Prečo RTVS neodvysiela plánovaný diel Súmrak bossov: Kočner - Biznis medzi politikou a podsvetím? Reprofoto TA3

Prečo RTVS neodvysiela plánovaný diel Súmrak bossov: Kočner - Biznis medzi politikou a podsvetím?

13.12.2017 11:44 | TV | Miroslava Kernová

 V RTVS sa dnes tvária, že s Mariánom Kočnerom v dokumente o slovenskom podsvetí ani nerátali. V lete to však bolo inak.

 Vo štvrtok pôjde na Jednotke posledný diel cyklu Súmrak bossov. Je to dokumentárny cyklus o organizovanom zločine na Slovensku a jeho prieniku do spoločenského, politického i hospodárskeho života. RTVS už odvysielala časti o Kyselinároch, bratoch Mellovcoch, Mikulášovi Varehovi či podsvetí v Dunajskej Strede.

Posledný avizovaný 12-ty diel mal byť o Mariánovi Kočnerovi a mal mať názov „Marián Kočner: Biznis medzi politikou a podsvetím". V programe na štvrtok však nie je. Posledný diel, ktorý vo štvrtok RTVS odvysiela, má názov Robert Lališ - Podsvetie v kýbli. Lališ sa v plánovanom zozname dielov nebol.

Tu je plánovaný zoznam dielov, ktoré RTVS poskytla médiám v lete, keď sa seriál pripravoval:

1. Jozef Roháč, vrah, ktorý rád diskutoval
2. Jozef Ducký – zabilo ho podsvetie?
3. Dunajská Streda, malé mesto veľkého zločinu
4. Lajos Sátor – vrah na úteku
5. Zločin ako droga, príbeh Bakiho Sadikiho
6. Vareha – rytier von DPH
7. Bratia Mellovci - Černákova franšíza na Hornej Nitre
8. Muszka, Tóth a Zlatý trojuholník na východe SR
9. Biele kone sa tiež strieľajú
10. Sýkorky: Mocné, nebezpečné, večné
11. Trójsky kôň v krvavom tuneli
12. Marián Kočner: Biznis medzi politikou a podsvetím

Zoznam vyšiel vo viacerých médiách, ako prvé ho v auguste zverejnili Stratégie.sk (označili ho ako pracovnú verziu), následne ďalšie médiá: Fakty24, Refresher, Sketcher...

Prvých 11 dielov, tak ako je v zozname, RTVS odvysielala.

RTVS aj produkčnej spoločnosti S Pro Alfa, ktorá seriál pripravovala, sme sa spýtali, prečo zo zoznamu vypadol Kočner a nahradil ho Lališ?

„Diel „Marián Kočner: Biznis medzi politikou a podsvetím" nikdy nebol zverejnený v oficiálnom programe aktuálnej série dokumentárneho cyklu Súmrak bossov a RTVS ho ani oficiálne neavizovala," odpovedala pre Omédiách.com hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. Zoznam, s ktorými podľa nej "pracovali niektoré médiá", bol iba pracovnou verziou s predbežnými názvami epizód. "Mnohé z dielov v tom čase ešte neboli hotové a až v priebehu tvorivého procesu sa zistilo, či na ich odvysielanie bude dostatok relevantného materiálu. Okrem toho sa počas nakrúcania a postprodukcie priebežne modifikovalo presné znenie jednotlivých častí," napísala Rusnáková. Seriál pre RTVS pripravovala spoločnosť S Pro Alfa. Celkový koprodukčný vklad RTVS do seriálu bol vo výške 241 tisíc eur. Producent spoločnosti Miroslav Čížek sa k tomu nechcel vyjadriť s tým, že stanovisko poslala už hovorkyňa RTVS.

Rusnáková nemá pravdu, že zoznam, ktorý v lete zverejnili viaceré médiá, "RTVS oficiálne neavizovala". Médiám ho poskytla v lete samotná RTVS, v čase, keď sa seriál pripravoval. RTVS postupne odvysielala 11 avizovaných dielov v takmer rovnakom poradí a s takmer takmer totožnými titulkami, ako na zozname z leta. Až na 12-ty diel o Kočnerovi.

