Prečo RTVS neodvysiela plánovaný diel Súmrak bossov: Kočner - Biznis medzi politikou a podsvetím? Reprofoto TA3

Prečo RTVS neodvysiela plánovaný diel Súmrak bossov: Kočner - Biznis medzi politikou a podsvetím?

13.12.2017 11:44 | TV | Miroslava Kernová

 V RTVS sa dnes tvária, že s Mariánom Kočnerom v dokumente o slovenskom podsvetí ani nerátali. V lete to však bolo inak.

 Vo štvrtok pôjde na Jednotke posledný diel cyklu Súmrak bossov. Je to dokumentárny cyklus o organizovanom zločine na Slovensku a jeho prieniku do spoločenského, politického i hospodárskeho života. RTVS už odvysielala časti o Kyselinároch, bratoch Mellovcoch, Mikulášovi Varehovi či podsvetí v Dunajskej Strede.

Posledný avizovaný 12-ty diel mal byť o Mariánovi Kočnerovi a mal mať názov „Marián Kočner: Biznis medzi politikou a podsvetím". V programe na štvrtok však nie je. Posledný diel, ktorý vo štvrtok RTVS odvysiela, má názov Robert Lališ - Podsvetie v kýbli. Lališ sa v plánovanom zozname dielov nebol.

Tu je plánovaný zoznam dielov, ktoré RTVS poskytla médiám v lete, keď sa seriál pripravoval:

1. Jozef Roháč, vrah, ktorý rád diskutoval
2. Jozef Ducký – zabilo ho podsvetie?
3. Dunajská Streda, malé mesto veľkého zločinu
4. Lajos Sátor – vrah na úteku
5. Zločin ako droga, príbeh Bakiho Sadikiho
6. Vareha – rytier von DPH
7. Bratia Mellovci - Černákova franšíza na Hornej Nitre
8. Muszka, Tóth a Zlatý trojuholník na východe SR
9. Biele kone sa tiež strieľajú
10. Sýkorky: Mocné, nebezpečné, večné
11. Trójsky kôň v krvavom tuneli
12. Marián Kočner: Biznis medzi politikou a podsvetím

Zoznam vyšiel vo viacerých médiách, ako prvé ho v auguste zverejnili Stratégie.sk (označili ho ako pracovnú verziu), následne ďalšie médiá: Fakty24, Refresher, Sketcher...

Prvých 11 dielov, tak ako je v zozname, RTVS odvysielala.

RTVS aj produkčnej spoločnosti S Pro Alfa, ktorá seriál pripravovala, sme sa spýtali, prečo zo zoznamu vypadol Kočner a nahradil ho Lališ?

„Diel „Marián Kočner: Biznis medzi politikou a podsvetím" nikdy nebol zverejnený v oficiálnom programe aktuálnej série dokumentárneho cyklu Súmrak bossov a RTVS ho ani oficiálne neavizovala," odpovedala pre Omédiách.com hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. Zoznam, s ktorými podľa nej "pracovali niektoré médiá", bol iba pracovnou verziou s predbežnými názvami epizód. "Mnohé z dielov v tom čase ešte neboli hotové a až v priebehu tvorivého procesu sa zistilo, či na ich odvysielanie bude dostatok relevantného materiálu. Okrem toho sa počas nakrúcania a postprodukcie priebežne modifikovalo presné znenie jednotlivých častí," napísala Rusnáková. Seriál pre RTVS pripravovala spoločnosť S Pro Alfa. Celkový koprodukčný vklad RTVS do seriálu bol vo výške 241 tisíc eur. Producent spoločnosti Miroslav Čížek sa k tomu nechcel vyjadriť s tým, že stanovisko poslala už hovorkyňa RTVS.

Rusnáková nemá pravdu, že zoznam, ktorý v lete zverejnili viaceré médiá, "RTVS oficiálne neavizovala". Médiám ho poskytla v lete samotná RTVS, v čase, keď sa seriál pripravoval. RTVS postupne odvysielala 11 avizovaných dielov v takmer rovnakom poradí a s takmer takmer totožnými titulkami, ako na zozname z leta. Až na 12-ty diel o Kočnerovi.

 Podobná situácia nastala aj minulý rok pri pôvodnej sérii s názvom Mafiáni. RTVS neodvysielala 13-ty diel o bývalom šéfovi SIS v následne po 12-tej časti,  odvysielala ho o niečo neskôr.

Podrobnosti: Prečo RTVS neodvysielala časť seriálu Mafiáni o bývalom šéfovi SIS?


V lete, keď médiá zverejnili zoznam pripravovaných dielov, práve ten diel s Kočnerom vyvolal rozruch a záujem. Na diel s Kočnerom sa koncom augusta pýtal v rozhovore s producentom Čížekom web mediálne.sk. "Máme nakrútených šesť častí, ďalšie by som zatiaľ nechcel rozoberať, až keď budú hotové, lebo by to mohlo vplývať na respondentov. Prácu nám skomplikovalo, aj keď sa v médiách pred časom objavil zoznam všetkých častí druhej série," povedal pre mediálne.sk producent Čížek. "V zozname bol v aj Marián Kočner. Bude diel aj o ňom?" spýtal sa redaktor, na čo producent odpovedal takto: "Platí, čo som povedal. Počkajme si. Nie je to také jednoduché."

Podľa informácií Omédiách.com po zverejnení zoznamu častí mal výhrady k plánovanej poslednej časti samotný Kočner. Diel sa nakoniec ani nenatáčal.

