuďmi z Nitry, čo naznačuje organizovaný systém podobný mafii. Zvlášť kritizoval, že peniaze určené na podporu cestovného ruchu boli zneužité:
„Tieto peniaze mali ísť na zamestnávanie ľudí v regiónoch – kuchárov, chyžných, recepčných. Namiesto toho sa z nich platili výrivky a luxus pre vyvolených. To je hrubé nepochopenie a ešte hrubšia arogancia.“
Hlina zároveň informoval, že SaS zvoláva mimoriadny výbor pre pôdohospodárstvo, ktorý by mal prerokovať vykonanie poslaneckého prieskumu v PPA. Avšak, ako upozornil, výbor sa za posledné obdobie nepodarilo zvolať až 12-krát – nie kvôli absencii, ale preto, že niektorí poslanci zámerne nehlasujú za otvorenie rokovania.
„Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa zachovajú konkrétni poslanci – či zahlasujú za poslanecký prieskum, alebo budú naďalej kryť svojich blízkych,“ uzavel Alojz Hlina.