 Podobná situácia nastala aj minulý rok pri pôvodnej sérii s názvom Mafiáni. RTVS neodvysielala 13-ty diel o bývalom šéfovi SIS v následne po 12-tej časti,  odvysielala ho o niečo neskôr.

Podrobnosti: Prečo RTVS neodvysielala časť seriálu Mafiáni o bývalom šéfovi SIS?


V lete, keď médiá zverejnili zoznam pripravovaných dielov, práve ten diel s Kočnerom vyvolal rozruch a záujem. Na diel s Kočnerom sa koncom augusta pýtal v rozhovore s producentom Čížekom web mediálne.sk. "Máme nakrútených šesť častí, ďalšie by som zatiaľ nechcel rozoberať, až keď budú hotové, lebo by to mohlo vplývať na respondentov. Prácu nám skomplikovalo, aj keď sa v médiách pred časom objavil zoznam všetkých častí druhej série," povedal pre mediálne.sk producent Čížek. "V zozname bol v aj Marián Kočner. Bude diel aj o ňom?" spýtal sa redaktor, na čo producent odpovedal takto: "Platí, čo som povedal. Počkajme si. Nie je to také jednoduché."

Podľa informácií Omédiách.com po zverejnení zoznamu častí mal výhrady k plánovanej poslednej časti samotný Kočner. Diel sa nakoniec ani nenatáčal.

Aktualizácia 14.12. Na článok reagoval autor námetu a scenárov Súmrak bossov Milan Žitný. V reakcii, ktorú zverejnil v diskusii pod článkom na facebooku, označil náš článok za konšpiráciu. Je pobúrený, že sa „neoficiálny, neverejný, pracovný" názov dostal v lete z RTVS do Stratégii. V svojej reakcii však potvrdil, že s Kočnerom rátali a že od projektu upustili, stačilo im, že Kočner odskočil: „Ja ako autor námetu a scenárov Súmraku bossov som prišiel s nápadom na posledný diel a oslovil som Mariána Kočnera, či by do toho šiel a on súhlasil, že jedna časť bude venovaná jemu. A názov, ktorý som ja pripravil, znel inak, než tu uvádzate. Lenže bezprostredne potom, ako v Strategii vyšiel onen interný zoznam, Kočner od projektu odskočil. Museli sme preto nájsť za tento diel náhradu."

Zaujíma vás zákulisie médií? Sledujte nás aj na facebooku.Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Od 1.júla má Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku nového vedúceho. Stal sa ním dlhoročný zamestnanec EP a bývalý novinár Robert Sermek.

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox menovala nového generálneho riaditeľa pre Českú republiku a Slovensko. Od 1. júla je ním Peter Halmo, ktorý predtým pôsobil na pozícii riaditeľa slovenského pobočky a priameho predaja v Českej republike a na Slovensku.

Facebook v kampani vysvetľuje, ako rozoznať falošné správy

Facebook v kampani vysvetľuje, ako rozoznať falošné správy

Spoločnosť Facebook v nasledujúcich týždňoch spúšťa kampaň v krajinách Európy, Stredného východu a Afriky s cieľom vzdelávať a informovať ľudí o tom, ako odhaliť potenciálne falošné správy.

Veľká garančná schéma pomôže firmám. Slovenská sporiteľňa podpísala zmluvu so SIH a EXIMBANKOU

Veľká garančná schéma pomôže firmám. Slovenská sporiteľňa podpísala zmluvu so SIH a EXIMBANKOU

Najväčšia banka na Slovensku sa zapája do veľkej garančnej schémy s kapacitou 500 miliónov eur mesačne. Slovenská sporiteľňa podpísala zmluvy so Slovak Investment Holdingom a Eximbankou SR a vďaka garanciám pomôžu firmám na Slovensku, bez ohľadu na ich veľkosť, sa jednoduchšie dostať k novým finančným zdrojom. Podmienkou je, aby firmy neboli v problémoch ešte pred pandémiou nového koronavírusu.

Najčítanejšie