Bývalý redaktor RTVS na pôde europarlamentu kritizoval vedenie RTVS Foto: .týždeň

Bývalý redaktor RTVS na pôde europarlamentu kritizoval vedenie RTVS

16.07.2018 15:20 | TV | mk

Minulý týždeň prebehlo verejné rokovanie výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody na tému právny štát, sloboda médií a ochrana novinárov v EÚ po vražde Daphne Caruany Galizie a Jána Kuciaka.

 

Europoslanci sa telemostom spojili aj s bývalým redaktorom RTVS Matúšom Dávidom, s ktorým vedenie RTVS na jar nečakane ukončilo spoluprácu.

Ten vyjadril obavy o nezávislosť RTVS pod vedením Jaroslava Rezníka.

„Zarazilo nás a boli sme veľmi prekvapení, keď začiatkom tohto roka aj rozhodnutím generálneho riaditeľa vedenie spravodajstva zrušilo jedinú televíznu investigatívnu reláciu Reportéri. Podobnú reláciu majú aj v ČT. Tá naša nebola tak odvážna, ale napriek tomu sme nevideli dôvod na to, aby ju zrušili,“ povedal Dávid.

Ďalším prekvapením bolo podľa Dávida, keď nový riaditeľ RTVS odvolal bývalé vedenie rozhlasového a televízneho spravodajstva a nahradil ho bývalými politickými hovorcami. „Odišli skúsení novinári, ktorí pozdvihli dôveryhodnosť aj sledovanosť televízie, ale nahradili ich bývalí hovorcovia aj s konfliktom záujmov. A tento svoj viacrozmerný konflikt záujmov nijako nevyriešili,“ povedal.

Odporúčame aj: Štyria redaktori, ktorí museli odísť zo spravodajstva, žalujú RTVS

„Vytvorila sa atmosféra strachu, nedôvery, ktorá môže vyústiť – a v niektorých prípadoch už aj vyústila – do autocenzúry. Nie sme svedkami cenzúry, ale autocenzúry. Ako môže reportér hrdo a smelo informovať o závažných skutočnostiach, keď nemá dôveru svojho šéfa,“ povedal Dávid.
Dnes už reportér .týždňa povedal aj to, že noví šéfredaktori mu nikdy neprikazovali, ako má o politických stranách informovať.

„Stali sme sa svedkami toho, že nás naši šéfovia na sociálnych sieťach očierňovali, obvinili nás, že sme iba mladí, radikálni, kritizujúci ľudia, ktorí nič nedokázali.“

Odporúčame aj: Zuzana Kovačič Hanzelová: V RTVS je tvrdá normalizácia. Vedenie sa snaží pretláčať hlúposti do vysielania

Na záver Dávid zopakoval obavy, ktoré vyjadrila 60 redaktorov a editorov spravodajstva RTVS v otvorenom liste, z politického zneužívania spravodajstva. „Obávame sa spolitizovania televízie, obávame sa, že budú prehliadané hrozby v podobe hoaxov, falošných správ, konšpirácií a dezinformácií, voči ktorým, mám obavy, súčasné vedenie nebude schopné čeliť,“ povedal Dávid europoslancom.

Zároveň povedal aj to, že ho mrzí, že v slovenskej spoločnosti sa nezdvihla väčšia vlna na obranu RTVS.

Aktualizácia o stanovisko vedenia RTVS (19:15): "Vedenie RTVS už niekoľkokrát deklarovalo, že v RTVS sa pracuje slobodne, bez akéhokoľvek vonkajšieho a vnútorného ovplyvňovania alebo tlakov, čo potvrdzujú aj redaktori, s ktorými RTVS nepredĺžila externú spoluprácu aj tí, ktorí sú momentálne vo výpovednej dobe. Vedeniu mimoriadne záleží na slobodnej a tvorivej pracovnej atmosfére, aby RTVS bola naďalej nezávislou a objektívnou verejnoprávnou inštitúciou," povedala pre Omédiách.com hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. 

Záznam diskusie v EP. Príspevok Dávida začína po 23 minúte:BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Od 1.júla má Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku nového vedúceho. Stal sa ním dlhoročný zamestnanec EP a bývalý novinár Robert Sermek.

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox menovala nového generálneho riaditeľa pre Českú republiku a Slovensko. Od 1. júla je ním Peter Halmo, ktorý predtým pôsobil na pozícii riaditeľa slovenského pobočky a priameho predaja v Českej republike a na Slovensku.

Najčítanejšie