Aktualizácia 14.12. Na článok reagoval autor námetu a scenárov Súmrak bossov Milan Žitný. V reakcii, ktorú zverejnil v diskusii pod článkom na facebooku, označil náš článok za konšpiráciu. Je pobúrený, že sa „neoficiálny, neverejný, pracovný" názov dostal v lete z RTVS do Stratégii. V svojej reakcii však potvrdil, že s Kočnerom rátali a že od projektu upustili, stačilo im, že Kočner odskočil: „Ja ako autor námetu a scenárov Súmraku bossov som prišiel s nápadom na posledný diel a oslovil som Mariána Kočnera, či by do toho šiel a on súhlasil, že jedna časť bude venovaná jemu. A názov, ktorý som ja pripravil, znel inak, než tu uvádzate. Lenže bezprostredne potom, ako v Strategii vyšiel onen interný zoznam, Kočner od projektu odskočil. Museli sme preto nájsť za tento diel náhradu."

Zaujíma vás zákulisie médií? Sledujte nás aj na facebooku.

pošli na vybrali.sme.sk


Ruské sociálne siete špekulujú o smrti hlavného sponzora trollej farmy

Ruské sociálne siete špekulujú o smrti hlavného sponzora trollej farmy

Po ruských sociálnych sieťach kolujú špekulácie o smrti miliardára Jevgenija Prigožina, hlavného sponzora trollej farmy oficiálne Agentúry pre výskum internetu (AII) považovanej za ruské centrum pre výrobu lživých správ a šírenie spravodajských manipulácií, ktorá sídli v Petrohrade.

Novinári ostali zhrození z falošného videa s Trumpovými útokmi na médiá (VIDEO)

Novinári ostali zhrození z falošného videa s Trumpovými útokmi na médiá (VIDEO)

Združenie spravodajcov Bieleho domu (WHCA) odsúdilo falošné video, ktoré sa premietalo v Miami na politickej konferencii organizovanej stúpencami prezidenta Donalda Trumpa.

Bill Gates: Moja nová najobľúbenejšia kniha všetkých čias

Bill Gates: Moja nová najobľúbenejšia kniha všetkých čias

„Brilantná, zrozumiteľne napísaná, dobre načasovaná kniha bohatá na fakty presvedčivo presadzuje racionálny humanizmus, ktorý je – ako sa ukazuje – úžasnou voľbou,“ oceňuje túto knihu New York Times.

Televízia vracia úder: športy a zápasy, ktoré nikde inde neuvidíte

Televízia vracia úder: športy a zápasy, ktoré nikde inde neuvidíte

September a prichádzajúca jeseň opäť lákajú športových fanúšikov, aby oprášili zabudnutý diaľkový ovládač a naplno sa vrátili k fandeniu svojim obľúbeným tímom.

Omšu za Karla Gotta videlo v českých televíziách 1,6 milióna ľudí (VIDEO)

Omšu za Karla Gotta videlo v českých televíziách 1,6 milióna ľudí (VIDEO)

Sobotňajšiu zádušnú omšu v katedrále sv. Víta na Pražskom hrade na uctenie pamiatky zosnulého speváka Karla Gotta sledovalo v Českej televízii a na Nove takmer 1,6 milióna divákov. Vyplýva to z informácií televízií.

Nahrávku Kočnera o vydieraní, vyhrážkach a miliónoch za Gorilu už skúma polícia (VIDEO)

Nahrávku Kočnera o vydieraní, vyhrážkach a miliónoch za Gorilu už skúma polícia (VIDEO)

Polícia sa chystá vypočuť bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Jožo Ráž rok po vražde Kuciaka mieri pištoľou na hlavu zviazaného novinára (VIDEO)

Jožo Ráž rok po vražde Kuciaka mieri pištoľou na hlavu zviazaného novinára (VIDEO)

V čase, keď po vražde novinára Jána Kuciaka vychádzajú najavo obludné spôsoby korupčného fungovania tohto štátu, aj spevák Jožo Ráž, ktorý je dlhodobý podporovateľ Smeru, predtým Vladimíra Mečiara a osobný priateľ Roberta Kaliňáka, prichádza so spoločenským posolstvom.

Denník N získal 70-minútovú nahrávku medzi Kočnerom a Trnkom: Zabijú ťa, ale od..rie si to aj tvoj syn!

Denník N získal 70-minútovú nahrávku medzi Kočnerom a Trnkom: Zabijú ťa, ale od..rie si to aj tvoj syn!

Denník N dnes zverejnil časť zo 70-minútovej nahrávky rozhovoru medzi bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a Marianom Kočnerom. Zvukový záznam, ktorý si urobil Marian Kočner, je z leta 2014, ukazuje aká je naša krajina korupčný štát.

Jeden z obvinených v kauze Kuciakovej vraždy požiadal o dohodu

Jeden z obvinených v kauze Kuciakovej vraždy požiadal o dohodu

Jeden z pätice obvinených z minuloročnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, Zoltán Andruško, požiadal prokuratúru o dohodu o vine a treste. Informáciu priniesla televízia JOJ.

V nedeľných reláciách budú diskutovať Pellegrini, Hlina aj Harabin (VIDEO)

V nedeľných reláciách budú diskutovať Pellegrini, Hlina aj Harabin (VIDEO)

„Máte v nedeľu po 11 čas? Na TA3 budem diskutovať s falošným kresťanom Hlinom,“ takto avizuje svoju účasť v diskusnej relácii v Politike sudca Najvyššieho súdu Štefan Hrabin, ktorého TA3 ako volebného lídra novej strany Vlasť pozvala do relácie spolu aj s predsedom KDH Alojzom Hlinom.

Najčítanejšie