Prečo RTVS neodvysiela plánovaný diel Súmrak bossov: Kočner - Biznis medzi politikou a podsvetím? Reprofoto TA3

Prečo RTVS neodvysiela plánovaný diel Súmrak bossov: Kočner - Biznis medzi politikou a podsvetím?

13.12.2017 11:44 | TV | Miroslava Kernová

 V RTVS sa dnes tvária, že s Mariánom Kočnerom v dokumente o slovenskom podsvetí ani nerátali. V lete to však bolo inak.

 Vo štvrtok pôjde na Jednotke posledný diel cyklu Súmrak bossov. Je to dokumentárny cyklus o organizovanom zločine na Slovensku a jeho prieniku do spoločenského, politického i hospodárskeho života. RTVS už odvysielala časti o Kyselinároch, bratoch Mellovcoch, Mikulášovi Varehovi či podsvetí v Dunajskej Strede.

Posledný avizovaný 12-ty diel mal byť o Mariánovi Kočnerovi a mal mať názov „Marián Kočner: Biznis medzi politikou a podsvetím". V programe na štvrtok však nie je. Posledný diel, ktorý vo štvrtok RTVS odvysiela, má názov Robert Lališ - Podsvetie v kýbli. Lališ sa v plánovanom zozname dielov nebol.

Tu je plánovaný zoznam dielov, ktoré RTVS poskytla médiám v lete, keď sa seriál pripravoval:

1. Jozef Roháč, vrah, ktorý rád diskutoval
2. Jozef Ducký – zabilo ho podsvetie?
3. Dunajská Streda, malé mesto veľkého zločinu
4. Lajos Sátor – vrah na úteku
5. Zločin ako droga, príbeh Bakiho Sadikiho
6. Vareha – rytier von DPH
7. Bratia Mellovci - Černákova franšíza na Hornej Nitre
8. Muszka, Tóth a Zlatý trojuholník na východe SR
9. Biele kone sa tiež strieľajú
10. Sýkorky: Mocné, nebezpečné, večné
11. Trójsky kôň v krvavom tuneli
12. Marián Kočner: Biznis medzi politikou a podsvetím

Zoznam vyšiel vo viacerých médiách, ako prvé ho v auguste zverejnili Stratégie.sk (označili ho ako pracovnú verziu), následne ďalšie médiá: Fakty24, Refresher, Sketcher...

Prvých 11 dielov, tak ako je v zozname, RTVS odvysielala.

RTVS aj produkčnej spoločnosti S Pro Alfa, ktorá seriál pripravovala, sme sa spýtali, prečo zo zoznamu vypadol Kočner a nahradil ho Lališ?

„Diel „Marián Kočner: Biznis medzi politikou a podsvetím" nikdy nebol zverejnený v oficiálnom programe aktuálnej série dokumentárneho cyklu Súmrak bossov a RTVS ho ani oficiálne neavizovala," odpovedala pre Omédiách.com hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. Zoznam, s ktorými podľa nej "pracovali niektoré médiá", bol iba pracovnou verziou s predbežnými názvami epizód. "Mnohé z dielov v tom čase ešte neboli hotové a až v priebehu tvorivého procesu sa zistilo, či na ich odvysielanie bude dostatok relevantného materiálu. Okrem toho sa počas nakrúcania a postprodukcie priebežne modifikovalo presné znenie jednotlivých častí," napísala Rusnáková. Seriál pre RTVS pripravovala spoločnosť S Pro Alfa. Celkový koprodukčný vklad RTVS do seriálu bol vo výške 241 tisíc eur. Producent spoločnosti Miroslav Čížek sa k tomu nechcel vyjadriť s tým, že stanovisko poslala už hovorkyňa RTVS.

Rusnáková nemá pravdu, že zoznam, ktorý v lete zverejnili viaceré médiá, "RTVS oficiálne neavizovala". Médiám ho poskytla v lete samotná RTVS, v čase, keď sa seriál pripravoval. RTVS postupne odvysielala 11 avizovaných dielov v takmer rovnakom poradí a s takmer takmer totožnými titulkami, ako na zozname z leta. Až na 12-ty diel o Kočnerovi.

 Podobná situácia nastala aj minulý rok pri pôvodnej sérii s názvom Mafiáni. RTVS neodvysielala 13-ty diel o bývalom šéfovi SIS v následne po 12-tej časti,  odvysielala ho o niečo neskôr.

Podrobnosti: Prečo RTVS neodvysielala časť seriálu Mafiáni o bývalom šéfovi SIS?


V lete, keď médiá zverejnili zoznam pripravovaných dielov, práve ten diel s Kočnerom vyvolal rozruch a záujem. Na diel s Kočnerom sa koncom augusta pýtal v rozhovore s producentom Čížekom web mediálne.sk. "Máme nakrútených šesť častí, ďalšie by som zatiaľ nechcel rozoberať, až keď budú hotové, lebo by to mohlo vplývať na respondentov. Prácu nám skomplikovalo, aj keď sa v médiách pred časom objavil zoznam všetkých častí druhej série," povedal pre mediálne.sk producent Čížek. "V zozname bol v aj Marián Kočner. Bude diel aj o ňom?" spýtal sa redaktor, na čo producent odpovedal takto: "Platí, čo som povedal. Počkajme si. Nie je to také jednoduché."

