Námraza spôsobuje rušenie signálu televízie a rozhlasu

Námraza spôsobuje rušenie signálu televízie a rozhlasu

Kvôli námrazám na železničných, električkových a trolejbusových vedeniach dochádza ku krátkodobému rušeniu rozhlasových a televíznych staníc.

 

 

 

Na rušenie televízneho a rozhlasového signálu dnes upozornil Telekomunikačný úrad. "Námraza počas jazdy vlaku, električky alebo trolejbusu spôsobuje vznik elektrického obluku, ktorý na krátku vzdialenosť spôsobuje rušenie," napísal vo vyhlásení hovorca TU Roman Vavro. Rušenie okrem divákov a poslucháčov môžu krátkodobo zaznamenať aj prevádzkovatelia rádiostaníc, napr. taxislužby, obecná polícia, bezpečnostné služby a pod. "Takémuto druhu rušenia nie je možné efektívne zabrániť a nie je ho potrebné nahlasovať TÚ SR," povedal Vavro s tým, že Rušenie zanikne ihneď, ako sa námraza roztopí.

Počas inverzie dochádzalo ku krátkodobému, občasnému rušeniu miestnych rozhlasových a televíznych staníc vzdialenými stanicami. Rušenie bolo spôsobované prírodným javom, ktorý umožňuje krátkodobý príjem rozhlasu a televízie na stovky kilometrov, ktoré za normálnych podmienok nie je možné terestriálne prijímať. "Ani takémuto druhu rušenia nie je možné efektívne zabrániť a nie je ho potrebné nahlasovať TÚ SR," odkazuje Vavro.