Bývalý redaktor RTVS na pôde europarlamentu kritizoval vedenie RTVS Foto: .týždeň

Bývalý redaktor RTVS na pôde europarlamentu kritizoval vedenie RTVS

16.07.2018 15:20 | TV | mk

Minulý týždeň prebehlo verejné rokovanie výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody na tému právny štát, sloboda médií a ochrana novinárov v EÚ po vražde Daphne Caruany Galizie a Jána Kuciaka.

 

Europoslanci sa telemostom spojili aj s bývalým redaktorom RTVS Matúšom Dávidom, s ktorým vedenie RTVS na jar nečakane ukončilo spoluprácu.

Ten vyjadril obavy o nezávislosť RTVS pod vedením Jaroslava Rezníka.

„Zarazilo nás a boli sme veľmi prekvapení, keď začiatkom tohto roka aj rozhodnutím generálneho riaditeľa vedenie spravodajstva zrušilo jedinú televíznu investigatívnu reláciu Reportéri. Podobnú reláciu majú aj v ČT. Tá naša nebola tak odvážna, ale napriek tomu sme nevideli dôvod na to, aby ju zrušili,“ povedal Dávid.

Ďalším prekvapením bolo podľa Dávida, keď nový riaditeľ RTVS odvolal bývalé vedenie rozhlasového a televízneho spravodajstva a nahradil ho bývalými politickými hovorcami. „Odišli skúsení novinári, ktorí pozdvihli dôveryhodnosť aj sledovanosť televízie, ale nahradili ich bývalí hovorcovia aj s konfliktom záujmov. A tento svoj viacrozmerný konflikt záujmov nijako nevyriešili,“ povedal.

Odporúčame aj: Štyria redaktori, ktorí museli odísť zo spravodajstva, žalujú RTVS

„Vytvorila sa atmosféra strachu, nedôvery, ktorá môže vyústiť – a v niektorých prípadoch už aj vyústila – do autocenzúry. Nie sme svedkami cenzúry, ale autocenzúry. Ako môže reportér hrdo a smelo informovať o závažných skutočnostiach, keď nemá dôveru svojho šéfa,“ povedal Dávid.
Dnes už reportér .týždňa povedal aj to, že noví šéfredaktori mu nikdy neprikazovali, ako má o politických stranách informovať.

„Stali sme sa svedkami toho, že nás naši šéfovia na sociálnych sieťach očierňovali, obvinili nás, že sme iba mladí, radikálni, kritizujúci ľudia, ktorí nič nedokázali.“

Odporúčame aj: Zuzana Kovačič Hanzelová: V RTVS je tvrdá normalizácia. Vedenie sa snaží pretláčať hlúposti do vysielania

Na záver Dávid zopakoval obavy, ktoré vyjadrila 60 redaktorov a editorov spravodajstva RTVS v otvorenom liste, z politického zneužívania spravodajstva. „Obávame sa spolitizovania televízie, obávame sa, že budú prehliadané hrozby v podobe hoaxov, falošných správ, konšpirácií a dezinformácií, voči ktorým, mám obavy, súčasné vedenie nebude schopné čeliť,“ povedal Dávid europoslancom.

Zároveň povedal aj to, že ho mrzí, že v slovenskej spoločnosti sa nezdvihla väčšia vlna na obranu RTVS.

Aktualizácia o stanovisko vedenia RTVS (19:15): "Vedenie RTVS už niekoľkokrát deklarovalo, že v RTVS sa pracuje slobodne, bez akéhokoľvek vonkajšieho a vnútorného ovplyvňovania alebo tlakov, čo potvrdzujú aj redaktori, s ktorými RTVS nepredĺžila externú spoluprácu aj tí, ktorí sú momentálne vo výpovednej dobe. Vedeniu mimoriadne záleží na slobodnej a tvorivej pracovnej atmosfére, aby RTVS bola naďalej nezávislou a objektívnou verejnoprávnou inštitúciou," povedala pre Omédiách.com hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. 

Záznam diskusie v EP. Príspevok Dávida začína po 23 minúte:Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Najčítanejšie