Podľa informácií Omédiách.com po zverejnení zoznamu častí mal výhrady k plánovanej poslednej časti samotný Kočner. Diel sa nakoniec ani nenatáčal.

Aktualizácia 14.12. Na článok reagoval autor námetu a scenárov Súmrak bossov Milan Žitný. V reakcii, ktorú zverejnil v diskusii pod článkom na facebooku, označil náš článok za konšpiráciu. Je pobúrený, že sa „neoficiálny, neverejný, pracovný" názov dostal v lete z RTVS do Stratégii. V svojej reakcii však potvrdil, že s Kočnerom rátali a že od projektu upustili, stačilo im, že Kočner odskočil: „Ja ako autor námetu a scenárov Súmraku bossov som prišiel s nápadom na posledný diel a oslovil som Mariána Kočnera, či by do toho šiel a on súhlasil, že jedna časť bude venovaná jemu. A názov, ktorý som ja pripravil, znel inak, než tu uvádzate. Lenže bezprostredne potom, ako v Strategii vyšiel onen interný zoznam, Kočner od projektu odskočil. Museli sme preto nájsť za tento diel náhradu."

Zaujíma vás zákulisie médií? Sledujte nás aj na facebooku.

pošli na vybrali.sme.sk


Hlasovenie o Globálnom Marketérovi Roka bolo spustené

Hlasovenie o Globálnom Marketérovi Roka bolo spustené

Svetová federácia zadávateľov reklamy (WFA), ktorej členom je za Slovensko Slovenské združenie pre značkové výrobky, predstavila nominácie na cenu Global Marketer of the Year.

Kirgizský súd zmrazil účty médiám, prezident to kritizuje

Kirgizský súd zmrazil účty médiám, prezident to kritizuje

Súd v stredoázijskom Kirgizsku nechal zmraziť bankové účty niekoľkých médií vrátane pobočky Rádia Slobodná Európa, ktorá zverejnila správy o korupcii na colniciach.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Martina Daňa a Rudolfa Vaskyho

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Martina Daňa a Rudolfa Vaskyho

Po piatkovom zadržaní Martina Daňa a Rudolfa Vaskyho spracoval vyšetrovateľ podnet na podanie návrhu na vzatie obvinených do väzby.

Klienti 365.bank a Poštovej banky si budú môcť vyberať z bankomatov aj bezkontaktne

Klienti 365.bank a Poštovej banky si budú môcť vyberať z bankomatov aj bezkontaktne

365.bank spolu s Poštovou bankou od dnešného dňa spúšťajú bezkontaktné transakcie v celej sieti 187 bankomatov.

Od statusov Ľuboša Blahu sa dištancuje aj Akadémia Policajného zboru

Od statusov Ľuboša Blahu sa dištancuje aj Akadémia Policajného zboru

Akadémia Policajného zboru v Bratislave sa vo vyhlásení dištancuje od nenávistných statusov poslanca Ľuboša Blahu, ktorý je vedený na akadémii ako vyučujúci.

Čo predchádzalo vojne, v ktorej zahynuli milióny ľudí?

Čo predchádzalo vojne, v ktorej zahynuli milióny ľudí?

Zneli mierové zvony a Európa ich počúvala s nádejou. Zdalo sa, že svetová vojna, vražedný konflikt veľmocí, je navždy zažehnaný. Vďaka bezpríkladnému priemyselnému rozvoju silneli vo všetkých krajinách myšlienky socializmu, ktorého prvoradým cieľom bolo ukončenie nepriateľstva medzi národmi.

Pozor na podvodné ponuky smartfónov na akoby serióznych stránkach médií

Pozor na podvodné ponuky smartfónov na akoby serióznych stránkach médií

Spoločnosť Samsung varuje pred podvodnými ponukami na internete.

Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť

Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť

Ukrajinská polícia zadržala a obvinila podozrivých z vraždy novinára Pavla Seremeta. Toho pred tromi rokmi zabil v centre Kyjeva výbuch bomby nastraženej v aute. Zadržanie podozrivých dnes oznámil minister vnútra Arsen Avakov.
Seremet v minulosti pracoval ako novinár aj v Bielorusku a v Rusku.

Greta Thunbergová sa stala osobnosťou roka časopisu Time (VIDEO)

Greta Thunbergová sa stala osobnosťou roka časopisu Time (VIDEO)

Osobnosťou roka, ktorú každoročne vyberá časopis Time, sa tento rok stala švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Informoval o tom tento americký týždenník.

Podpredseda OKS podal na Blahu trestné oznámenie za fotku na facebooku

Podpredseda OKS podal na Blahu trestné oznámenie za fotku na facebooku

Podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Juraj Petrovič podal trestné oznámenie na poslanca Smeru Ľuboša Blahu za status s fotkou Roboerta Fica, na ktorej drží Blaha v ruke hviezdu s kosákom a kladivom, ktorú dostal k 40tke od Fica.

 

Najčítanejšie